22 Şubat, 2024, Perşembe
DOLAR31.0253
EURO33.6134
ALTIN2020.9

Yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin sayısı 10 yılda 36 kat arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin sayısı 10 yılda 36 kat arttı
Abone ol
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin sayısının 10 yılda 36 kat arttığına dikkat çekti. Kara hekimlerin son yıllarda kendilerini tükenmiş olarak hissettiklerini belirterek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle meclise bir soru önergesi verdi.

Yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin sayısı 10 yılda 36 kat arttı

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin sayısının 10 yılda 36 kat arttığına dikkat çekti. Kara hekimlerin son yıllarda kendilerini tükenmiş olarak hissettiklerini belirterek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle meclise bir soru önergesi verdi.

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, hekim intiharlarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinin gerekçesinde basına yansıyan intihar mektuplarına değinen Nermin Yıldırım Kara, “Türk Tabipler Birliği’nin hazırlamış olduğu rapora göre; 2023 yılının ilk 10 ayında 2541 hekim yurtdışında çalışmak için “iyi hal belgesi” talebinde bulunmuştur.

Bu rakamın 2013 yılının ilk 10 ayında 70 olduğu göz önünde bulundurulduğunda önemli bir artış göze çarpmaktadır.

Bu durumda hiç şüphesiz hekimlerin yaşam şartlarındaki olumsuz değişimler etkili olmaktadır.

Basına da yansıdığı üzere; Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görev yapan pediatri asistanı Dr. Ece Ceyda Güdemek yazdığı intihar mektubunda, hastanede nöbetlerinin 24 saat olduğundan, gece mesaisine giden genç kadınların sabah nöbeti sonrası 36 saat çalıştıktan sonra, 12 saatlik aranın ardından tekrar 36 saat daha mesai yaptıklarını belirtmiştir.

Yine Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan asistan Doktor Mustafa Yalçın ise yine mektubunda, sağlık sektöründeki insanlar arasındaki ilişkinin sorunlarına ve mobbinge dikkat çekmiştir.” dedi.

Hekimlerimiz tükenmiş hissediyor

Gerekçesinde, iktidar mensuplarının hekimlerin durumuna dair takındıkları tutumu eleştiren Hatay Milletvekili, “Maalesef her gün artan sayılarda tıp fakültesi öğrencileri ve her branştan hekim yaşamına son vermektedir.

Zor bir merkezi sınavla eğitimine başlayan ve akademik olarak yıpratıcı bir süreçten geçen hekimlerimiz, mezuniyet sonrasında bu yıpranmışlığın etkisiyle görevine başlamaktadır.

Hekimlerimiz, çalışma alanlarının uygunsuzluğu, çalışma saatlerinin uzunluğu, yüksek oranda iş yükü, sistemsel olarak yaşatılan mobbing ve hasta/hasta yakınlarından gelen fiziksel, sözel ve psikolojik şiddet nedeniyle tükenmişlik içine girmektedir.

Tüm bunlara ek olarak; birinci ağızdan ‘giderlersese gitsinler’ sözlerini işitmeleri ya da komisyon toplantılarında el işaretiyle tüm sorunun para olduğunun ima edilmesi hekimlerimiz açısından daha da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.” dedi.

Yıldırım Kara, Koca’ya şu soruları yöneltti: “Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları boyunca kaç hekim, kaç sağlık çalışanı ve kaç tıp öğrencisi intihar etmiştir?

Hekimleri intihara yönlendiren risk faktörleri tanımlanmış ve sınıflandırılmış mıdır? Her gün artan hekim intiharlarını engellemek için Bakanlığınız bünyesinde bir çalışma komisyonu oluşturmayı düşünüyor musunuz?

Hekim intiharlarında tükenmişlik hissine neden olan çalışma ortamları, artan iş yükü ve ülke genelinde egemen olan hekimlere karşı şiddet dili ve eylemlerine dair bugüne kadar hangi somut adımları attınız?

İleriye yönelik planlamalarınız nelerdir?”

Ciddiyet görmek istiyoruz

Somut adımların kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini vurgulayan Hatay Milletvekili, “Yıllardır hekimlerimizin sorunları geçiştiriliyor.

İktidar mensuplarının sergilediği umursamaz tavır, şiddet dilini ve eylemini besliyor.

Özellikle bu dönemde hekimlerimizden vazgeçemeyiz.

Bugüne kadar hangi somut adımların atıldığını ve ileriye yönelik planlamaların ne olduğunu merak ediyoruz.

Eğer somut bir planlama yok ise ivedilikle mecliste bir komisyon kuralım, risk faktörlerini tahlil edip bu duruma son verelim.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pastöre tokatlı saldırıyla gündeme gelen kiliseye zorla girmeye çalışan alkollü şahıslar tutuklandıÖnceki Haber

Pastöre tokatlı saldırıyla gündeme gelen...

Hulusi Efendi Devlet Hastanesine yeni başhekim atandıSonraki Haber

Hulusi Efendi Devlet Hastanesine yeni ba...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar