banner155

banner244

Osmaniye’de Safran satışına başlandı

Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde yetiştirilmeye başlanılan safran satışlarına başlandığı bildirildi.

HASANBEYLİ 16.01.2020, 15:55 16.01.2020, 16:00 Ceyhun İlyas
Osmaniye’de Safran satışına başlandı
banner274

Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde yetiştirilmeye başlanılan safran satışlarına başlandığı bildirildi.

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Hasanbeyli ilçesi Yanıkkışla Köyünde “Osmaniye’de kadın eliyle safran yetiştiriciliği projesi” kapsamında uygulanmakta olan safran ürünü tarladan toplanarak satışa sunuldu.

Akdeniz havzasının bitkilerinden olan Safran’ın Osmanlı döneminde yoğun olarak yetiştirildiği ve günümüzde de korunması gereken ürün türü olduğu belirtildi.

Osmaniye İl Tarım Müdürü Recep Bulut, geleneksel değerlere sahip çıkma amaçlı yetiştirilen Safran’ın tıbbi aromatik değerinin yüksek olduğunu vurguladı.

Safran ürünü hakkında bilgi veren İl Müdürü Bulut; “Safranın Ülkemizde pazarlandığı en belirgin yerler, Safranbolu ve İstanbul Kapalıçarşı’dır.

Proje neticesinde elde edilen safran bu merkezlere pazarlanmıştır. Bununla birlikte İlimizde üretilen safranın bir miktarı Osmaniye İl Özel İdaresinin iştiraki ile olan ‘Özidaş’ firmasına ait Beymail satış merkezinde vatandaşların hizmetine sunulmuştur.”dedi.ÜRÜN HAKKINDA

Safran ile ilgili bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Bulut; “Safran 20-30 cm. boyunda yaprakları ile beraber mor renkli çiçekler açan hem süs bitkisi olacak kadar güzel hem de dünyanın en pahalı baharatının elde edildiği soğanlı bir bitkidir. Melez olduğundan soğanları ile üretilir. Çiçeğindeki üç parçalı dişi organ 3.5-4.0 cm civarındadır ve üç parçanın birleştiği kısımdan koparılarak kurutulmasıyla safran elde edilir.

Kullanım Alanları: Gıda, boya, tekstil, tıp ve ıtriyat sanayisinde kullanılmaktadır. Türk mutfak kültürünün de en eski baharatlarından biridir. Osmanlı döneminden beri zerde, aşure, lokum vb. tatlıların malzemeleri arasındadır. Safranın en köklü kullanım alanlarından biri de tıptır.

Vücuda zindelik ve ferahlık verir. Uykuyu düzenler, sinir sistemini yatıştırır/uyarır, neşelendirir. Kalp çarpıntılarını giderir. Ter ve idrar atımını hızlandırarak zayıflatır. İştah kesici ve mîdevîdir. Hazmı kolaylaştırıcı ve kas gevşeticidir.

Tıkanıklıkları açar, kaşıntıyı keser, astım ve öksürüğü tedavi eder. Kulak ağrısını geçirir; çiğnendiğinde diş etlerini, sürme gibi sürüldüğünde gözleri kuvvetlendirir. Fazla miktarlarda alınırsa baş ağrısına sebep olur. Erkeklerde afrodizyak özelliği gösterir. Kadınlarda ise bilinen en eski adet söktürücü, düzenleyici ve ağrı gidericilerden biridir. İltihap önleyici özelliği vardır. Cilt parlaklığını arttırır, saç dökülmesini önler, hücre yeniler. Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Son yıllarda antitümör etkisi araştırılmaktadır. 

Hamile ve emziren kadınların kullanması tavsiye edilmemektedir. Tüketimi bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Günlük tüketiminin 1-1,5 gramı geçmemesi gerekmektedir.

Kullanım Şekli: Kaynamış suya 3-9 adet safran atılarak 1-5 dakika beklenir. Oluşan sarı renkli çayı içilir.”dedi. 

Yorumlar (0)