banner244

banner155

RMK Marine, Katar'a çıkarma yaptı

Koç Topluluğu’nun Türkiye’nin en büyük özel tersaneleri arasında yer alan şirketi RMK Marine, Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen DIMDEX 2014 Denizcilik ve Savunma Fuarı’na ikinci kez katılarak Türk özel gemi inşa endüstrisini temsil etti.

TÜRKİYE 28.03.2014, 16:34 28.03.2014, 16:34 Ceyhun İlyas
RMK Marine, Katar'a çıkarma yaptı
banner274
Koç Topluluğu’nun Türkiye’nin en büyük özel tersaneleri arasında yer alan şirketi RMK Marine, Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen DIMDEX 2014 Denizcilik ve Savunma Fuarı’na ikinci kez katılarak Türk özel gemi inşa endüstrisini temsil etti.
 
İSTANBUL (AA) - Koç Topluluğu’nun Türkiye’nin en büyük özel tersaneleri arasında yer alan şirketi RMK Marine, Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen DIMDEX 2014 Denizcilik ve Savunma Fuarı’na ikinci kez katılarak Türk özel gemi inşa endüstrisini temsil etti.

RMK Marine'den yapılan açıklamaya göre, bu sene 25-27 Mart tarihlerinde 4. kez gerçekleştirilen DIMDEX 2014 fuarı, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin uluslararası alanda denizcilik ve savunma endüstrisi liderlerini, temsilcilerini ve bürokratları, talebi gitgide yükselen savunma endüstrisi alanında bir araya getirdi.

Uluslararası elektronik, teknolojik gelişim ve silah sistemleri üreticilerini de savunma endüstrisi devleriyle buluşturan fuarda, RMK Marine’in standı, Savunma Sanayii Müsteşarlığının koordinasyonunda kurulan Türk bölümünde H6-18'de yer aldı.

RMK Marine Genel Müdürü Can Öztürk, DIMDEX Fuarı'nda Türkiye'yi ikinci kez temsil etmekten mutluluk duyduklarını belirterek, Türk savunma endüstrisinin kabiliyetleri ve süregelen projelerini uluslararası katılımcılarla paylaşmanın kendilerine onur verdiğini ifade etti.

 

- Yeni projelerle boy gösterdi

 

2000 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na "TCG Alb. Hakkı Burak" ve "TCG Yzb. İhsan Tolunay" isimli 2100 DWT kapasiteli iki askeri lojistik gemisini teslim eden RMK Marine, fuarda mevcut ve gelecek projelerini de sergiledi.

RMK Marine, 85m Korvet platformu, azami sürati 30+ deniz mili olan Çok Amaçlı Korvet’i, 42m Hızlı Taarruz Botu ve 66m Çok Maksatlı Sahil Güvenlik gemisi projelerinin yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığı için halen yapımı devam etmekte olan Sahil Güvenlik Arama ve Kurtarma Gemisi projelerini fuarda görücüye çıkardı. 88.6m uzunluğundaki Sahil Güvenlik Arama ve Kurtarma Gemisi, 1.700 ton ağırlık ve 22 deniz mili azami sürate sahip bulunuyor.

RMK Marine, fuarda hem askeri gemi yapım hem de entegre silah ve elektronik sistemler konusundaki başarılarını ve tecrübelerini sergiledi. Toplamda 4 adet olarak inşa edilen SGAK Gemileri'nden 3 tanesi Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi. Sonuncu gemi ise Nisan 2014'te teslim edilecek.

Açıklamaya göre, RMK Marine ayrıca esas üstlenici olarak, Katar Deniz Güçleri’nin açtığı korvet projesi ihalesinde STM, Aselsan ve Havelsan ile birlikte teklif verdi. STM ile birlikte platformun tasarım sorumluluğu için teklif veren RMK Marine, böylelikle tersane, korvet ve OPV sınıfı gemiler ve savaş sistemleri kabiliyetleri konusunda, Türk savunma sektörünün sahip olduğu know-how ve tecrübeyi yansıtmayı amaçlıyor.

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?