03 Mart, 2024, Pazar
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Mersin'de Engelsiz Yaşam Merkezleri Etkinliği: Müzik, Dans ve Piyano Dinletisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin'de Engelsiz Yaşam Merkezleri Etkinliği: Müzik, Dans ve Piyano Dinletisi
Abone ol
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde eğitim alan özel gereksinimli bireyleri Forum Alışveriş Merkezi’nde bir araya getirdi. Özel bireyler, yaptıkları müzik, dans ve piyano dinletisiyle izleyenleri büyüledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde eğitim alan özel gereksinimli bireyleri Forum Alışveriş Merkezi’nde bir araya getirdi. Özel bireyler, yaptıkları müzik, dans ve piyano dinletisiyle izleyenleri büyüledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

Bu kapsamda, Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde eğitim alan özel gereksinimli bireyler, Forum Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte sahne aldı.

Etkinlikte, Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun müzik grubu, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) öğrencilerinin ritim ve dans gösterisi, Mola Evi öğrencilerinin gösterisi,

Kent Orkestrası Özel Sanatçısı Cem Görken Gündoğdu’nun piyano dinletisi ve Engelsiz Yaşam Parkı öğrencilerinin Engelsiz Halk Oyunları gurubu alkışlarla izlendi.

“Sosyal hayatta var olduklarını gösteriyorlar”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atilla, etkinliğe katılan özel gereksinimli bireylerle bir araya geldi. Atilla, “Çocuklarımız çok özveriyle çalıştılar, çok da severek ve heyecanla çalıştılar.

Keyifli de bir gösteri sundular bize. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün farkındalık günü olduğunu kaydeden Atilla, “Özel gereksinimli bireylerimizin farkında olunması için böyle bir etkinlik düzenledik.

Onlar da sosyal hayatta var olduklarını gösteriyorlar. Bu bizim için çok anlamlı. Kültürel faaliyetlerimiz, hizmet birimlerimiz, verdiğimiz evde bakım, engelli transferi,

medikal malzeme ve bakım-yardım hizmetlerimiz, açtığımız hizmet birimlerimiz, ulaşım ve etkinliklerimizle zaten özel gereksinimli bireylerimizin yanında olduğumuzu hissettiriyoruz” dedi.

“Engeller aşılamaz”

Halk oyunları gösterisi yapan Zafer Çağrı, çok keyif aldığını ve heyecanlandığını söyledi. Çok yoğun bir eğitim süreci geçirdiklerini söyleyen Çağrı,

“Haftanın 5 günü çalıştık. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim aldık. Çok güzel zaman geçirdik” diye konuştu.

Yüzde 70 down sendromlu olan ama engelin hiç önemi olmadığını söyleyen Hakan Oral, “Biz duvarları aşıyoruz. Her zaman da aşmaya devam edeceğiz.

Çok güzel bir engel duvarını daha aştık, aşmaya devam edeceğiz. Atamızın yolundan ilerliyoruz, her zaman da onun yolundan ilerleyeceğiz. Engelsiz şehir Mersin” dedi.

Down sendromlu öğrencisiyle izleyenleri hayran bırakan bir salsa gösterisi düzenleyen ZİÇEV’de Latin Dans Eğitmeni Serkan Karadaş, “Engelliler hayata aktif bir şekilde katılsınlar.

Veliler buna ön ayak olsun ve herkes destek versin. Lafta kalmasın, gelip gerçekten onları görsünler, onlarla dans etsinler ve tanışsınlar istiyorum” sözlerine yer verdi.

“Sosyalleşmeleri çok önemli”

Etkinliğin çok başarılı ve güzel olduğunu kaydeden Yahya Günsür Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Özel Eğitim Bölümü öğretmeni Züleyha Başlıtüre, “Öğretmen olarak benim en çok istediğim şeylerden birisi çocukların sosyalleşebilmeleri, toplumsal alanlarda daha çok kabul görmeleri.

Biz onları okulda yetiştiriyoruz ama toplumdaki insanların da onların farkında olmalarını istiyoruz. Onları aramızda daha çok görmek istiyoruz.

Bu tarz çalışmalar gerek öğrencilerin gerek öğretmenlerin gerek velilerin çok ihtiyacı olan şeyler” dedi.

Mersin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin Engelliler Kulübü öğretmeni Murat Kement, “Programı desteklemek amacıyla geldik ama düşündüğümüzden çok daha müthiş bir şeyle karşılaştık.

Çok güzel hazırlanmış. Aslında engellilerin kafalarda olduğunu, bu engel ortadan kalktığı zaman insanın yaşamında hiçbir engelin olmayacağını burada bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu.

Yeğeninin gösterisini izlemek için geldiğini söyleyen Yasemin Özbek, “Çok mutluyuz. Bu tarz etkinliklerin olması bizim için çocuğun sosyalleşmesi açısından da çok kıymetli.

Belediye bu konuda gerçekten çok iyi. Sürekli bu tarz çalışmalar var ve biz de bir özel çocuk yakını olarak bunlardan çok memnunuz” dedi.

Etkinlik, izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşte maden ocağında güvenlik önlemleriÖnceki Haber

İşte maden ocağında güvenlik önlemleri

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi Konyanın en uğrak noktalarından biri olduSonraki Haber

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar