03 Haziran, 2023, Cumartesi
DOLAR20.9884
EURO22.5644
ALTIN1313.1

Deprem bölgesinde Japon ‘karton bölme sistemi kurdular

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem bölgesinde Japon ‘karton bölme sistemi kurdular
Abone ol
JAPON, TÜRK VE POLONYALI GÖNÜLLÜLERDEN OLUŞAN EKİP, TOPLU ALANLARDA DEPREMZEDELERİN MAHREMİYETİNİ SAĞLAMAK VE SAHRA HASTANELERİNDE DOKTORLARIN DAHA SAĞLIKLI BİR MUAYENE YAPABİLMESİ İÇİN JAPONYA’DA UYGULANAN ‘KARTON BÖLME SİSTEMİ’ KURDU.

Japon, Türk ve Polonyalı gönüllülerden oluşan ekip, toplu alanlarda depremzedelerin mahremiyetini sağlamak ve sahra hastanelerinde doktorların daha sağlıklı bir muayene yapabilmesi için Japonya’da uygulanan ‘karton bölme sistemi’ kurdu.


Deprem bölgesinde, barınma merkezi ve sahra hastanesi gibi toplu alanlarda Japonya’da uygulanan ‘karton bölme sistemi’ kuruldu. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi akademisyenleri, öğrenci ve mezunları da Japon, Türk ve Polonyalı gönüllülerden oluşan ekipte yer alarak bu çalışmalara katıldı. Karton bölme sisteminin (KBS) afetten etkilenen bölgeye kurulması çalışmalarında, daha önce Japonya’da ve deprem, sel veya kasırgalardan etkilenen bölgelerde yeniden yapılanma yardımı sağlayan Gönüllü Mimarlar Ağı (Volunraty Architects Network-VAN), Japon Shigeru Ban Mimarlık ve Polonya Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesinden gönüllüler yer aldı.Üretim Bursa’da yapıldı


Gönüllü Mimarlar Ağı, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mauricio Gabriel Morales Beltran ve Araştırma Görevlisi Ecenur Kızılörenli Kuru ile iletişime geçti. KBS için Berteks Tekstil kumaşların teminini sağladı. KBS için gerekli kağıt tüpleri bağışlayan Konfida A.Ş.’nin Bursa’daki üretim tesislerine giden Dr. Mauricio Beltran, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Gökalp Kalfa ve Mimarlık Bölümü mezunu Ozan Yaşar, 4 günlük çalışma ile kullanılması planlanan 500 ünite için gerekli 5 bin adet kağıt tüpleri montaja hazırladı.Kısa sürede kuruldu


Dr. Mauricio Morales Beltran liderliğindeki Mersin Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği gönüllülerden oluşan ekip, ilk olarak Mersin Yenişehir Spor Salonuna KBS kurulumunu gerçekleştirdi. Ardından Hatay’da Expo Merkezinde, Samandağ’da kurulan sahra hastanesinde, İskenderun’da İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kurduğu barınma merkezinde, Reyhanlı’daki Şeyh Muhammed Bin Zayid Sahra Hastanesinde Türk Silahlı Kuvvetleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri KBS’yi kurdu. KBS, depremin yaralarının sarılmasının ardından tekrar kullanılmak üzere sökülerek saklanabilecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarmadan dron destekli denetimÖnceki Haber

Jandarmadan dron destekli denetim

Girdikleri iki evi de soyup soğana çeviren 2 şahıstan biri tutuklandıSonraki Haber

Girdikleri iki evi de soyup soğana çevir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar