25 Şubat, 2024, Pazar
DOLAR31.0708
EURO33.679
ALTIN2032.5

Oluz Höyükte 2 binden fazla bulundu: Anadolunun en büyük boya bezemeli çanak, çömlek koleksiyonu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Oluz Höyükte 2 binden fazla bulundu: Anadolunun en büyük boya bezemeli çanak, çömlek koleksiyonu
Abone ol
Amasya’da 17 Yıldır Arkeolojik Kazıların Sürdürüldüğü Oluz Höyük’te 2 Binden Fazla Sayıda Demir çağı'na Tarihlenen Boya Bezemeli çanak, çömlek Parçası Bulundu. Benzerlerine Rastlanmayan Aslan Figürlü çömlek Parçalarının Da Yer Aldığı Koleksiyonun Anadolu’nun En Büyük Boya Bezemeli çanak, çömlek Koleksiyonu Olduğu Değerlendiriliyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. şevket Dönmez, “anadolu’nun En Büyük Boya Bezemeli çanak, çömlek Koleksiyonuna Sahibiz” Dedi.

Amasya’da 17 yıldır arkeolojik kazıların sürdürüldüğü Oluz Höyük’te 2 binden fazla sayıda Demir Çağı’na tarihlenen boya bezemeli çanak, çömlek parçası bulundu. Benzerlerine rastlanmayan aslan figürlü çömlek parçalarının da yer aldığı koleksiyonun Anadolu’nun en büyük boya bezemeli çanak, çömlek koleksiyonu olduğu değerlendiriliyor. Kazı başkanı Prof. Dr. Şevket Dönmez, “Anadolu’nun en büyük boya bezemeli çanak, çömlek koleksiyonuna sahibiz” dedi.

Oluz Höyük aslanlarının benzeri yok

Pers dönemine ait ateş tapınağında üzerinde aslan figürlerinin de olduğu iri çanak, çömlek parçalarının bulunmasının ardından bunların kazı evinde incelemeye alındığını belirten İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dönmez, “Oluz Höyük aslanlarının benzeri yok. 17 yıllık kazılarda bulunan 2 binin üzerinde boya bezemeli çanak, çömlek parçası Anadolu Demir Çağı ve çanak çömlekçiliği açısından çok değerli. Zannediyorum bu da bugüne kadar hiçbir kazıda ele geçmiş değil” diye konuştu.

Oluz Höyük’te M.Ö. 1200 ile M.Ö. 300’lü yıllar arasında boya bezemeli çanak, çömlek üretimimin gerçekleştirildiğini değerlendirdiklerini anlatan Prof. Dr. Dönmez, “Persler Anadolu’ya geldiklerinde aslan figürünü severek kullanmışlar. Aslanın gücü ve kuvveti Perslerin her zaman hoşuna gitmiştir. Ancak Perslerin çok güçlü bir çanak, çömlek yapma geleneği yok. Ama Anadolu’ya geldikleri zaman çanak, çömlek atölyelerini de idare etmeye başlıyorlar. Kendi beğenilerine de buna göre şekillendirmeye başlamışlar” şeklinde konuştu.

Kazılar heyecan verici

2 bin 500 yıllık Pers yolu, Anadolu’da ilk defa bulunan ateşgede ve çok sütunlu ibadethane gibi kompleksle karşılaştıkları kazıların heyecan verici sonuçları sürdürdüğüne işaret eden Dönmez, kazı projesine izin ile destek veren Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile katkı sağlayan Türk Tarih Kurumu, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi’ne teşekkür etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbulda bazı yollar trafiğe kapatıldıÖnceki Haber

İstanbulda bazı yollar trafiğe kapatıldı

Milyonlarca liraya konut satılan 16 katlı rezidansın son bloğu da yerle bir olduSonraki Haber

Milyonlarca liraya konut satılan 16 katl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar