17 Haziran, 2024, Pazartesi
DOLAR32.7765
EURO35.1731
ALTIN2447.2
Yusuf Cinkara Otomotiv

IPARD III Programı Adana’da Tanıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
IPARD III Programı Adana’da Tanıtıldı
Abone ol
Adana’da Sarıçam ilçesinde bulunan Ali Baba Çiftliği Süt ve Süt Ürünleri’nde düzenlenen programla, Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen “IPARD III 81 İlde” programı tanıtıldı.

Adana’da Sarıçam ilçesinde bulunan Ali Baba Çiftliği Süt ve Süt Ürünleri’nde düzenlenen programla, Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen “IPARD III 81 İlde” programı tanıtıldı.

Programa, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı/Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Vali Yavuz Selim Köşger katıldı.

Programın açılış konuşmasını Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı gerçekleştirdi.

Ardından konuşan Vali Köşger, IPARD’ın (Avrupa Birliği Hibe Destekli Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı) ülkemizin tarımsal ve hayvansal üretiminin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Köşger, hızla artan dünya nüfusu, küresel ısınma tehdidi, tarım alanlarının azalması ve çevre ile doğal kaynakların tahribatı gibi etkenlerin tarım ve hayvancılık sektörünün önemini arttırdığını vurguladı.

Vali Köşger, Türkiye’nin en büyük sera kümelenmesi haline gelecek olan Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi, Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Yedigöze Sulama Projesi gibi projelerin, IPARD III programının sunacağı hibe desteği sayesinde Adana’nın bir tarım şehri olarak tescilleneceğini ifade etti.

Adana’nın, temiz ve sağlıklı gıdaya ulaşabilirliğin zorlaştığı bu dönemde ülkemizin sigortası olacağını belirtti.

Bakan Yumaklı ise konuşmasında, Türkiye Yüzyılı vizyonu ana politikaları içinde kırsal kalkınmaya yönelik çalışmaların önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Yumaklı, “Kırsalda yaşayanların yaşam ve çalışma koşullarının yükseltilmesini ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılmasını amaçlıyoruz.

IPARD, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı, ‘Uzman Eller’ ve ‘Genç Çiftçi’ gibi projeler kapsamında kırsalımıza önemli destekler sağlıyoruz” dedi.

Bu projeler kapsamında son 22 yılda 93 bin projeye 95 milyar lira hibe ödemesi yapıldığını, orman köylerimizin kalkınması ve ormanlarımızı geliştirmek için ‘ORKÖY’ kapsamında 280 bin projeye 29 milyar lira hibe ve kredi verildiğini söyledi.

Bakan Yumaklı, kırsal kalkınma yatırımları içinde IPARD desteklerinin önemli bir yeri olduğunu dile getirdi. Yumaklı, “2016’da IPARD-1’i tamamlamıştık.

IPARD-2’yi de depremden dolayı bu yıl sonunda tamamlayacağız. Bugüne kadar 25 bin 434 projeye, toplam 45,3 milyar lira hibe desteği verdik.

Bu hibelerle ülkemizin tarım ve gıda sektörlerine 96,2 milyar lira yatırım kazandırıldı ve 102 bin istihdam sağlandı.

IPARD Programları ile bugüne kadar, 13 bin 575 genç yatırımcımıza toplam 30,3 milyar lira hibe verdik. Aynı şekilde 6 bin 333 kadın yatırımcımızın projesine toplam 13,5 milyar lira hibe desteği sağladık” dedi.

2024 yılından itibaren 7 yıl süreyle uygulanacak olan IPARD-3 programı ile önceki IPARD programlarında gösterilen başarının ileriye taşınacağını belirten Bakan Yumaklı, “IPARD-3 ile vereceğimiz toplam 785 milyon avro hibe ile tarım ve gıda sektörlerimize yeni yatırımlar kazandırarak, kırsaldaki insanımıza iş imkanları oluşturmayı hedefliyoruz.

IPARD-3 programının 66 milyon avro bütçesi var. IPARD 3 programının 1’inci başvuru çağrı ilanı kapsamında ülke genelinde toplam 1079 proje başvurusu yapıldı.

IPARD-3’ten destek alacak yeni illerimiz arasında Adana’nın en çok proje başvurusu yapılan 4’üncü il olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum” dedi.

Programa Adana Milletvekillerimiz Faruk Aytek, Ahmet Zenbilci ve Abdullah Doğru da katıldı.

Konuşmaların ardından tesis ziyareti yapılarak program son buldu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zeynep Sönmez'in Roland Garros İlk Turda rakibi Emma NavarroÖnceki Haber

Zeynep Sönmez'in Roland Garros İlk Turda...

‘Cumartesi Anneleri bininci haftada Galatasaray MeydanındaSonraki Haber

‘Cumartesi Anneleri bininci haftada Gala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar