12 Nisan, 2024, Cuma
DOLAR32.3578
EURO34.4771
ALTIN2508.7

Gülüklü Çorba'nın tarife uygun hazırlanıp hazırlanmadığı denetlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gülüklü Çorba'nın tarife uygun hazırlanıp hazırlanmadığı denetlendi
Abone ol
Antalya'nın Alanya ilçesinde belediye coğrafi tescilli Gülüklü Çorbası'nın tarife uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığı denetlendi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel,"utfak kültürümüzün tescillenmiş ilk lezzeti olan Gülüklü Çorba’nın tarifine sadık kalarak hazırlayan restoranları belirlemek adına değerli kurul üyelerimiz çalışmalarını tamamladı" dedi.

Alanya Belediyesi tarafından tescili alınan ve Alanya Mutfağı’nın tescilli lezzeti olarak otel ve restoranların menüsünde yer bulan Gülüklü Çorbayı, geleneksel tarife sadık kalarak hazırlayan restoranlar belirlendi.

Alanya’nın tescilli lezzeti Gülüklü Çorba’nın korunması ve tarife uygun olarak hazırlayıp sunan işletmelerin belirlenmesi amacıyla Alanya Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Alanya Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası ve Alanya Üniversitesi’nden oluşan kontrol heyeti, tescilli lezzeti geleneksel tarife göre hazırlayan işletmeleri tespit etmek amacıyla saha çalışması gerçekleştirdi.

Denetimlere Coğrafi İşaret Denetim Komisyonu ve Tarım İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Çapa, Alanya Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Zehra Kaya, Gıda Mühendisi Zeynep Kiriş, Gıda Mühendisi Sevcan Soyer, Ziraat Mühendisi Şenay Çelik katıldı.

Geleneksel tarife sadık kalarak Gülüklü Çorba hazırlayan işletmelerin belirlenmesi ve duyurulması amacıyla yapılan kontrollerde 20 lokanta ziyaret edildi ve Gülüklü Çorba Üreten Tescilli Lezzet Noktası olarak 16 restoran belirlendi.

Yapılan kontrolleri değerlendiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Mutfak kültürümüzün tescillenmiş ilk lezzeti olan Gülüklü Çorba’nın tarifine sadık kalarak hazırlayan restoranları belirlemek adına değerli kurul üyelerimiz çalışmalarını tamamladı.

 

Kıymetli Alanyalı hemşerilerimizin ve ziyaretçilerimizin Alanya’ya ait geleneksel yemeklere ulaşabilmesini son derece önemsiyoruz.

Bu sebeple, tescilli lezzet sunduğunu belgelemek isteyen işletmecilerimizi ziyaret edip ve bu işletmelerimizi ‘Tescilli Lezzet Noktası’ olarak belgelendirdik.

Ayrıca Alanya Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yer alan ‘Alanya’nın Lezzet Noktaları’ haritasında da ulaşım ve iletişim bilgilerine erişim sağladık.

Alanya’nın geleneksel lezzetlerini korumak ve tanıtmak adına Coğrafi İşaret Denetim Komisyonunda bulunan saygıdeğer üyelere teşekkür ederim.

Denetimler sonucunda ‘Tescilli Lezzet Noktası’ olarak belirlenen işletmeleri tebrik ederim” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bulut bilişim trendleri Vodafone Business Cloud Dayde konuşulduÖnceki Haber

Bulut bilişim trendleri Vodafone Busines...

Tedavi edilmeyen mesane ve rahim sarkması ciddi durumlara davetiye çıkarıyorSonraki Haber

Tedavi edilmeyen mesane ve rahim sarkmas...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar