27 Şubat, 2024, Salı
DOLAR31.1159
EURO33.8041
ALTIN2030.3

Prof. Dr. Dölek, temizlik medeniyetimizi anlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Prof. Dr. Dölek, temizlik medeniyetimizi anlattı
Abone ol
Türkiye Yazarlar Birliği (tyb) Erzincan şubesinde Prof. Dr. Adem Dölek, Temizlik Medeniyetimizi Anlattı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Erzincan Şubesinde Prof. Dr. Adem Dölek, temizlik medeniyetimizi anlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesince düzenlenen programda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Adem Dölek bir konuşma yaptı.

Dölek, temizliğin İslam medeniyetine ait bir kavram olduğunu ifade ederek, “Bugün bakıyoruz ki, batılılar hemen her gün temizleniyorlar. Müslümanların da bunu alışkanlık haline getirmesi lazım. Bu sadece beden temizliğinden ibarettir. Oysa insanın iç dünyasının, ruh temizliğinin de yapılması gerekir.” dedi.

Prof. Dr. Adem Dölek konuşmasında temizliğin maddi ve manevi temizlik olarak iki ana bölüme ayrıldığını, maddi temizliğin, beden, elbise, okul, ev, eşya, sokak, cami ve bütün çevrenin temizliği olarak ele alınabileceği, manevi temizliğin ise, kalp ve ruh temizliği olarak ikiye ayrıldığını, bunların da akıl, bilgi ve düşünce temizliği, nefis ve bütün arzuların temizliği, kalp vicdan ve yüce duyguların temizliği olduğunu söyledi.

Adem Dölek, “İslam dininde doğumdan ölünceye kadar temizlik bir zorunluluktur. İnsan doğarken yıkanır. Hayatı boyunca temiz kalmaya özen gösterir ve bu dünyadan giderken yine yıkanarak bu dünyadan ayrılır. Çünkü temizlik, fıtratımızın insan olmamızın gereğidir. Aynı zamanda Allah’ın emridir. İmanın yarısıdır ve imanın gereğidir. İbadete vesile olduğu gibi temizliğin kendisi de ibadettir. Güzel ahlâktır. Allah’ın sevgisini kazanmanın vesilesidir. Sağlığın korunmasıdır. Küçük günahlara kefarettir. Medeniyettir. Cennete layık olmak için paklanmaktır. Çünkü Cennet kirliliği kabul etmez. Temiz insan, temiz toplum ve temiz bir dünya olmanın yolu, temizlikten ve temiz yaşamaktan geçer.” şeklinde konuştu.

Program sonrasında Adem Dölek’e Erzincan Valisi Hamza Aydoğan‘ın imzaladığı teşekkür belgesini Prof. Dr. Nuri Bakan verdi. Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Özbaş ise günün anısına Adem Dölek’e bir tablo hediye etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Taksi durakları yenilendiÖnceki Haber

Taksi durakları yenilendi

Köyde çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldiSonraki Haber

Köyde çıkan yangında ev kullanılamaz hal...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar