29 Eylül, 2023, Cuma
DOLAR27.4226
EURO29.1425
ALTIN1651.5

BİK, Sosyal ağ üzerinden Resmi ilan göstergelerini artırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BİK, Sosyal ağ üzerinden Resmi ilan göstergelerini artırdı
Abone ol
Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için yerine getirmeleri gereken şartları açıkladı.

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için yerine getirmeleri gereken şartları açıkladı.

Basın İlan Kurulu (BİK) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

“Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin 73. maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendi uyarınca resmi ilanları kendilerine ait internet haber sitelerinde haberleştirerek yayınlayan gazetelere esas göstergelerinin 1/6 oranında ek gösterge veriliyordu.

Yönetmeliğin aynı maddesinin (ğ) bendinde yapılan değişiklikle, mevcut düzenlemeye ek olarak resmi ilanları sosyal ağ hesaplarında paylaşan gazetelere 1/8’i oranında ek göstergeden yararlanmasına imkan tanındı.

Resmi ilanların daha çok kişiye ulaşarak görünürlüğünün ve şeffaflığının artırılmasını amaçlayan yeni düzenlemeye ilişkin usul ve esaslar Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünce belirlendi.

Aynı usul ve esaslar düzenlenirken internet haber sitelerinde haber olarak kullanımına ilişkin bazı değişiklikler de yapıldı.

Sosyal ağ paylaşımına dair ek gösterge düzenlenmesinden yararlanmak isteyen gazetelerin yerine getirmeleri gereken şartların açıklandığı ve 1 Eylül 2022’den itibaren yürürlüğe girecek usul ve esaslarda özetle; 

– Gazetelerin ek gösterge alabilmeleri için paylaşımlarını Facebook, Twitter ve Linkedin sosyal ağlarında yapmaları,

– Gazetelerin, Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları ve kendilerine ait Facebook, Twitter ve Linkedin hesaplarını bildirmeleri,

– Gazetelerin bildirdikleri sosyal ağ hesaplarından, günde en az üç farklı resmi ilanı paylaşmaları, yaptıkları paylaşımda ilgili ilanın linkine ve  #ilangovtr etiketine yer vermeleri,

– Sosyal ağda paylaşılan ilanın linki ile sosyal ağ paylaşımının linkini İLANBİS üzerinden Kuruma beyan etmeleri,

– Gazetelerin sosyal ağ hesaplarının, kendilerine ait internet haber sitelerinde görünür bir alanda yer alması ve erişilebilir olması” gerektiği belirtildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yürürken dehşeti yaşamıştı, hamile olduğu ve bebeğini kaybettiği ortaya çıktıÖnceki Haber

Yürürken dehşeti yaşamıştı, hamile olduğ...

Bursa’da çöp evde bulunan çocuk 3 kilo aldıSonraki Haber

Bursa’da çöp evde bulunan çocuk 3 kilo a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar