Osmaniye
DOLAR17.9765
EURO18.3306
ALTIN1028.1
Yusuf Cinkara Otomotiv

Öğrencilere Orhan Gazi ve Ayasofya anlatıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öğrencilere Orhan Gazi ve Ayasofya anlatıldı
Abone ol
ZONGULDAK'IN EREĞLİ İLÇESİNDE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNE YAZ TATİLİNDE ORHAN GAZİ'NİN KDZ.EREĞLİ İLÇESİNDE Kİ TARİHİ VE AYASOFYA KİLİSESİ İKEN CAMİYE ÇEVRİLEN ORHAN GAZİ CAMİİ ANLATILDI.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yaz tatilinde Orhan Gazi’nin Kdz. Ereğli ilçesinde ki tarihi ve Ayasofya Kilisesi iken camiye çevrilen Orhan Gazi Camii anlatıldı.


15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Soner Efe, yaz ayında öğrencilerle Akşam Namazı öncesi buluşarak kentin tarihini öğrenmeleri için etkinlik düzenledi. Tarih Araştırmacısı ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Recep Çetin’den Kdz. Ereğli ilçesinin tarihini anlatmasını isteyen Efe, öğrencilerle birlikte Orhan Gazi Camii’ni gezdi. Tarih Araştırmacısı ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Recep Çetin, Orhan Gazi’nin Kdz. Ereğli tarihinde ki önemi ve ilçede yaptıkları ile ilgili öğrencilere bilgiler verirken, “Burası 408-450 tarihleri arasındaki Roma İmparatoru 2. Theodosius döneminde bir kilise. Orhangazi Camii isminin alması için çalışmalar ve araştırmalar yaptık. Orhan Gazi Padişahımızın Ereğli’de bir hikayesi var. Sultan Orhan Mahallesi, üst mahallemizin adı da Sultan Süleyman Mahallesi. Ereğli 1300’lü yıllarda Orhan Gazi tarafından fethediliyor. Orhan Gazi’nin Ereğli’de bu bölgenin, çok önemli bir değeri olduğunu bilmek zorundayız. Bu eserin adı da, bulduğum bazı belgelerde Orhan Bey camisi olarak geçiyor, 1500’lü yıllarda. Sonraki süreçte onlarca belgede sultan Orhan Camisi olarak geçiyor. Halkımız nedense orta cami diyor ama Osmanlı tarihi boyunca, Türk tarihi boyunca Sultan Orhan camisidir. Selatin Camisi olarak bu caminin adının duyurulmasını isterim. İstanbul’a gittiğimiz zaman Sultan Ahmet Camisi’nde fotoğraf çektiriyoruz. 1600 senesinde yapılan Sultan Ahmet Camisi’nin değerinin anlıyoruz da, neden 1300’lü yıllardan kalma kendi atamızın yadigarı ismini almış camiye sahip çıkmıyoruz” dedi.


İlk kez Orhan Gazi Cami’sine gelen öğrenciler ise bu caminin daha önceden “Ayasofya” ismini taşıyan eski kilise olduğunu bilmediklerini ve Orhan Gazi hakkında çok az şey bildiklerini ifade etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kılıç: “Sosyal belediyeciliğe önem veriyoruzÖnceki Haber

Kılıç: “Sosyal belediyeciliğe önem veriy...

Amerikan Kelebeğine karşı mücadeleye devamSonraki Haber

Amerikan Kelebeğine karşı mücadeleye dev...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar