23 Eylül, 2023, Cumartesi
DOLAR27.1479
EURO29.0073
ALTIN1680.2

Hollanda Kralı, kraliyet ailesinin sömürge geçmişinin soruşturulmasını emretti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hollanda Kralı, kraliyet ailesinin sömürge geçmişinin soruşturulmasını emretti
Abone ol
HOLLANDA HÜKÜMET BİLGİ SERVİSİ (RVD) TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA, HOLLANDA KRALI WİLLEM-ALEXANDER TARAFINDAN KRALİYET AİLESİNİN HOLLANDA'NIN SÖMÜRGE GEÇMİŞİNDEKİ ROLÜNE İLİŞKİN BAĞIMSIZ BİR ARAŞTIRMA YAPILMASI YÖNÜNDE TALİMAT VERDİĞİ BİLDİRİLDİ.

Hollanda Hükümet Bilgi Servisi (RVD) tarafından yapılan açıklamada, Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından kraliyet ailesinin Hollanda’nın sömürge geçmişindeki rolüne ilişkin bağımsız bir araştırma yapılması yönünde talimat verdiği bildirildi.

Hollanda’da kraliyet ailesinin sömürge geçmişi mercek altına alınacak. Hollanda Hükümet Bilgi Servisi (RVD) tarafından yapılan açıklamada, Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından kraliyet ailesinin Hollanda’nın sömürge geçmişindeki rolüne ilişkin bağımsız bir araştırma yapılması yönünde talimat verdiği bildirildi.

Araştırmanın 3 yıl sürmesi planlandığı aktarılan açıklamada, araştırmanın 16. yüzyılın sonlarından günümüze kadar olan dönemi kapsayacağı belirtildi. Araştırmanın 3 Hollandalı tarihçi ve 1 insan hakları uzmanı tarafından yürütüleceği açıklandı.

Kral Willem-Alexander yaptığı açıklamada, "Tarihsel gerçekleri ve gelişmeleri anlamak ve bunların insanlar ve topluluklar üzerindeki etkilerini olabildiğince açık ve dürüst bir şekilde görmek için geçmişe dair derin bilgi şarttır" dedi.

Hollanda hükümeti bu ayın sonunda sömürgeci geçmişi nedeniyle özür dileyecek

Hollanda hükümeti bu ayın sonlarında, ülkenin sömürgeci geçmişi nedeniyle özür dilemeye hazırlanırken, sömürgecilik ve kölelik hakkında farkındalığın artırılması için bir fona yaklaşık 200 milyon euro aktaracak.

Hollanda ayrıca, 27 milyon euroya kölelik ile ilgili bir müze açılmasını planlıyor.

Hollanda Merkez Bankası, bu yılın başlarında köle ticaretindeki rolünden dolayı özür dilemiş, kölelik konusunda farkındalığı artırmak ve köleliğin insanlar üzerindeki etkilerini azaltmak için projelere fon sağlayacağını açıklamıştı.

Hollanda, 17. yüzyıldan Hollanda’nın 19. yüzyılın sonlarında köleliği kaldırmasına kadar küresel köle ticaretinde önemli bir rol oynadı.

Hollanda devlet verilerine göre, Hollanda Batı Hindistan Şirketi’nin, yüzyıllarca yaklaşık 600 bin kişiyi köle olarak kaçırdığı tahmin ediliyor.

Söz konusu kişiler, Karayipler ve Güney Amerika’daki Hollanda denizaşırı kolonilerindeki tarlalarda sert ve insanlık dışı koşullarda çalışmaya zorlanıyordu.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Gazipaşa İlçe Başkanını darp eden 2 şüpheliden 1i tutuklandıÖnceki Haber

CHP Gazipaşa İlçe Başkanını darp eden 2...

Hazırlık maçı: Galatasaray: 3 - Villarreal: 4Sonraki Haber

Hazırlık maçı: Galatasaray: 3 - Villarre...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar