26 Şubat, 2024, Pazartesi
DOLAR31.1251
EURO33.8246
ALTIN2032.4

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun İlk Toplantısı Bugün Yapılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun İlk Toplantısı Bugün Yapılıyor
Abone ol
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Bu yıl ilk kez 4 işçinin yer alacağı komisyonda, işveren tarafı yeni rakamın dengeli, işçi kesimi ise ücretin insan onuruna yakışır bir düzeyde olmasını talep ediyor.

Mevcut asgari ücret olan 11 bin 402 liraya yapılacak zam, en geç aralık ayı sonuna kadar belirlenecek.

İşveren Tarafı: Dengeli, İstihdamı Koruyucu

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücretin dengeli, istihdamı ve rekabet gücünü koruyucu bir seviyede olması gerektiği görüşünde. TİSK'in asgari ücret işveren desteğinin artırılarak devam ettirilmesi konusundaki ısrarı da sürüyor.

İşçi Tarafı: Açlık Sınırı Üzerinde

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret pazarlığını 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını söyledi.

Vergi İndirimi Hedefleniyor

İşçi ve işveren tarafı asgari ücretteki görüş farklılığına rağmen vergi indirimi konusunda mutabık. Her iki taraf, ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikir.

Asgari Ücret Zammı Olasılıkları

Asgari ücrete yüzde 45 zam yapılması halinde brüt 19 bin 451 liraya, net 17 bin 533 liraya çıkacak. İşverene maliyeti de yaklaşık 22.855 lira olacak.

Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılması halinde brüt 20 bin 121 liraya, net 17 bin 104 liraya çıkacak. İşverene maliyeti de yaklaşık 23.641 lira olacak.

Asgari ücrette yüzde 55 artış yapılması halinde brüt 20 bin 791 liraya, net 17 bin 673 liraya çıkacak. Bu durumda işverene maliyeti ise yaklaşık 24 bin 428 lira olacak.

Asgari ücrette yüzde 60 artışa gidilmesi halinde brüt 21 bin 462 lira, neti ise 18 bin 243 lira olacak. İşverene maliyeti de 25 bin 218 lira olarak hesaplandı.

Komisyonun Kararı Ne Olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün yapacağı ilk toplantıda asgari ücrete yapılacak zamla ilgili ilk görüşmelerini yapacak. Komisyonun, önümüzdeki aylarda yapacağı toplantılarda bu görüşmeleri sürdürmesi ve en geç aralık ayı sonuna kadar karar vermesi bekleniyor.

Komisyonun kararı, işçi, işveren ve hükümetin uzlaşmasıyla alınacağı için, asgari ücrete yapılacak zam oranı henüz belli değil. Ancak, işçi ve işveren tarafının farklı beklentileri olması nedeniyle, komisyonun bu konuda zor bir karar vermesi bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Agrotech'ten halka arz sonrası yatırım hamlesiÖnceki Haber

Agrotech'ten halka arz sonrası yatırım h...

Çayırova Millet Bahçesine bin 500 ağaçSonraki Haber

Çayırova Millet Bahçesine bin 500 ağaç

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar