08 Haziran, 2023, Perşembe
DOLAR23.3364
EURO25.4362
ALTIN1472.5

II. Murad Bursada dualarla anıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
II. Murad Bursada dualarla anıldı
Abone ol
FATİH SULTAN MEHMET’İN BABASI SULTAN 2. MURAD, VEFATININ 572. YILINDA BURSA MURADİYE KÜLLİYESİ’NDE BULUNAN KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI.

Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan 2. Murad, vefatının 572. yılında Bursa Muradiye Külliyesi’nde bulunan kabri başında dualarla anıldı.


Osmanlı Devleti’nin 6. padişahı Sultan 2. Murad, 2 Şubat 1451 yılında Edirne’de vefat etti. Vefatının 572. yılında defnedildiği Muradiye Külliyesi içindeki kabrinde anma programı yapıldı. Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katıldığı programda davetliler, Muradiye Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından, Muradiye Külliyesi’nde bulunan kabri başında dua etti.


Başkan Aktaş, Yâsîn-i Şerif okumasının ardından yaptığı konuşmada, “Kelamıyla gönülleri, kılıcıyla ülkeleri fetheden bir sultanı ve yine onun bıraktığı eserlerden biri olan Muradiye Külliyesi içinde anmak üzere bir araya geldik. Bu vesileyle Ertuğrul Gazi’den Osman Gazi’ye, Orhan Bey’den Yıldırım Bayezid’e, Murad-ı Hüdavendigâr’dan Çelebi Mehmet’e kadar Bursa’nın inşası, imarı ve ihyâsında tüm ecdadımıza rabbimden rahmet diliyorum” diye konuştu.


2. Murad’ın hayatını anlatan Aktaş, daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:


“İnce ruhlu, hassas, lütufkâr, adil, merhametli, sözüne sadık, cesur ve tedbir sahibi, kumanda kabiliyeti yüksek devlet adamıydı. Hemen bütün ömrünü savaş alanlarında geçirdi. Buna rağmen imar işlerini asla aksatmadı. Çok eser bıraktığı için ‘Ebû’l Hayrat’ diye anılırdı. Saltanatı döneminde Bursa, Edirne ve başka şehirlerde yoksullar için imaretler, vakıflar ve ulema için medreseler yaptırdı. İnşallah bu program, Sultan 2. Murad Han’ı daha iyi anlamamıza vesile olacaktır. Allah ondan razı olsun.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ATSOdan Kaleiçi çalışmasıÖnceki Haber

ATSOdan Kaleiçi çalışması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Antalya’da hutbe irat etti:Sonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Antalya’da...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar