25 Temmuz, 2024, Perşembe
DOLAR33.0939
EURO36.0171
ALTIN2519.8
Yusuf Cinkara Otomotiv

Mide rahatsızlığı olanlara kurbanda et tüketimi uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mide rahatsızlığı olanlara kurbanda et tüketimi uyarısı
Abone ol
Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, Gastrit, Reflü Ve ülser Gibi Mide Ve Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları Olan Bireylerin Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat Etmesi Gerektiğini Belirterek Bu Rahatsızlıkları Olan Bireylere Uyarılarda Bulundu.

Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, gastrit, reflü ve ülser gibi mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olan bireylerin Kurban Bayramında et tüketimine dikkat etmesi gerektiğini belirterek bu rahatsızlıkları olan bireylere uyarılarda bulundu.

Özellikle mide problemleri olanlar için az ve sık yemek yemenin sindirim sistemini rahatlatacağını vurgulayan Haytaoğlu, bayram boyunca aşırı yemek yemekten kaçınılması uyarısında bulundu ve şunları söyledi: “Mide problemleri olanlar büyük ve ağır öğünlerden kaçınmalı, bunun yerine gün boyunca küçük porsiyonlar halinde yemek yemelidir. Yağlı, baharatlı ve aşırı tuzlu yiyecekler sindirim problemlerini tetikleyebileceğinden kurban etlerini hazırlarken aşırı yağlı ve baharatlı marinatlar kullanmaktan kaçınılmalı, daha hafif baharatlar ve az yağlı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar için taze sebzeler ve meyveler çok önemlidir. Bayram süresince mümkün olduğunca taze sebzeler ve meyveler tüketmeye özen gösterilmelidir. Lif açısından zengin olan bu besinler sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemini rahatlatır. Yine bol su içmek mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur ve sindirim problemlerini önler. Bayram süresince yeterli miktarda su içmeye özen gösterilmeli, özellikle yemeklerden önce ve sonra bir bardak su içmek alışkanlık haline dönüştürülmelidir” dedi.

“Bayram süresince ilaçlarınızın düzenli kullanımına dikkat edin”

Gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde düzenli ilaç kullanımının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, bu hastalıkları olan kişilerin bayram süresince ilaçlarını zamanında almayı unutmamaya özen göstermesini istedi. Haytaoğlu; “Bazı ilaçlar, yiyeceklerle veya içeceklerle etkileşime girerek sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle asit baskılayıcı ilaçlar ve antibiyotikler, mide asidini azaltarak sindirimi etkileyebilir. Bu nedenle, bu kişiler, ilaçlarını düzenli olarak kullanmaya devam etmeli ve doktorlarının önerdiği dozlarda almalıdır. Gastrit, reflü ve ülser hastaları için ağrı kesiciler ve aspirin gibi ilaçlar sindirim sistemi rahatsızlıklarını kötüleştirebilir. Bu tür ilaçların kullanımından kaçınılmalı veya doktorlarının önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Stres de sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceğinden bayram süresince stresten uzak durmaya çalışılması ve rahatlatıcı aktivitelere zaman ayrılması önemlidir. Yemeklerden önce ve sonra kısa yürüyüşler yapmak sindirim sistemini rahatlatır ve stresi azaltır. Acil durumlarda, özellikle gastrit, reflü veya ülser nedeniyle şiddetli ağrılar veya rahatsızlıklar olursa, hemen bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Son olarak, bayram süresince sağlıklı beslenme alışkanlıklarını korumaya özen gösterilmeli, belirli besinlerin sindirim sistemini nasıl etkilediği gözlemlenerek doğru seçimler yapılmalı ve sağlıklı bir bayram geçirilmelidir” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ukrayna Savunma Temas Grubu, NATOda toplandıÖnceki Haber

Ukrayna Savunma Temas Grubu, NATOda topl...

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünden arama kurtarma ekiplerine yangın eğitimiSonraki Haber

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünden ara...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar