Osmaniye
DOLAR19.11
EURO20.6983
ALTIN1206.0

Devrinin fakültesi olan Cacabey Medresesi 5 yıl sonra ibadete açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Devrinin fakültesi olan Cacabey Medresesi 5 yıl sonra ibadete açıldı
Abone ol
MEDRESENİN İBADETE YENİDEN AÇILIŞ TÖRENİNE KIRŞEHİR VALİSİ HÜDAYAR METE BUHARA, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCISI NADİR ALPASLAN, TÜRKİYE UZAY AJANSI BAŞKANI SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM, VAKIFLAR GENEL MÜDÜRÜ BURHAN ERSOY, SİYASİ PARTİLERİN TEMSİLCİLERİ VE ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KATILDI.

Kırşehir’de devrinin fakültesi gözüyle bakılan Cacabey Medresesi 5 yıllık tadilat sürecinin ardından ibadete açıldı.


Medresenin ibadete yeniden açılış törenine Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreni öncesi konuşan Kırşehirli vatandaşlar, tarihi alanın orijinaline yakın şekilde ibadete yeniden açılmasının verdiği huzuru yaşadıklarını söyledi.


Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve beraberinde bulunan heyetin teknik bilgi alması ve yapımı tamamlanan medrese incelemesi sonrasında öğle namazı vatandaş ile birlikte kılındı. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’un cami olarak kullanılan medrese alanında yapılan tadilat işlemi hakkında bilgi vermesinin ardından konuşan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, ecdadın yaptığı eserlerine Türkiye Uzay Ajansına ışık tuttuğunu söyledi. Yıldırım konuşmasında; “Cacabey’in bu medresede yaptığı gök bilim çalışmalarıyla dünya bu günkü noktalara gelebilmiş ama bizler bugün biraz geride kalmışız” dedi."Ekim ayı gibi ilk Türk vatandaşını uzaya göndereceğiz"


Türkiye Uzay Ajansının çalışmaları sonrası ecdadın yaptığı eser ve çalışmalarda aranın kapanacağını aktaran Yıldırım konuşmasında, “Yeni uzay çağında insanların uzayda daha fazla yaşamaya çalışacağını biliyoruz. Bizim de çalışmalarımız çerçevesinde bu yıl, cumhuriyetimizin 100. yılında inşallah Ekim ayı gibi ilk Türk vatandaşını da uzaya göndereceğiz. Uzay istasyonunda bilimsel çalışmalar yapacak. Bu müjdeyi ve kimlerin olacağı bilgisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan paylaşacak” ifadelerini kullandı.


Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara da, medresenin geçmişle gelecek arasında köprü görevi gördüğünü, insanların gözlerindeki heyecanın da bunu gösterdiğini ifade etti.Anadolu’da kurulan medeniyet yeniden ihya ediliyor


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Anadolu’da kurulan medeniyetin tadilat çalışmaları sonrası yeniden ihya edildiğini aktardı. Cacabey Medresesi önünde toplanan kalabalığa hitap eden Alpaslan, “Tarihimizi, kültürümüzü eserlerimizin de yeniden ihya edilmesini son derece önemli olduğunu biliyoruz. Cumhurbaşkanımız da bu çalışmaların talimatlarını bizlere vermişti. 2003 yılı öncesinde ve sonrasında 5 bin 900 vakıf eserini yeniden restore ettik” diye konuştu.


Açılış töreni sonrası medrese çevresi ve iç alanı vatandaşın ziyaretine açıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
32. Alanya Triatlonu için imzalar atıldıÖnceki Haber

32. Alanya Triatlonu için imzalar atıldı

Adliye parkında silahlı kavga: 2 yaralıSonraki Haber

Adliye parkında silahlı kavga: 2 yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar