Osmaniye
DOLAR18.104
EURO18.2694
ALTIN1020.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

İçilecek suyun ideal soğukluğu 16 derece olmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İçilecek suyun ideal soğukluğu 16 derece olmalı
Abone ol
YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ SOĞUK SUYUN MİDE VE BAĞIRSAK PROBLEMLERİNE YOL AÇABİLECEĞİNİ BELİRTEN PROF. DR. VEDAT GÖRAL, “NORMAL BİR İNSANIN VÜCUT ISISI 36 İLA 37 DERECEDİR. İÇTİĞİMİZ SOĞUK SU İLE VÜCUDUMUZUN SICAKLIĞI ARASINDAKİ 10 İLA 12 DERECE FARK BİR SORUNA YOL AÇMAZ. ANCAK SUYUN SOĞUKLUĞU DAHA ÇOK OLURSA VÜCUDUMUZ ZARAR GÖRMEYE BAŞLAYABİLİR. SOĞUK SUYU HIZLI İÇMEK, YEMEK BORUSUNDA KASILMALARA VE RAHATSIZLIĞA YOL AÇABİLİR” DEDİ

Yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk suyun mide ve bağırsak problemlerine yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Vedat Göral, “Normal bir insanın vücut ısısı 36 ila 37 derecedir. İçtiğimiz soğuk su ile vücudumuzun sıcaklığı arasındaki 10 ila 12 derece fark bir soruna yol açmaz. Ancak suyun soğukluğu daha çok olursa vücudumuz zarar görmeye başlayabilir. Soğuk suyu hızlı içmek, yemek borusunda kasılmalara ve rahatsızlığa yol açabilir” dedi.Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, yaz aylarında sıkça tüketilen soğuk içeceklerin mide-bağırsak sağlığına verdiği zararları açıkladı. Prof. Dr. Vedat Göral, soğuk suyun vücutta kasılmalara yol açabileceğini belirterek, “Yazın sıcak havaların gelmesi ile beraber soğuk su veya soğuk içeceklerle serinlemeye ve iç hararetimizi düşürmeye çalışırız. Bazı kişilerde soğuk su içilmesi olumsuzluklara neden olabilir. Normal bir insanın vücut ısısı 36 ila 37 derecedir. İçtiğimiz soğuk su ile vücudumuzun sıcaklığı arasındaki 10 ila 12 derece fark bir soruna yol açmaz. Ancak suyun soğukluğu daha çok olursa vücudumuz zarar görmeye başlayabilir. Soğuk suyu hızlı içmek, yemek borusunda kasılmalara ve rahatsızlığa yol açabilir” diye konuştu."Soğuk su içmek kişinin performansını arttırır"


Mide şikâyeti olmayanlarda soğuk su içmenin zarar vermeyeceğine değinen Prof. Dr. Vedat Göral, şöyle devam etti: "Gastrit ve ülser hastalığı olanlarda soğuk su içilmesi, mide asidini arttıracağı için midede aşırı gaz, kramp şeklinde ağrı, yanma ve mide rahatsızlıklarının artmasına neden olur. Özellikle çok soğuk suyun çok hızlı içilmesi, midede ağrı, kramp ve gaz oluşumuna neden olabilir. Ancak mide şikâyeti olmayanlarda soğuk su içilmesi zarar vermez, bilakis vücuttaki harareti alır ve kişi kendini daha iyi hisseder. Susamış olan kişinin soğuk su içmesi kişinin performansını da arttırır. Soğuk su içilmesi bağırsak hareketlerinin artmasına ve karında ağrı, gaz ile şişkinliğe neden olur. Bu nedenle soğuk su içilecekse yavaş yavaş ve küçük dozlar halinde içilmelidir. İçilecek soğuk suyun ideal sıcaklık derecesi 16 derece olmalıdır. Daha düşük sıcaklıklarda olumsuzluklar yaşanmaması için, soğuk suya biraz ılık su katılarak içilmesi daha uygundur."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Işık, Bakan Bozdağa Kütahyada yapılan yatırımlar ve uygulamalar için teşekkür ettiÖnceki Haber

Başkan Işık, Bakan Bozdağa Kütahyada yap...

KSBÜ öğrencileri piknikte buluştuSonraki Haber

KSBÜ öğrencileri piknikte buluştu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar