16 Nisan, 2024, Salı
DOLAR32.4421
EURO34.4512
ALTIN2487.0

Osmaniyede öğrenciler en iyi “Çevre Dostu Yük Gemisi” tasarlamak için ter döktü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Osmaniyede öğrenciler en iyi “Çevre Dostu Yük Gemisi” tasarlamak için ter döktü
Abone ol
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN VİDEO KONFERANSLA AÇILIŞI YAPILAN DENEYAP ATÖLYESİ’NDE 3 YIL BOYUNCA TEKNOLOJİ KONULARINDA EĞİTİM ALMAK İSTEYEN LİSE VE ORTAOKUL KATEGORİSİNDEN 426 ÖĞRENCİ DENEYAP UYGULAMA SINAVI’NDA EN İYİ “ÇEVRE DOSTU YÜK GEMİSİ” TASARLAMAK İÇİN KIYASI YARIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferansla açılışı yapılan Deneyap Atölyesi’nde 3 yıl boyunca teknoloji konularında eğitim almak isteyen lise ve ortaokul kategorisinden 426 öğrenci Deneyap Uygulama Sınavı’nda en iyi “Çevre Dostu Yük Gemisi” tasarlamak için kıyasıya yarıştı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve T3 Vakfı işbirliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferansla açılışı yapılan Deneyap Atölyesi’nde eğitim almak isteyen 2 bin 200 öğrenci başvuru yaptı. Başvuruların ardından sınava katılan bin 780 öğrenciden lise ve ortaokul kategorisinde başarılı olan 426 öğrenci Deneyap Uygulama Sınavı’na girmeye hak kazandı. Bugün Tosyalı Spor Salonu’nda gerçekleşen Deneyap Uygulama Sınavı’nda öğrenciler en iyi “Çevre Dostu Yük Gemisi” tasarlamak için kıyasıya yarıştı. Uygulama sınavında başarılı olan 160 öğrenci Deneyap Atölyesi’nde elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri konularında 3 yıl boyunca eğitim alacak.


Sınavla ilgili bilgiler veren Gençlik Merkezi Müdürü Kadir Dündar, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve T3 Vakfı işbirliğinde 4. fazda Osmaniye Gençlik Merkezi’nde Deneyap Türkiye hayata geçirildi. Haziran ayında ilimizde 2 bin 200 başvurudan bin 780 kişi sınava girdi. Sınavda başarılı olan lise grubundan 163 ortaokuldan da 263 kişi uygulama sınavında ’Çevre Dostu Yük Gemisi’ projesiyle sınava alındı. Burada başarılı olan öğrencilerimizle Osmaniye’de kurulan Deneyap Türkiye Atölyesi’nde 3 yıl boyunca eğitim görecekler. 3 yıl eğitimin sonunda başarılı olan öğrencilerimize sertifika verilecektir. Burada ki asıl amaç gelişen dünya teknolojisine öğrencilerimizi hazırlamak” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alanya, Macaristanda tanıtılıyorÖnceki Haber

Alanya, Macaristanda tanıtılıyor

Kahramanmaraş’ta yuvadan düşen kumru yavrusuna esnaflar sahip çıktıSonraki Haber

Kahramanmaraş’ta yuvadan düşen kumru yav...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar