27 Eylül, 2023, Çarşamba
DOLAR27.3148
EURO28.856
ALTIN1663.9

Yalçın Topçu “Kırım’ın yasadışı işgali ve ilhakını tanımıyoruz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yalçın Topçu “Kırım’ın yasadışı işgali ve ilhakını tanımıyoruz”
Abone ol
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kırım’ın işgali ve ilhakını tanımadıklarını kaydetti. Topçu Kırım tatar Türki Rüstem Umerov’un Ukrayna Savunma Bakanı olmasını da kutladı.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kırım’ın işgali ve ilhakını tanımadıklarını kaydetti. Topçu Kırım tatar Türki Rüstem Umerov’un Ukrayna Savunma Bakanı olmasını da kutladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki makamında Kırım Tatarlarının milli lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile beraberindeki heyeti kabul etti.

“Kırımdaki soydaşlarımızın yanındayız”

Yalçın Topçu,Kırım Tatar Türkü Rüstem Umerov’un Ukrayna'nın yeni Savunma Bakanı olmasını kutlayarak başladığı konuşmasında şöyle devam etti:

“Türkiye devleti ve milletiyle birlikte Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunmaya, her türlü insani yardıma, soydaşımız Kırım Tatarlarının haklarının ve statülerinin güçlenmesi için her zaman destek olmaya devam edecek, Kırım’ın yasa dışı işgalini ve ilhakını tanımadı ve tanımayacak.

Sayın cumhurbaşkanımızın da her fırsatta ifade ettiği gibi, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Neriman Celal ile birlikte tutuklu olan soydaşlarımızın tamamının bir an önce serbest bırakılmasını bu insan hakları ihlalinin sona ermesini ve bu savaşın da adil bir barış ile bitmesini diliyoruz.

Müsaadelerinizle rahmetli  büyüğüm,gönül coğrafyamızın avazı ve neferi A.Karakoç’un “Yemin” adlı eserinden bir kıtasını arz ederek sözlerimi bitirmek istiyorum.

“Esir iken Kırım, Kerkük, Türkistan,

Bana zindan olur Maraş, Elbistan

İbni Sîna, Dedem Korkut, Alparslan

Susarsam,hakkını helâl etmesin.”

“Kırım’ın işgali devam ederse Kırım tatarlarının geleceği olmaz”

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu ise Türkiye’nin işgali tanımamasının, Ukrayna'nın Kırım dahil toprak bütünlüğünü savunmasının kendileri için büyük bir destek olduğunu belirtti.

Kırım'ın işgali devam ederse Kırım Tatarlarının hiçbir geleceğinin bulunmayacağını belirten Kırımoğlu, bu savaşın, kendileri için yeryüzünde kalmak ya da yok olmak meselesi olduğunu kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vangölü Aktivistleri Derneği sağlıklı bir yaşam için pedal çevirdiÖnceki Haber

Vangölü Aktivistleri Derneği sağlıklı bi...

AK Partiden MHPye tebrik ziyaretiSonraki Haber

AK Partiden MHPye tebrik ziyareti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar