02 Haziran, 2023, Cuma
DOLAR20.885
EURO22.5104
ALTIN1318.0

Biden, ABD'deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Biden, ABD'deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı
Abone ol
ABD BAŞKANI JOE BİDEN, ABD'DEN ÜLKELERİNE DÖNEMEYEN HONG KONGLULARIN SINIR DIŞI EDİLMESİNİ ENGELLEYEN PROGRAMIN SÜRESİNİ BUGÜNDEN İTİBAREN 2 YIL DAHA UZATTI.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’den ülkelerine dönemeyen Hong Kongluların sınır dışı edilmesini engelleyen programın süresini bugünden itibaren 2 yıl daha uzattı.

ABD Başkanı Joe Biden, çoğu Çin’in baskıcı yönetiminden kaçan ABD’deki Hong Kong sakinlerinin vizelerinin 2 yıl daha uzatılması talimatını verdi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Hong Kong halkının temel hak ve özgürlüklerini desteklediği ve ABD’de bulunan Hong Kongluların vizelerinin bugünden itibaren 2 yıl daha uzatıldığı bildirildi.

ABD’deki Hong Kongluları sınır dışı etmekten koruyan programın 5 Şubat 2023’te sona ermesi beklenirken, Biden yönetiminin aldığı kararla birlikte Hong Konglular 26 Ocak 2025’e kadar ABD’de kalmaya devam edebilecek.

Beyaz Saray ayrıca, programa başvurabilecek Hong Kong vatandaşlarının sayısının da arttırıldığını bildirdi.

Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise, "Bu eylem ile Çin’in artan baskısı karşısında Başkan Biden’ın Hong Kong halkına gösterdiği desteği bir kez daha gösteriyoruz" denildi.

Biden ise, ABD’nin "Hong Kong’da özgürlüklerinden yoksun bırakılan Hong Kong sakinleri için güvenli bir sığınak sunduğunu" ifade ederek, “ABD, Hong Kong sakinlerinin insan haklarını ve temel özgürlüklerini destekliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti bu hak ve özgürlükleri yıpratmaya devam etti ve bu nedenle, bazı Hong Kong sakinlerinin sınır dışı edilmesi planının ertelenmesini ve genişletilmesini sağlıyoruz" dedi.

Biden yönetimi ABD’deki Hong Konglular için ilk olarak Ağustos 2021’de sınır dışı etme ertelemesini yayınlamıştı.

O tarihte ABD’de bulunan yaklaşık 3 bin 860 Hong Kong vatandaşına ABD’de yaşama ve çalışma hakkı verildiği tahmin ediliyor.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Ankarada gençlerle bir araya geldiÖnceki Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği B...

Ortopedik engelli Hikmet, kendi yuvasını kurmak istiyorSonraki Haber

Ortopedik engelli Hikmet, kendi yuvasını...

Yorum Yazın

Resmi İlanlar

tümü
Orman Ve Kırsal Alan Yangın Söndürülmesi İşi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar