14 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasından dişi hayvanların kesiminin durdurulması talebi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasından dişi hayvanların kesiminin durdurulması talebi
Abone ol
SON DÖNEMDE ARTAN MALİYETLER VE ÜRETİCİ SÜT FİYATLARININ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENİYLE DİŞİ HAYVANLARIN YOĞUN ŞEKİLDE KESİLDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN ANKARA BÖLGESİ VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI AHMET BAYDIN, BU DURUMUN ÖNÜNE GEÇİLMEDİĞİ HALDE TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN BİTME NOKTASINA GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Son dönemde dişi hayvanların yoğun şekilde kesildiğine dikkat çeken Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ahmet Baydın, bu durumun önüne geçilmediği halde Türkiye’de hayvancılık sektörünün bitme noktasına geleceğini söyledi.


Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ahmet Baydın, Türkiye’de dişi hayvan kesiminin sektörü olumsuz yönde etkileyeceğini belirttiği bir açıklama yayımladı. Başkan Baydın, aynı oranda üreticiden alınan süt fiyatlarının artmadığını belirterek, “Üreticilerimiz dişi hayvanları kestirerek, hayvancılık yapmayı bırakıyorlar. Dişi hayvanların kesilmesi stratejik öneme sahip, hayvancılık sektörünün sonu demektir. Bu duruma acilen bir çözüm bulunmalı. Aksi takdirde hem ette hem süt ve süt ürünlerinde dışa bağımlı hale geleceğiz. Bu sektör başka ülkelerin insafına bırakılamayacak kadar önemli ve stratejik bir sektördür” dedi.“Firmalar istediği gibi fiyat kırıyorlar ve yemleri kendilerinden almaya zorluyor”


Süt üreticisinin yaşadığı zorluklara değinen Başkan Baydın, “Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı fiyatlar bile çok düşükken, tavsiye niteliğinde olan bu fiyatların sahada karşılığını bulamıyoruz. Firmalar istediği gibi fiyat kırıyorlar ve yemleri kendilerinden almaya zorluyor. Yem fiyatları geçen yıla oranla iki kat arttı. Üreticinin bu şartlarda üretime devam etmesi mümkün değil. Dişi hayvan kesimi arttı. Kurban Bayramı’nda düve kesimi daha da fazla olacaktır. Bu durum böyle devam ederse önce suni bir et artışı daha sonra da hem ette hem sütte sorun yaşarız” ifadeleri kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Gemoloji Laboratuvarı ve Ayar Evi’nin açılışında konuştu:Önceki Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Gemol...

Osmangazide ulaşım yatırımları hız kesmiyorSonraki Haber

Osmangazide ulaşım yatırımları hız kesmi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar