02 Mart, 2024, Cumartesi
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

İtalyan’ın Oscar’a aday filmi Türkiye’de gösterilmeye başlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İtalyan’ın Oscar’a aday filmi Türkiye’de gösterilmeye başlandı
Abone ol
İtalyan’ın Oscar’a aday filmi olarak gösterilen Matteo Garrone’un Kaptan Benim filminin Türkiye prömiyeri İtalyan Kültür Merkezi’nde başladı.

İtalyan’ın Oscar’a aday filmi olarak gösterilen Matteo Garrone’un Kaptan Benim filminin Türkiye prömiyeri İtalyan Kültür Merkezi’nde başladı.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen “İtalyan Sinemasıyla Buluşma”, 27 Kasım Pazartesi akşamı Beyoğlu’nda bulunan İtalyan Kültür Merkezi’nin Tiyatro Salonu’nda İtalya’nın Oscar adayı, Matteo Garrone imzalı “Kaptan Benim” filminin Türkiye prömiyeriyle başladı!

Çağdaş İtalyan sinemasının en yeni ve dikkat çeken yapımlarını İstanbul’a getiren ve 3 Aralık’a kadar devam eden program kapsamında, yedi yapım daha Türkiye’de ilk kez gösterilecek. İtalyan Kültür Merkezi’nde ve Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de gerçekleşen gösterimlerde “Kaptan Benim”in yanı sıra Enrico Maria Artale’nin “Cennet”, Ginevra Elkann’ın “Sana Söylemiştim”, Edoardo De Angelis’in “Komutan”, Alain Parroni’nin “Sonsuz Pazar”, Simone Massi’nin “Hiçbir Yerde”, Giorgio Diritti’nin “Lubo”  ve Paola Cortellesi’nin “Hâlâ Umut Var” adlı filmleri İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak.

 

İtalya’nın son dönem sinemasına ışık tutarak, dünya festivallerine damga vuran ve büyük beğeni toplayan filmleri izleme fırsatı sunan “İtalyan Sinemasıyla Buluşma”, bu yıl 27 Kasım – 3 Aralık 2023 tarihleri arasında on dördüncü kez gerçekleşiyor.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından, Cinecittà’nın değerli işbirliğiyle ve Türkiye’nin İtalyan Büyükelçiliği ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’nun himayesinde düzenlenen prestijli etkinlik kapsamında, çağdaş İtalyan sinemasının en güncel ve öne çıkan örneklerinden oluşan bir seçki İstanbullu izleyicilerle buluşuyor.

80. Venedik Film Festivali ve 2023 Roma Film Festivali başta olmak üzere en prestijli uluslararası festivallerde gösterilen ve geçtiğimiz yılın İtalyan film üretimini temsil eden yapımları İstanbul’a getiren 14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma, bu yıl toplam sekiz filmin Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapıyor.

Avrupa yakasında Beyoğlu’nda, tarihi Casa d’Italia binasında yer alan İtalyan Kültür Merkezi’nin Tiyatro Salonu’nun görkemli art deco ortamında ve Anadolu yakasında, Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de gerçekleşen 14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma kapsamında filmler, orijinal dilinde ve hem Türkçe hem de İngilizce altyazılı olarak gösteriliyor.

Program kapsamında Casa d’Italia Tiyatro Salonu’ndaki gösterimler rezervasyon gerekmeksizin, ücretsiz olarak gerçekleşirken Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de gerçekleşen gösterimlerin biletleri ise, salonun internet sitesinden ve gişesinden temin edilebiliyor.

“Lo capıtano/kaptan benim”

96. Akademi Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde İtalya adına yarışacak olan, Matteo Garrone’nin “Kaptan Benim” adlı filmi, 14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma’nın açılış filmi olarak 27 Kasım’da Türkiye prömiyerini yaptı.

80. Venedik Film Festivali’nde yönetmenlik dalında Gümüş Aslan’a layık görülen ve genç yetenek Seydou Sarr’a Marcello Mastroianni Ödülü’nü getiren film, Avrupa ulaşmak için Dakar’dan ayrılan iki genç adamın macera dolu yolculuğunu anlatıyor.

“Kaptan Benim”, 2 Aralık Cumartesi günü 18.30’da ise Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de gösterilecek.

“El paraıso/cennet”

Enrico Maria Artale’nin, Venedik’ten üç ödülle dönen filmi “Cennet”, 28 Kasım Salı akşamı saat 20.00’de Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda, 3 Aralık Pazar günü 14.00’te ise Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de seyirciyle buluşacak.

En İyi Kadın Oyuncu (Margarita Rosa De Francisco), En İyi Senaryo ve Arca CinemaGiovani Ödülü – En İyi İtalyan Filmi ödüllerine layık görülen “Cennet”, yönetmenin ikinci filmi.

“Te l’avevo detto/sana söylemiştim”

Ginevra Elkann, olağanüstü bir oyuncu kadrosuyla çektiği “Sana Söylemiştim” adlı ikinci filminde, Roma’ya bastıran ani bir sıcak havasıyla zıvanadan çıkan insanların ve hayvanların hikâyesini anlatıyor.

Film, 28 Kasım Salı akşamı 20.00’de Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de, 30 Kasım Perşembe akşamı 20.00’de ise Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda gösterilecek.

“Comandante/komutan”

80. Venedik Film Festivali’nin Edoardo De Angelis imzalı açılış filmi “Komutan”, 29 Kasım Çarşamba akşamı 20.00’de Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda, 2 Aralık Cumartesi günü 14.00’te ise Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de sinemaseverlerle buluşacak.

Sandro Veronesi’nin aynı adlı romanından uyarlanan film, İkinci Dünya Savaşı’nda, okyanusun ortasında verdiği riskli kararla tarihe geçen denizaltı komutanı Salvatore Todaro’nun hikâyesini anlatıyor.

“Una stermınata domenıca/sonsuz pazar”

Alain Parroni’nin ilk filmi “Sonsuz Pazar”, 80. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti Bölümü’nde Jüri Özel Ödülü’nü ve FIPRESCI Orizzonti Ödülü’nü kazandı. Film, 29 Kasım Çarşamba akşamı saat 20.00’de Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de, 1 Aralık Cuma akşamı 20.00’de ise Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda gösterilecek. 

“Invelle/hiçbir yerde”

Seçkinin en sıradışı yapımlarından biri olan, Simone Massi imzalı animasyon “Hiçbir Yerde”, 30 Kasım Perşembe günü 18.00’de Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda, 1 Aralık Cuma akşamı 20.00’de ise Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de seyirciyle buluşacak.

Yönetmenin ilk  filmi olan “Hiçbir Yerde”, 80. Venedik Film Festivali’nde Premio Lizzani Ödülü’nü aldı.

14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma kataloğunun kapağında yer alan illüstrasyon da, çok yönlü sanatçı Simone Massi’nin imzasını taşıyor. 

“Lubo”

Giorgio Diritti’nin “Lubo” adlı filmi, 2 Aralık Cumartesi akşamı 20.00’de Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda, 3 Aralık Pazar günü 18.30’da ise Sinematek/Sinema Evi Kadıköy’de gösterilecek.

Mario Cavatore‘nin Il Seminatore adlı kitabından uyarlanan film, 1939 yılında ulusal sınırları Alman işgali riskine karşı korumak üzere İsviçre ordusuna çağrılan bir göçebe sokak sanatçısının hikâyesini anlatıyor.

“C'è ancora domanı/hâlâ umut var”

14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma etkinliğinin kapanışını ise, Paola Cortellesi imzalı “Hâlâ Umut Var” yapacak.

Cortellesi’nin ilk yönetmenlik deneyimi olan ve 2023 Roma Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen “Hâlâ Umut Var”, 3 Aralık Pazar akşamı 20.00’de Casa d’Italia Tiyatro Salonu’nda izlenebilecek.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan İsmet Yıldırım Ümraniyedeki kentsel dönüşüm alanlarını açıkladıÖnceki Haber

Başkan İsmet Yıldırım Ümraniyedeki kents...

Cezaevi firarisini jandarma yapay zeka destekli yazılımla yakaladıSonraki Haber

Cezaevi firarisini jandarma yapay zeka d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar