21 Haziran, 2024, Cuma
DOLAR32.8374
EURO35.1689
ALTIN2448.4
Yusuf Cinkara Otomotiv

Konyaaltında Halk Sağlığı buluşmaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konyaaltında Halk Sağlığı buluşmaları
Abone ol
Konyaaltı Belediyesi, 17 Mayıs Hipertansiyon Günü’nde Ilçe Sakinlerinin Yaşam Kalitesini Iyileştirmek Ve Halkı Bilinçlendirmek Adına “halk Sağlığı Buluşmaları” Başlattı. Emekli Kahvelerinde Gerçekleştirilen Etkinlikte Vatandaşların Tansiyonu ölçüldü, Uzmanlar Tarafından Sağlıklı Olmanın Yolları Anlatıldı.

Konyaaltı Belediyesi, 17 Mayıs Hipertansiyon Günü’nde ilçe sakinlerinin yaşam kalitesini iyileştirmek ve halkı bilinçlendirmek adına “Halk Sağlığı Buluşmaları” başlattı. Emekli kahvelerinde gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşların tansiyonu ölçüldü, uzmanlar tarafından sağlıklı olmanın yolları anlatıldı.

Konyaaltı Belediyesi, ilçe halkının yaşam kalitesini yükseltmek ve hastalıkları önlemek adına vatandaşları bilinçlendirmek için harekete geçti. Belediye, ilçede “Halk Sağlığı Buluşmaları” başlattı. Buluşmaların ilki 17 Mayıs Hipertansiyon Günü’nde Siteler Emekli Kahvesi’nde gerçekleştirildi.

"Hipertansiyondan korunma yolları"

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Soytürk, vatandaşlara hipertansiyonun nedenleri ve hipertansiyondan korunma yollarını anlattı. Erişkin nüfusun yüzde 40’ının hayatının belli bir döneminde hipertansiyon problemi yaşadığını dile getiren Dr. Soytürk, “Ölümcül komplikasyonları var. Bu nedenle de önemli olan bu hastalık hakkında sizleri bilgilendirmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak istedik” dedi. Hipertansiyonun çok sayıda belirtisi olduğunu söyleyen Dr. Soytürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her belirti her hastada olmayabilir. Hipertansiyon hastasının baş ağrısı, başta ağırlık, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetleri olabilir. Bunun yanı sıra kulak çınlaması da şikâyetler arasındadır. Günümüzde hala hipertansiyonun tam olarak nedeni bilinmemektedir. Biz bunları ailevi, genetik hipertansiyon, esansiyel hipertansiyon gibi değişik isimlerle ifade ediyoruz. Genetik hipertansiyonun ortaya çıkması için belli risk faktörleri vardır. Bunlar; beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, aşırı alkol kullanmak, aşırı tuz tüketimi ve strestir. Bu nedenle yaşam tarzınızı değiştirmeniz lazım. Açık havada yürüyüş yapmalı, stresten uzak durmalısınız. Sigara ve kahve kullanımına da dikkat etmelisiniz.”

Etkinlik süresince sağlık personelleri vatandaşların tansiyonunu ölçtü.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uzunköprüde trafik denetimleri sıklaştırıldıÖnceki Haber

Uzunköprüde trafik denetimleri sıklaştır...

Kadıköy Anadolu Lisesi Kütüphanesi, Kayalar Ailesi Desteğiyle YenilendiSonraki Haber

Kadıköy Anadolu Lisesi Kütüphanesi, Kaya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar