25 Şubat, 2024, Pazar
DOLAR31.0708
EURO33.679
ALTIN2032.5

Odun ateşinde pişen Derik tavasının kokusu çevre illere yayıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Odun ateşinde pişen Derik tavasının kokusu çevre illere yayıldı
Abone ol
DERİK İLÇESİNDE VATANDAŞLARIN MİSAFİRLERİNE İKRAMLARI ARASINDA EN ÜST SIRADA DERİK TAVASININ GELDİĞİNİ BELİRTEN AYDIN İNCE, "DERİK TAVA İÇİN BÖLGE İLLERDEN GELEN ÇOK OLUYOR. DİYARBAKIR, VİRANŞEHİR, ŞANLIURFA VE İSTANBUL’DAN GELENLER OLUYOR. BAZEN ÖZELLİKLE DERİK TAVASI İÇİN GELEN VATANDAŞLAR OLUYOR. EVLERE MİSAFİRLERE İKRAM ETMEK İÇİN SİPARİŞ VERENLER DE OLUYOR. DIŞARIDAN GELEN VATANDAŞLAR ÇOĞUNLUKLA DERİK TAVAYI TERCİH EDİYOR.” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

Mardin’in Derik ilçesinde odun ateşinde hazırlanan ’Derik tavası’ çevre illerinden yoğun ilgi görüyor.


Derik ilçesinde yetiştirilen oğlakların etinden hazırlanan ’Derik tavası’ lezzetiyle Diyarbakır, Şanlıurfa gibi çevre illerden gelen vatandaşların yoğun ilgisini görüyor. İçerisinde pirzola, biber ve domates bulunan tava, 45 dakika içerisinde odun ateşinde hazırlanıyor. İsteğe göre içerisine soğan ve sarımsak katılarak da tüketilen yemek, lezzetiyle büyülüyor. Kişi sayısına göre miktarı belirlenip hazırlanan tavanın 2 kişilik fiyatı ise 100 liradan başlıyor.


Derik ilçesinde vatandaşların misafirlerine ikramları arasında en üst sırada Derik tavasının geldiğini belirten Aydın İnce, “Derik tava kuzu ya da oğlak etinden yapılıyor, oğlak etinin pirzola kısmından olur. Tavanın hazırlanması 10 dakika kadar sürüyor, pişirme süremiz ise 45 dakika kadar. Tavanın içerisinde; alt kısmında biber bulunuyor. Biberlerin üzerine etimizi koyuyoruz. En sonda domates ekliyoruz ancak domatesin fazla olmaması gerekiyor. İsteğe bağlıda sarımsak ve soğan eklenebiliyor. Derik ilçesinin en meşhur yemeği Derik tavasıdır, herkes bu yemeği yapamaz. Bizimde bütün satışlarımız Derik tava üzerinedir. Derik tava için bölge illerden gelen çok oluyor. Diyarbakır, Viranşehir, Şanlıurfa ve İstanbul’dan gelenler oluyor. Bazen özellikle Derik tavası için gelen vatandaşlar oluyor. Evlere misafirlere ikram etmek için sipariş verenler de oluyor. Dışarıdan gelen vatandaşlar çoğunlukla Derik tavayı tercih ediyor. Derik tavayı gayet özenli şekilde hazırlayıp misafirlerimize sunuyoruz. Her bölgenin lezzet olarak farklı yanları vardır. Derik bölgesinin eti de farklıdır. Derik tava zaten pirzoladan yapılıyor ayrı bir lezzet oluyor böylelikle. Müşteriler 2 kişilik bir Derik tava istediği zaman 100 liralık pirzola ve malzeme yeterli geliyor ve doyuruyor” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Osmaniyede 10 düzensiz göçmen yakalandıÖnceki Haber

Osmaniyede 10 düzensiz göçmen yakalandı

Mandıra atıklarından rahatsız olan çiftçi isyan ettiSonraki Haber

Mandıra atıklarından rahatsız olan çiftç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar