Osmaniye
DOLAR17.9638
EURO18.3805
ALTIN1033.3
Yusuf Cinkara Otomotiv

Muğla zeytinyağının kalitesini arttıracak protokol

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğla zeytinyağının kalitesini arttıracak protokol
Abone ol
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ZEYTİN DOSTU DERNEĞİ VE MUĞLA TİCARET BORSASI ARASINDA ZEYTİNYAĞI DUYUSAL ANALİZ LABORATUVARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YENİLENDİ.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk ile Zeytin Dostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Feridun Kaykı tarafından Ticaret Borsası bünyesinde bulunan Duyusal Analiz Laboratuvarına yönelik protokol yenilendi.


Memecik Zeytinyağının AB Coğrafi İşaret alması ile dünyada önemli bir yere gelen Muğla Zeytinyağının kalitesini artırmaya yönelik yapılan protokolle, mevzuatta var olan fiziksel, kimyasal ve analizlerle tespit edilemeyen kalıntılar, bu laboratuvarla belirlenecek.


"Son derece önemli bir merkez"


Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Buket Kallem, “Zeytinyağı üretimi sırasında zeytinin hatalı taşınması, hasat ile sıkım işlemi sırasında uzunca bekletilmesi, uygun olmayan depolama şartları, elde edilen yağın depolama sırasında hava ile temas ettirilmesi veya tortunun zamanında alınmaması gibi uygulamalar zeytinyağının kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu merkez sayesinde zeytinyağımızın kalitesini en üst seviyede tutabileceğiz" dedi.


Başkan Gürün, “Bu protokolün önemi 10 yıl sonra ortaya çıkacak"


Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Tadım laboratuvarının gelişimi Türkiye’de örnek bir çalışma olacak. Özellikle Avrupa Birliği Coğrafi İşareti alan Memecik Zeytinimiz için çok önemli. 4 yıllık protokolümüzü yeniliyoruz. Katkısı olan borsamıza, kooperatif ve derneğimize çok teşekkür ediyorum. Bu basit bir protokol değil. 10 sene sonra bu protokolü hatırlayacağınıza eminim” dedi.


"Muğla zeytinyağı büyük gelişim gösterdi"


Zeytin Dostu Derneği Kurucu Başkanı Atilla Totoş ise, “Muğla’nın zeytinyağı büyük bir gelişim gösterdi. Uluslararası yarışmalarda ödül alan zeytinyağı sayımız çok arttı. Dünyadaki tadımcılar Memecik Zeytinyağını artık çok iyi biliyorlar. Tattıklarında ’bu memecik zeytinyağı değil mi’ diyorlar. Bu değişimin başlatılmasında büyük emeği olan Osman Başkanıma minnettarım" diye konuştu.


Zeytin Dostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Feridun Kaykı da, “Zeytin Dostu Derneği olarak zeytinin tarladan soframıza kadar gelen sürecinde üreticilerimizi bilinçlendirmek adına bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Duyusal analiz laboratuvarı Türkiye’de örnektir" diye ifade etti.


Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk ise, "Muğla’da zeytinciliğin daha ileri taşınması için borsa olarak elimizden geleni yapacağız" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gençlik Haftası’nda Medya söyleşiler yapılacakÖnceki Haber

Gençlik Haftası’nda Medya söyleşiler y...

Başkan Ulutaş: 54 mahallede hizmet için varızSonraki Haber

Başkan Ulutaş: 54 mahallede hizmet için...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar