28 Kasım, 2023, Salı
DOLAR28.916
EURO31.8024
ALTIN1893.9

Erkılınç; “Tık Avcılığı Peşinde Koşanlarla İşimiz Yok”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erkılınç; “Tık Avcılığı Peşinde Koşanlarla İşimiz Yok”
Abone ol
Basın İlan Kurumu, internet haber sitelerini resmi ilan ve reklamların yeni adresi olarak belirledi.

Afyonkarahisar'da düzenlenen Basın İlan Kurumu 2023 Yılı Müdürler Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Genel Müdür Cavit Erkılınç, Kurumun son dönemde yaptığı atılımlara ve yeni Basın Kanunu'nun önemine değindi.

Erkılınç, internet haber sitelerinin resmi ilan ve reklamların yeni adresi olduğunu belirterek, "Süreli yayın kapsamına alınan internet haber siteleri resmi ilanların yayımlanacağı bir diğer mecra haline geldi.

Böylece, resmi ilanların kesilmesi gibi bir durumu önlemiş olduk. Diğer taraftan gazetelerle birlikte internet medyasının da devlet eliyle sübvanse edilmesini sağlayarak gazetecilik mesleğinin devamı yönünde çok önemli bir adım attık.

Bunu yaparken de kimilerinin iddia ettiği gibi gazetelerin ilan gelirlerini kesmedik" dedi.

Kurum'un kendi imkanlarıyla geliştirdiği "BİK Analitik" dijital ölçümleme yazılımının 4-5 ay gibi kısa bir sürede çalışır hale getirildiğini hatırlatan Erkılınç,

"Sürekli olarak kendini yenilemesi, güncellemesi gereken bir sistemden bahsediyoruz. En iyiyi yakalayabilmek için sahadan bize iletilen tüm bilgileri dikkate alıyoruz.

Bugün itibariyle görev alanımıza giren tüm internet haber sitelerini takip ediyoruz. 1 Ekim 2023'ten itibaren internet haber sitelerine verdiğimiz süre dolacak ve kesinlikle de uzatmayı düşünmüyoruz.

Kendimizden eminiz, ne yaptığımızı biliyoruz ve sizlerden de bunu bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kurumun, üstlendiği görevlere sahip çıktığını ve paydaşlarıyla sürekli irtibat halinde olunduğunu vurgulayan Erkılınç,

iyi niyetli olan hiçbir yayın organını mağdur etmeyeceklerini kaydederek, basın kuruluşlarından Yönetmeliğin yüklediği zorunlulukları asgari düzeyde yerine getirmelerini beklediklerini ifade etti.

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği'nin asgari ziyaretçi trafik şartları başta olmak üzere bazı maddelerinin esnetilmesinin,

internet haber sitelerinin yarıdan fazlası hedefe ulaşmışken gazetecilik mesleğinin geriye götürülmesi anlamına geleceğini belirten Erkılınç, şöyle konuştu:

"Gazeteciliğin mesleki anlamda gerilediğini artık meslek duayenleri bile kabul ediyor.

Bu Yönetmelik, tüm maddeleri itibarıyla mesleğin başarısını önceliyor ve gazetede kaybedilen gücün internet medyasında yeniden kazanılmasını öngörüyor.

Yönetmeliğe dikkatli bakıldığında 'tık avcılığı' peşinde koşanlarla işimiz olmadığını net bir şekilde görürsünüz. Üretilen tüm içeriklerde; kaliteyi, özgünlüğü ve kaybettiğimiz mesleki değerleri arıyoruz.

Manipülasyonun her türlüsü ile mücadele ediyoruz.

Bunu yaparken internet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz."

Dünyanın her yerinde gazeteciliğin zor koşullarda yapıldığını ve haber başta olmak üzere içeriklerin büyük zahmetlerle üretildiğini kaydeden Erkılınç,

"Dijital yayıncılıkla birlikte çok zor ürettiğimizi, çok kolay hedef kitleye ulaştırabildiğimiz, birçok alanda tasarruf sağladığımız bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Üstelik sadece mahallinde muhatap bulan içerikleri, ülkenin hatta dünyanın ilgisine sunuyoruz.

Neredeyse 15 yıldır hem Kurum olarak hazırlandığımız hem de yayınlarımızı hazırladığımız kazancı yüksek, maliyeti düşük bu fırsatı tepmememiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantının hayırlar getirmesini temenni eden Erkılınç, dijital dönüşüm sürecinde büyük emek ve mesai harcayan Kurum yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür etti.

Toplantıda ayrıca Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü, İlan Müdürlüğü, Kontrol Müdürlüğü ve Muhasebe Müdürlüğü'nün görev alanlarına ilişkin bilgilendirme ve sunumlar yapıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Depremzede kadınlar, acılarını üreterek azaltıyorÖnceki Haber

Depremzede kadınlar, acılarını üreterek...

Grafiti meraklıları Hüdavendigar Kent Parkında buluşuyorSonraki Haber

Grafiti meraklıları Hüdavendigar Kent Pa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar