01 Haziran, 2023, Perşembe
DOLAR20.7499
EURO22.4534
ALTIN1310.3

Kılıçdaroğlu, depremin en çok etkilediği Hatay’da konuştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kılıçdaroğlu, depremin en çok etkilediği Hatay’da konuştu
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Şubat Depremlerinin en çok etkilediği illerden olan Hatay’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilmesi takdirde ev ve işyeri yıkılan herkese bedava ev ve işyeri verecekleri vaadini yineledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Şubat Depremlerinin en çok etkilediği illerden olan Hatay’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilmesi takdirde ev ve işyeri yıkılan herkese bedava ev ve işyeri verecekleri vaadini yineledi.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri olan ve 11 ilde yıkıcı etkilere neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin en çok vurduğu illerden olan Hatay, Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ziyaret edildi. Yurttaşlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu; “Buraya beşinci kezdir geliyorum. Depreme maruz kalan, yakınlarını kaybeden herkese yeniden başsağlığı diliyorum. Sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Herkesi ama herkesi yürekten kucaklıyorum. İki konuda düşüncelerimi aktarmak isterim. Bunlardan birincisi; evleri yıkılan, işyerleri yıkılan, ahırı yıkılan herkesin ama herkesin evini, işyerini, ahırını yapacağız. Beş kuruş almadan bu binaları, daireleri, işyerlerini teslim edeceğiz. Bu konuda bütün çalışmalarımız büyük ölçüde tamamlanmış durumda. 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli çok düşük faizle uluslararası krediler de bulunmuş vaziyette, sözleşmeler yapılmış vaziyette. Hiç kimse endişe etmesin, söz verdim mi mutlaka ama mutlaka yapacağım. Nokta.  İki; depremle ilgili ikinci konu.  Bölgenin Adıyaman’dan başlayarak, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Hatay... Bütün bu bölgelerin yeni bir üretim üssü olması için ayrıca çaba harcayacağız. Yeni bir üretim üssü. Çünkü 1 milyona yakın konut yapılacak. Yani inşaat, yani bağımsız bölüm yapılacak. 1 milyon... 5 kapı olsa 5 milyon kapı, 5 tane musluk olsa 5 milyon musluk üretilecek demektir. Bunların tamamını bu bölgede yapacağız. Fabrikalar bu bölgelerde kurulacak ve üretim bu bölgelerde olacak. Bu bölgelerden malzemeler alınacak ve o malzemelerle bu bölgelerde binalar, iş yerleri, her şey bu bölgede üretilecek ve bu bölge kazanacak, bu bölgede istihdam yaratacağız” dedi.

“Türkiye Üretecek, Türkiye Kazanacak” 

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında; “Yaralar sarıldıktan sonra da bu bölge aynı zamanda Akdeniz'in, Ortadoğu'nun ve Afrika'nın en büyük üretim bölgelerinden birisine dönüşecek. Bunu hafızanızın bir yerine yazın. Göreceksiniz bütün bunlar yapıldığında depreme dayanıklı evlerde oturacaksınız, işsizlik sorunu son bulacak, ihracat merkezi olacak bu bölgelerin tamamı ve Türkiye üretecek, Türkiye kazanacak. Herkes üretecek, herkes kazanacak. Her alın terinin değeri olacak. 

İkinci konu. Sığınmacılar. Bu konuda büyük şikayetler var biliyorum. Sadece sanmayın bu şikayet Hatay’da. Türkiye’de 81 var. 81 ilin tamamında da aynı şikayetler var. İktidar sahipleri diyorlar ki biz sığınmacıları göndermeyeceğiz. Önümüzdeki seçim bu bağlamda önemlidir. Elini vicdanına koyan ve gerçekten de sığınmacıların ırkçılık yapılmadan kendi ülkelerine gönderilmelerini sağlayan projemiz hazır. Bu konuda liderler karar verdik. En geç iki yıl içerisinde herkesi kendi ülkelerine göndereceğiz.

Bu konuda siyasi parti liderleri olarak, yani Millet İttifakı olarak anlaştık. Bu konuda görüşlerimizi Ortak Mutabakat Metninde yazdık. Ortak Mutabakat Metnindeki kurallara, ilkelere aynı şekilde uyacağız ve bunları kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. 

Şunu da ifade edeyim; Geri Kabul Antlaşması yaptılar, yani Türkiye'yi bir anlamda sığınmacı deposu haline getirdiler. Asla ve asla Türkiye'yi bir sığınmacı deposu yapmayacağız ve Türkiye'yi buradan kesinlikle çıkaracağız. Suriye’yle de barışı sağlayacağız. Suriyeli kardeşlerimiz hafta sonu isterlerse Türkiye’ye gelebilirler. Düğünlerini yapabilirler, eğlenebilirler ama kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamalarını isteriz. Türkiye’yi bölgenin en büyük üretim üssü yapacağız ve Türkiye bütün bölgenin ve Ortadoğu’nun da aynı zamanda güvencesi olacak. Barışın, sevginin, dostluğun güvencesi olacak. Bunu da yapacağız.” diye konuştu.

“Teröre Karşı Hepimizin Ortak Mücadele etmesi Lazım”

Terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu; “Kısaca bir düşüncemi daha ifade edeyim. Öteden beri, yani düşündüğümden beri, yani siyasete girmediğimden beri terörü her yerde ve her ortamda bir insanlık suçu olarak ifade ettim. Kim teröre destek veriyorsa, kim teröristlerle yan yana duruyorsa, kim onların musluğuna su taşıyorsa Allah bin belasını versin! Değerli arkadaşlarım, terör nereden gelirse gelsin, nasıl gelirse gelsin, hepimizin ortak mücadele etmesi lazım. Beni derinden üzen olay şu. Bu konuyu lütfen ama lütfen sessiz dinleyin. Siyaset ahlak işidir. Ahlaklı adamların siyaset yapması lazım. Siyasetçi rakibine elbette ki sert sözler söyleyebilir, buna da saygı duyarım. Birbirimizi eleştirebiliriz, buna da saygı duyarım. Ama siyaset; rakibine iftira atmak, rakibine kumpas kurmak değildir. Allah bizi kumpasçılardan, Allah bizi sahtekarlardan korusun. Sahtekarlık yapandan cumhurbaşkanı olmaz. Dolayısıyla bizim ahlaki değerler üzerine siyaset yapmamız lazım. Ahlaki değerler üzerine siyaset yapılmıyorsa bir sorunumuz var demektir. Daha düne kadar bizim terör örgütleriyle işbirliği yaptığımızı söylediler. Bununla ilgili sahte videolar hazırladılar. Ve dün televizyona çıkan kişi, evet montajlı görseller yaptıklarını ve bunu vatandaşlarla kullandıklarını, onlara anlattıklarını ifade ettiler. Allah'a sığınıyorum Allah’a. Haksızlık karşısında, iftira karşısında Allah'a sığınıyorum. Rahmetli babam derdi ki, ‘Oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur’ diye. Samimi söylüyorum; her yerde, her ortamda hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşlarımı kucakladım. Her türlü iftiraya maruz kaldım, her türlü saldırıya maruz kaldım, linçlere maruz kaldım ama bu ülkenin güzel insanlarını her zaman kucakladım. Her zaman sizinle beraber oldum. Hiçbir ayrım yapmadım. Hiçbir ayrım da yapmayacağım. Size söz veriyorum. 85 milyona söz veriyorum. 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım ve 85 milyonu kucaklayacağım. Söz veriyorum. “ dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Deprem sonrası Diyarbakıra dev yatırım: 10 bin kişi iş sahibi olacakÖnceki Haber

Deprem sonrası Diyarbakıra dev yatırım:...

Çoruh nehrinde kaybolan sürücü botlarla aranıyorSonraki Haber

Çoruh nehrinde kaybolan sürücü botlarla...

Yorum Yazın

Resmi İlanlar

tümü
Orman Yolu Yapımı Ve Büyük Onarım Yapımı İşi
Taşkın Koruma İnşaatı Yaptırılacaktır
Taşınmazın Gazete Veya İnternet Haber Sitesi İlanı
Hacıdağ Orman İşletme Şefliği B Tipi Yeni Orman Yolu Yapım İşi
276 Kod Nolu (Havşu Ta-Yarıma D) 3+845 Km B Tipi Yeni Orman Yolu Yapımı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar