Osmaniye
DOLAR17.2433
EURO17.579
ALTIN964.65
Yusuf Cinkara Otomotiv

Korkut Ata Üniversitesi’nde Kadınlar günü kahvaltı programıyla kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Korkut Ata Üniversitesi’nde Kadınlar günü kahvaltı programıyla kutlandı
Abone ol
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ)’de Dünya Kadınlar günü etkinliği kapsamında kadın çalışanlara yönelik olarak kahvaltılı program düzenlendi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ)’de Dünya Kadınlar günü etkinliği kapsamında kadın çalışanlara yönelik olarak kahvaltılı program düzenlendi.

Karacaoğlan Yerleşkesi Lezzet Vadisi’nde yapılan kahvaltılı programa OKÜ Rektörü Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç ve Prof. Dr. Coşkun Özalp,   Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ceyhun Yükselir, Genel Sekreter  Recep Şen ile Üniversitenin  kadın çalışanları katıldı.

Kadınlar günü etkinliğinde bir konuşma yapan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “Kadınlar dünyada her zaman üretenlerden, hakları için en ön saflarda mücadelede olanlardan olmuştur  ve olmaya devam ediyorlar.Dünyanın her yerinde insan hakları ihlalleri, kadın haklarına yönelik ihlaller ve kadına yönelik şiddet devam ediyor. Kadınlara ilişkin çok güçlü koruma mekanizmalarımızın olması bunun yanında bilinçlenmenin artması bu olumsuzlukları azaltıyor ama sıfırladığını söylemek pek de mümkün değil.  

Ülkemizde de kadınlarımıza yönelik zaman zaman görüyoruz  ki çok vahim hadiseler meydana geliyor. Öncelikle ben bugüne kadar şiddet mağduru olarak hayatını kaybeden kadınlarımızı rahmetle anıyorum. İnşallah bundan sonra ülkemizde  böyle olaylar olmaz. Burada en büyük sorumluluk aslında erkeklere düşüyor.

Erkeklerin bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben hiçbir şekilde kadına yönelik şiddette ne olursa olsun kadınlardan kaynaklanan bir kolaylaştırıcı durumun olduğuna inanmıyorum.Buna inanmak da aslında kadın haklarını,  kadını anlamamaktan kaynaklanan bir duruma işaret ediyor. O nedenle biz erkekler en başta kadınların bizlerle eşit olduğuna inanmalıyız, bunu içselleştirmeliyiz.” dedi.

KADINLARIN TOPLUMDAKİ YERİNİ ANLAMAK GEREK

Kadınların toplumumuzdaki yerini anlamamız gerekiyor diyen OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, "Hem  Anne ve eş olan  hem de sadece evde değil her yerde  üreten kadınlarımızın, ekonominin en yaşamsal noktalarında yer almalarını istiyoruz. Çünkü bu noktada  bizim katedecek  çok yolumuz ve mesafemiz olduğunu da biliyoruz. O nedenle kadınlar her zaman bu haklarına sahip çıkmalıdır."dedi.

KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİME ERİŞMESİNİ SAĞLAMALIYIZ

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun,   “Kız çocuklarının eğitime istisnasız erişimde bulunması gerekiyor ama en başta bizim toplumumuzda erkeklerin eğitilmesi gerekiyor. Kadın ile erkeğin eşit olduğuna inanacak ve bunu içselleştirecek düzeyde eğitilmesi şart.Bu da tabii ki aileden başlıyor. Eğitim kurumları da zaten bu sorun üzerine çalışıyor. Bu sorunla çok ciddi bir biçimde mücadele etmeliyiz. Bu noktada kadınlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Çevremizi aydınlatacak, bir anlamda eğitecek olan ve en başta da aileyi eğitecek olan sizlersiniz.

Bu mücadelede, bu süreçte de ben hepinize başarılar diliyorum. İnşallah bir daha ki 8 Mart'ta Türkiye'de hiçbir kadına yönelik şiddet olmaz. Önümüzdeki dönem kadınların en aktif, en etkin biçimde toplumsal yaşama katıldığı bir dönem olur. Biz bütün gücümüzle bu konuda hassasiyetimizi ve çabamızı ortaya koyduk ve koymaya da devam edeceğiz.” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zonguldakta kar etkili olduÖnceki Haber

Zonguldakta kar etkili oldu

E-ticaret Zirvesinde ‘büyüme konuşulduSonraki Haber

E-ticaret Zirvesinde ‘büyüme konuşuldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar