11 Aralık, 2023, Pazartesi
DOLAR28.9935
EURO31.2093
ALTIN1851.3

Başkan Savaş, “Hatay’da 35 bin Suriyeli Seçmen Var”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Savaş, “Hatay’da 35 bin Suriyeli Seçmen Var”
Abone ol
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 6 Şubat Depremi sonrası Hatay'ın genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 6 Şubat Depremi sonrası Hatay'ın genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Savaş, deprem sonrası Hatay'da yaşanan en önemli sorunların başında Suriyeli nüfusunun artması ve deprem siyasetinin yapılmasının geldiğini söyledi.

Deprem sonrası Hatay'da 35 bin Suriyeli seçmen olduğunu belirten Savaş, "Her kim, kime oy verirse versin yeter ki Hatay'ın kederini Hataylılar tayin etsin." dedi.

Savaş, deprem sonrası pek çok kurum, kuruluş ve özel işletmelerin yerlerinin değiştiğini ve bu nedenle vatandaşların işlerini yürütme noktasında aksaklıklar yaşandığını aktararak, bu konudaki sorunu çözmek ve halka kolaylık sağlamak için 'Kent Rehberi' uygulamasını hayata geçirdiklerini açıkladı.

Şehirde devam eden yıkımlarda görevli ekiplerin altyapıya ve üstyapıya büyük zararlar verdiğini, trafikte ise ciddi sorunlara yol açtıklarını ifade eden Savaş, belediye tarafından kesilen cezaların caydırıcı olmadığını, konuyla ilgili yetkili kurumların harekete geçmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Ayrıca asbestin insan vücudunda 35 yıl sonra kansere sebep olduğunu bildiren Savaş, enkaz kaldırma ve taşıma işlemlerinde dikkatli davranılması için önemli uyarılarda bulundu.

Savaş, deprem sonrası Hatay'ı her yönüyle ayağa kaldırma ve yeniden yapılandırma planları oluşturmak amacıyla Hatay'la ilgili sözü olan herkesin fikirlerini rahatça dile getirebileceği 'Hatay Planlama Merkezi'nin kurulduğunu kaydetti.

Başkan Savaş, otogar ve civarındaki işletmelerin kaldırılması kararının Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmadığını ifade ederek, valilik tarafından şehirle ilgili alınan kararlar doğrultusunda kendilerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünden bir yazı geldiğini söyledi.

Savaş, "Antakya Otogar çevresindeki esnaf depremden sonra çocuklarının nafakasını çıkarmak için oraya yerleşti.,

Biz 22 Haziran'da Valiliğimize yazı yazarak otogar çevresindeki esnaf için çarşı oluşturulması gerektiğine dikkat çekmiştik.

Ancak, Valiliğin 25 Ağustos kararlarını dayanak gösteren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü 12 Eylül'de bize yazı göndererek, otogar çevresindeki esnafın oradan kaldırılmasını istedi.

Biz de bu talebi esnafa tebliğ ettik. Esnafımız kesinlikle işgalci konumuna düşmek istemez. 'Sen buradan çık' demekle olmuyor, onlar için de AFAD diğer çarşılar gibi bir çarşı kurmalıdır." dedi.

Deprem siyaseti yapılmasının kimseye bir katkı sağlayamayacağının altını çizen Lütfü Savaş,

"Biz özellikle hem ilçe belediyelerimizle hem valiliğimizle hem bakanlıklarımızla açıkçası muhatap olmamız gereken tüm kurum ve kuruluşlarla sağlıklı iletişim kurmaya çalışıyoruz.

Ama seçim süreci yaklaştıkça iktidarın yereldeki temsilcileri bu sağlıklı sürece gölge düşürmeye çalışıyorlar. Sanki biz düşmanız, ikimizden birinin yok olması gerekir gibi bir tavra giriyorlar.

Biz Hatay'ın gelişmesine katkı sağlamak için sadece rakibiz. Biz, ne yaparsak bu yapalım engelleme çalışmaları devam ediyor. Siyasetin yapılacağı gün, bugün değil." dedi.

İktidar partisinin şehirdeki en yetkin ve kıdemli 2 vekilinin HBB'ye başkan adayı olarak çıkmasını öneren Savaş, iktidarın yerel temsilcilerine, iftira ve linç çalışmalarını bir kenara bırakmalarını ve Hatay'ın sorunlarına çözüm aramaları için mücadele etmelerini tavsiye etti.

Ekonomik tablonun ülke genelinde hiç iç açıcı olmadığına dikkat çeken Başkan Savaş, iktidarın yerel seçimlerde birçok belediyeyi kaybedeceğini belirtti.

Başkan Savaş, deprem öncesi Hatay'da 15 ilçede 97 bin hektarın üzerindeki alanda zemin etüt çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Tarihte büyük depremlerden kısa bir süre sonra yine şiddeti büyük depremlerin de yaşandığına dikkat çeken Lütfü Savaş, artçı depremlerin bölgemizde hâlen devam ettiğini yapılan binaların bundan zararlar görebileceğinin altını çizerek planlama yapılmadan acele yapılan her inşanın dirençli ve sağlıklı olmadığının altını çizdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dominik Livakovic, Hırvatistan Milli Takımı kadrosuna davet edildiÖnceki Haber

Dominik Livakovic, Hırvatistan Milli Tak...

Prens Edward, Türk gençleriyle buluştuSonraki Haber

Prens Edward, Türk gençleriyle buluştu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar