12 Nisan, 2024, Cuma
DOLAR32.3232
EURO34.4868
ALTIN2494.3

Asker ressamlar webde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Asker ressamlar webde
Abone ol
TÜRK RESMİNDE ÖNCÜ ROLE SAHİP ASKER RESSAMLAR KUŞAĞI'NIN GÜNÜMÜZDEKİ TEMSİLCİLERİ ARTIK WEB’DE. YAKLAŞIK 40 YIL KADAR ÖNCE ASKERÎ OKULLARIN ATÖLYELERİNDE YETİŞEN VE 2021 YILINDAN İTİBAREN BİRLİKTE SERGİLER AÇAN SANATÇILAR, ‘ASKERRESSAMLARART.COM’ ADLI WEB SİTESİNDE BİR ARAYA GELDİ.

Türk resminde öncü role sahip Asker Ressamlar Kuşağı’nın günümüzdeki temsilcileri artık web’de. Yaklaşık 40 yıl kadar önce askerî okulların atölyelerinde yetişen ve 2021 yılından itibaren birlikte sergiler açan sanatçılar, ‘askerressamlarart.com’ adlı web sitesinde bir araya geldi.


Asker Ressamlar grubu adına bir açıklama yapan emekli Albay Sabri Topdağı, Silahlı Kuvvetler bünyesinde kişisel çabalarıyla sanatla uğraşan askerler dışında genel bir sessizliğin hakim olduğunu anımsattı. Sanatsal anlamda ki bu sessizliği bozan en önemli adımın 1979’da atıldığına işaret eden Topdağı şunları anlattı:


“Kara Harp Okulu’nda o dönem üsteğmen rütbesiyle görevli bulunan emekli Tümgeneral Dr. Cihangir Akşit tarafından 250’ye yakın Harbiyeli’nin çalışabildiği, o güne kadar askerî bir kurumda açılan en büyük ve tam teşekküllü Resim ve Seramik Atölyesi kuruldu. Yetenekli, istekli öğrencilerin seçilerek atölye eğitimi almaya başlamaları Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir dönüm noktası oldu. Hafta sonları dahil, ders ve eğitimlerin dışında kalan serbest zamanlarının çoğunu atölyede çalışarak geçiren bu öğrencilerin eserleri, 1980’li yıllarda Ankara ve İzmir’de sergilendi. Bu sergilerden sonra diğer askerî okullarda da benzer çalışmalar yapılmaya başlandı. Günümüz asker ressamlarının temelini oluşturan bu gençler, öylesine bir eğitim ve motivasyon almışlardı ki; meslek yaşantılarının, sanat üretimi açısından tüm olumsuz koşullarına rağmen sanattan kopmadılar.”


Emekli olduktan sonra Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Sanat Dalı yüksek lisans programından 2019 yılında mezun olan Sabri Topdağı, sürekli meslektaşları ile iletişim halinde çalıştıklarını ifade etti.


Asker Ressamlar grubu olarak ilk sergilerini 2021’de İstanbul NetAart Sanat Galerisinde, ikincisini 6 Mayıs 2022’de Ankara’da GaleriM Sanat Galerisinde, üçüncüsünü 28 Temmuz 2022 günü Bodrum Belediyesi Ali Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezinde açtıklarını kaydeden Topdağı, sanatseverlerin eserlere daha kolay erişim sağlamaları için bu kez “askerressamlarart.com” adlı web sitesini açtıklarını vurguladı.


Sabri Topdağı şöyle devam etti: “Asker ressamlar ile ilgili merak edilen tüm sorular bu sitede yanıt bulacak. Asker sanatçıların özgeçmiş ve eserleri ile bugüne kadar açılan sergilerle ilgili ayrıntılı bilgilere sitemizde yer verdik. https://www.askerressamlarart.com sitesi, Asker Ressamlar grup üyelerimizle olduğu kadar sanatseverlerle de birlikteliğimizi daha güçlendirecek.“


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İzmirde unlu mamüller deposunda uyuşturucu ticareti, polis takibinden kaçamadıÖnceki Haber

İzmirde unlu mamüller deposunda uyuşturu...

Bafra Ovasında mor lahana hasadı yüz güldürüyorSonraki Haber

Bafra Ovasında mor lahana hasadı yüz gül...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar