18 Mayıs, 2024, Cumartesi
DOLAR32.2053
EURO35.1156
ALTIN2500.6

Kastamonu Üniversitesinden uluslararası iklim değişikliği projesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kastamonu Üniversitesinden uluslararası iklim değişikliği projesi
Abone ol
Türkiye’de Ormancılık Ve Tabiat Turizmi Alanında Ihtisaslaşan Kastamonu üniversitesi, Uluslararası Alanda Hazırladığı Proje Ile Afetlerden Etkilenen Illerin Lisans öğrencilerini Kastamonu’ya Getirerek Eğitim Verecek.

Türkiye’de ormancılık ve tabiat turizmi alanında ihtisaslaşan Kastamonu Üniversitesi, uluslararası alanda hazırladığı proje ile afetlerden etkilenen illerdeki lisans öğrencilerine Kastamonu’da eğitim verecek.

Erasmus+ Gençlik Katılımı Faaliyeti (KA154-YOU) faaliyeti çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Berkan Güngör’ün yürütücülüğünü yaptığı “İklim Vizyonu: Geleceğe Yönelik Politikalar” isimli proje, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından azami 53 bin 524 Avro hibe ile desteklenmeye hak kazandı. Kastamonu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Kastamonu Teknokent ve Cide Yerel Eylem Grubu Derneği ile ortaklaşa yürütülecek olan proje, Mayıs ayında başlayarak 12 ay sürecek.

Kastamonu Üniversitesi akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Berkan Güngör’ün yürütücülüğünü yapacağı projede rektör yardımcıları Prof. Dr. Ömer Küçük ve Prof. Dr. Kasım Yenigün, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Tekin, Bilgi İşlem Daire Başkanı Öğretim Görevlisi Ahmet Tabanlıoğlu, Patent Destek Ofisi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Mehmet Fırat Olgun ve Proje Destek Ofisi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Kazım Yasin Özbey, Teknokent Akademi Koordinatörü Öğrevtim Görevlisi Zuhal Arife Küçük; Kastamonu Valiliğinden İl Sosyal Etüt Proje Müdür V. Dr. Suat Tüfekci; Cide Yerel Eylem Grubu Derneği’nden Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kaptan ve Yerel Kalkınma Uzmanı Gülcan Kalay araştırmacı olarak yer alacak.

Proje çerçevesinde Türkiye’nin her coğrafi bölgesinden iklim değişikliğine bağlı afetlerinden en çok etkilenen illerinden 60 lisans ve lisansüstü öğrencisi Kastamonu’ya gelerek 6 günlük eğitim, bir günlük çalıştay ve iki günlük zirve etkinliğini yürütecek. Böylece geleceğin mimarı olan gençlerin iklim değişikliği konusundaki bilinç düzeyleri ve farkındalıkları artırılmış olacak. Proje çerçevesindeki etkinlikleri tamamlayan genç katılımcılar, proje sonunda kamu yönetim kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve diğer karar alıcılar için bir “İklim vizyonu politika belgesi” üretecek. Projede katılımcı öğrencilerin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden politika yapıcılar, karar vericiler, uzmanlar, araştırmacılar, akademisyenler, girişimciler ve diğer ilgili sivil toplum aktörleri de yer alacak.

Projenin Kastamonu Üniversitesi’nin sürdürülebilir gelecek, çevre bilinci ve iklim değişikliği ile mücadele konularında uluslararası düzeyde tanınmasına katkı sağlayacağını ve akademik çalışmaların bu hayati alanlarda ne denli etkili olduğunun bir kez daha kanıtlandığını söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, bu tür projelerle, Kastamonu Üniversitesi’nin akademik ve sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarının önemini vurguladı. Kastamonu Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası alanda iş birliklerini güçlendirmeye devam edeceğini belirten Rektör Topal, “Hep birlikte daha yeşil, daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Projede emeği geçen akademisyenleri tebrik eden Rektör Topal, teşvikleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile YÖK üyeleri ve proje çalışmalarında kurumlarına verdiği desteklerden dolayı Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı’ya teşekkür etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Muzaffer Bıyık: Gençlerimizle bir araya gelmek bizlere enerji veriyorÖnceki Haber

Başkan Muzaffer Bıyık: Gençlerimizle bir...

Bursada bir apartman dairesinde yangınSonraki Haber

Bursada bir apartman dairesinde yangın

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar