22 Haziran, 2024, Cumartesi
DOLAR32.8248
EURO35.2439
ALTIN2450.6
Yusuf Cinkara Otomotiv

Antalyada Çerkes Sürgünü 160ıncı yılında anıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalyada Çerkes Sürgünü 160ıncı yılında anıldı
Abone ol
Antalya’da Bulunun çerkez Dernekleri Ve Bu Derneklere üye Vatandaşlar çerkez Sürgününün 160’ıncı Yılı Nedeniyle Yaptıkları Basın Açıklamasında “intikam Değil, Geleceğimizi Istiyoruz” Dedi

Antalya’da bulunan Çerkes dernekleri Çerkes Sürgünü’nün 160’ıncı yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı

Antalya Çerkes Derneği ve dernek üyeleri, 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Günü nedeni ile Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. Ellerinde Çerkes ve Türk bayrakları bulunan grup Çerkezce ve Türkçe olarak yaptıkları basın açıklamasında Çerkezlerin, Çarlık Rusya’sına karşı yüzyıldan fazla süren özgürlük savaşının 21 Mayıs 1864’te kesin olarak kaybedildiğini belirtti. Grup üyeleri adına konuşan Şevval Cankat, “21 Mayıs 1864’te kesin olarak kaybettik. Anavatanımız Çerkesya işgal edildi; halkımız kadın, çocuk, yaşlı demeden tarihi vatanımız Çerkesya’dan sürüldü; köylerimiz, ekinlerimiz, bahçelerimiz ateşe verildi; Çerkesya haritalardan silindi” dedi.

‘Adalet ve geçeğimizi istiyoruz’

21 Mayıs’ın Çerkes halkının Çerkesya’dan sürgün edildiği, nüfusunun yüzde 90’ının soykırım ve sürgüne kurban verildiği gün olduğunu söyleyen Cankat, “Bugün hala hem anavatanımızda hem de diasporada gelecek kaygısı içerisinde yaşıyor, asimile oluyorsak ve varlığımız tehdit altındaysa; bunun nedeni Rusya Federasyonu’nun Çerkes Soykırımı’nı tanımaya ve sonuçlarını telafi etmeye yanaşmıyor, inkar etmeyi yeğliyor ve Çarlık Rusyasının politikalarının hala devam ettiriyor olmasıdır. Bu nedenle, Rusya Federasyonu’nun Çerkes Soykırımını ve Sürgününü tanımasını ve tüm sonuçları ile birlikte telafi etmesini; yani adalet ve geleceğimizi istiyoruz” ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pancar toplarken ayağı kırılan vatandaş için ambulans helikopter havalandıÖnceki Haber

Pancar toplarken ayağı kırılan vatandaş...

Alanyada drift atan sürücüye 45 bin lira cezaSonraki Haber

Alanyada drift atan sürücüye 45 bin lira...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar