11 Haziran, 2023, Pazar
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

Baraj sahasını eken çiftçiler: Sular gelirse her şey gider

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Baraj sahasını eken çiftçiler: Sular gelirse her şey gider
Abone ol
ELAZIĞ’DA KURAKLIK NEDENİ İLE SULARIN ÇEKİLDİĞİ KEBAN BARAJ GÖLÜ SAHASINDA TARIM YAPAN ÇİFTÇİLER, YAĞIŞLARA BİR YANDAN SEVİNİRKEN DİĞER YANDAN İSE ENDİŞELİ. HER SENE RİSK ALARAK TARIM YAPTIKLARINI DİLE GETİREN ÇİFTÇİLER, BARAJ DEBİSİNİN YÜKSELMESİYLE MAHSULÜN SU ALTINDA KALACAĞINI SÖYLEDİ.

Elazığ’da kuraklık nedeniyle suların çekildiği Keban Baraj Gölü sahasında tarım yapan çiftçiler, yağışlara bir yandan sevinirken diğer yandan ise endişeli. Her sene risk alarak tarım yaptıklarını dile getiren çiftçiler, baraj debisinin yükselmesiyle mahsulün su altında kalacağını söyledi.


Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da bu kış istenilen yağış alınamadı. Geçen seneki kuraklıkla birlikte Keban Baraj Gölü sahasında yüzlerce dönüm arazi ortaya çıkmış, çiftçiler burada tarıma başlamıştı. Bu sene de çiftçiler, araziyi değerlendirerek arpa, buğday, pancar ve mısır gibi çeşitli ürünler ekti. Fakat bölge genelinde yağışların etkili olması üreticileri bir yandan sevindirirken bir yandan da endişelendirdi. Her sene risk alarak baraj sahasında tarım yaptıklarını belirten çiftçiler, suların yükselmesiyle mahsulün sular altında kalacağını ifade etti.


Baraj suyu gelmediği seneler ekim yaptıklarını belirten çiftçilerden Hayatin Aydın, "Geldiği zaman son koda vuruyor ve kimse faydalanmıyor. 2 senedir topraktan faydalanıyorlar. Herkes ekiyor. Çiftçi buranın parasını ödüyor. Çiftçi adeta kumar oynuyor. Sular gelirse her şey gider" dedi.


Çiftçilerden Şaban Ayar ise, "Bu araziler hepsi su altındaydı. Şu an buraları herkes ekiyor ama bu bir risktir. Bu riske de ister istemez halk katlanıyor. Boş kalmaktansa ekiyorlar. Su gelirse yapacak bir şey yok. Su gelmezse ürün alıyorsun. Ben buraya ilk geldiğim seneler hep buralar suydu. Zamanla çekildi. Geçen sene baraj hiç yükselmedi. Biz de ona istinaden bu sene de yükselmez dedik. Herkes ekti ve emek verdi. Riske girdi. Bu riskin karşılığında artık şansına. Ama baraj yükselirse yapacak bir şey yok. Yükselmezse herkes emeğini alır" diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Didimde Sevgi Dili Atölyesinde Otizm Farkındalığı etkinliği düzenlendiÖnceki Haber

Didimde Sevgi Dili Atölyesinde Otizm Far...

Bingölde jandarma özel çocukları ziyaret ettiSonraki Haber

Bingölde jandarma özel çocukları ziyaret...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar