29 Eylül, 2023, Cuma
DOLAR27.4457
EURO29.0638
ALTIN1644.1

Kornea nakliyle görme kalitesi artırılabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kornea nakliyle görme kalitesi artırılabilir
Abone ol
KERATİT, KERATOKONUS VE GÖZE GELEN TRAVMALAR SONUCU GELİŞEN GÖRME KAYIPLARINA KARŞI KORNEA NAKLİNİN BAŞARI SAĞLADIĞINI BELİRTEN DOÇ. DR. AYLİN KILIÇ, “KORNEADA DAMAR YOKTUR, DAMAR OLMADIĞI İÇİN İNSANDAN İNSANA KORNEA NAKLİNDE HİÇBİR ZAMAN DOKU UYUMU ARANMAZ. HİÇ GÖRMEYEN YA DA SADECE EL HAREKETLERİNİ GÖREN BİR HASTANIN NAKİL AMELİYATINDAN SONRA UZAKTAKİ İNSANLARI SEÇMESİNİ VE TELEVİZYON İZLEMESİNİ SAĞLAYABİLİYORUZ” DEDİ.

Keratit, keratokonus ve göze gelen travmalar sonucu gelişen görme kayıplarına karşı kornea naklinin başarı sağladığını belirten Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Korneada damar yoktur, damar olmadığı için insandan insana kornea naklinde hiçbir zaman doku uyumu aranmaz. Hiç görmeyen ya da sadece el hareketlerini gören bir hastanın nakil ameliyatından sonra uzaktaki insanları seçmesini ve televizyon izlemesini sağlayabiliyoruz” dedi.Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Aylin Kılıç, kornea nakli ile ilgili bilgiler verdi. Doç. Dr. Aylin Kılıç, kornea naklinde gözün sadece ön tarafındaki tabakanın değiştiğini belirterek, “Gözün ön tarafında kornea denilen saydam tabakanın kadavradan alınan başka bir korneayla değiştirilmesidir. Genellikle keratit, keratokonus ve göze gelen travmalar en başta gelen sebepler arasında yer alıyor. Yalnızca kornea sebepli görme kaybıyla gelen hastalara kornea nakli yapılabilir. Kornea nakli olacak hastaların bazıları gözü tamamen değiştirdiğimizi sanıyorlar fakat öyle değil. Ameliyata alınmadan önce hastalarımızı bilgilendiriyoruz, gözün sadece ön tarafındaki tabakayı değiştirdiğimizin bilincinde oluyorlar. Alınan tabaka 500 mikronluk çok ince bir tabaka oluyor. Saydam tabakayı değiştirirken tam kat tabaka da değiştirilebilir ya da öndeki saydam tabakanın sadece hastalıklı tabakası çıkarılır” dedi."Doku uyumu aranmıyor"


Doç. Dr. Aylin Kılıç, hastalığı olmayan ve testleri yapılmış sağlıklı bir insanın korneasının herkese uyabildiğine değinerek şöyle devam etti: "Korneada damar yoktur, damar olmadığı için insandan insana kornea naklinde hiçbir zaman doku uyumu aranmaz. Sağlık açısından uygunluk testlerinin yapılmış olması gerekir. Kornea nakliyle başvuran hastalar için kornea bankasıyla iletişime geçiyoruz. Göz bankalarına başvurduğumuz zaman ellerinde kornea varsa bizimle iletişime geçiyorlar. Ülkemizde kaybettiğimiz her kişinin korneası alınmaz bu konuda çok hassas davranıyoruz. Göz bankaları korneaları kadavradan alıyor ve solüsyona koyuyor. Testleri yapılıyor, hücreleri eğer sağlıklıysa bekletiyorlar ve bize bildiriyorlar. Göz bankasına telefon ediyoruz, bize korneayı gönderiyorlar ve hastayı ameliyata alıyoruz. 2 hafta içerisinde o dokuyu kullanmamız gerekiyor. Ameliyat süreci hastanın durumuna göre 1 ila 2 saat arası sürebilir. Hiç görmeyen ya da sadece el hareketlerini gören bir hastayı bu ameliyattan sonra uzaktaki insanları seçmesini ve televizyon izlemesini sağlayabiliyoruz. Ameliyattan sonra hastaların hayat kaliteleri değişiyor, çok büyük bir avantaj aslında.""Çocukluk döneminde ret ihtimali yüksek"


Gözün nakil yapılan korneayı atabileceğine işaret eden Doç. Dr. Aylin Kılıç, "Hastalara hiçbir zaman hayatları boyunca kalıcı diye söz veremiyoruz. Vücudun korneayı reddetmesi düşük bir ihtimaldir, çocukluk yaşlarındaki kornea nakillerinin ret ihtimalleri erişkinlere göre daha fazla olur. Nakil edilen korneanın vücuttan atılma süresi 2 ila 20 yıl arasında değişkenlik gösterebilir. Korneası doğuştan ince olan hastaların ise görmesi etkilenmediyse nakil olmalarına gerek yok. Eğer önlem almazsak, göz deliniyor ve hastanın kornea nakli olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bahçesinde kenevir yetiştirip satan şüpheli yakalandıÖnceki Haber

Bahçesinde kenevir yetiştirip satan şüph...

Yenikapı sahil yolunda oluşan trafik havadan görüntülendiSonraki Haber

Yenikapı sahil yolunda oluşan trafik hav...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar