02 Mart, 2024, Cumartesi
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Özlem ve hasretin dile geldiği “Mani Yolu”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özlem ve hasretin dile geldiği “Mani Yolu”
Abone ol
ERZİNCAN’IN KEMALİYE İLÇESİNDE OSMANLI DÖNEMİNDE GURBETE GİDEN EŞLERİNE ÖZLEM VE HASRET DİZELERİ DİZEN KADINLARIN SÖZLERİ MANİ YOLUNDA SERGİLENİYOR. MANİ YOLUNU GÖRMEK, MANİLERİ OKUMAK İÇİN YERLİ VE YABANCI BİNLERCE TURİSTİN AKIN EDİYOR

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde Osmanlı döneminde gurbete giden eşlerine özlem ve hasret dizeleri dizen kadınların sözleri Mani Yolunda sergileniyor. Mani Yolunu görmek, manileri okumak için yerli ve yabancı binlerce turistin akın ediyor.


Tabiat güzelliğiyle Doğu’nun cennete açılan kapısı olarak nitelendirilen eski adıyla Eğin yeni adıyla Kemaliye ilçe merkezinin üst tarafında bulunan Mani Yolu kadınların özlem ve hasretini dile getiriyor.


Osmanlı döneminde ilçenin erkeklerinin büyük bir bölümünün İstanbul’a gurbete gitmesi üzerine kadınların özlem ve hasret üzerine yazdığı dizelerin mani olduğu yolda, direklere asılan maniler ilgi görüyor.


Kemaliye’de bulunan vatandaşlar Mani Yolu’nu görmek için çok sayıda turistin geldiğini ifade ederek “Kemaliye, eski adı Eğin olduğu zamanlardan günümüze kadar gelmiş olan özlem, hasret kokan maniler. Osmanlı döneminde ülke genelinde ruhsatlı kasap olarak adlandırılan Eğinli kasaplar bu zaruretten dolayı ülke genelinde kesimler için memleketlerinde yavuklularını, çocuklarını, annelerini, nişanlılarını bırakıp giderlermiş. Uzun soluklu gidişlerinin ardından köylerinde yalnız kalan kadınlar da artlarından maniler yazıp yollarlarmış gurbete. ‘Ölür isem örtmeyesiniz yüzümü. Hasretim var yummam gözümü. Kabrime bir pencere koyun ki. Yârim gelirse göreyim yüzünü’ diyen kadınlarımız bu manilerle dertlerini, hasretlerini dillendirmişler. Bizde onların torunları olarak manilerimizi ilçemizin üst tarafına direklere astık. Neden bu maniler Eğinlilerin baş tacıdır mantığıyla buraya bir yol yapıldı. Burası Mani Yolu olarak tasarlandı. Manilerin karşısına da bizim kültürel kimliğimiz için çok önemli olan dut ağaçları dikildi. Ve burası çok duygulu Mani yolu oldu. Türkiye’nin her yerinde turistlerimiz gelip bu yolu geziyorlar.” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mardinde kadınlar el emeklerini dijitalde satarak evlerine katkı sunuyorÖnceki Haber

Mardinde kadınlar el emeklerini dijitald...

AK Parti yönetimi illerde ‘yeni yüzler, yeni isimler arayışına başladıSonraki Haber

AK Parti yönetimi illerde ‘yeni yüzler,...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar