16 Temmuz, 2024, Salı
DOLAR33.097
EURO36.0269
ALTIN2591.1
Yusuf Cinkara Otomotiv

Efes-2024ün gündüz safhası göğüs kabarttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Efes-2024ün gündüz safhası göğüs kabarttı
Abone ol
Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın Gündüz Safhası Göğüs Kabarttı

İzmir’de Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde düzenlenen Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın gündüz safhası denizden yapılan kara bombardımanıyla başladı. Tatbikatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, kuvvet komutanları ve diğer ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece safhası, dün gece saatlerinde başarıyla tamamlanmıştı. Bugün ise sabah saatlerinde gündüz safhası icra edildi. Seferihisar içesi Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’ndeki tatbikatın seçkin gözlemci gününün ikinci gününü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, kuvvet komutanları, TSK komuta kademesi ve diğer ülkelerden seçkin gözlemciler izledi.

Denizden yapılan kara bombardımanıyla başladı

45 ülkeden bin 745 yabancı ve 9 bin 139 milli olmak üzere toplamda 10 bin 884 personelin katıldığı tatbikatın gündüz safhası, senaryo gereği gece başlayan hava hücum harekatına devam edildi, top ve komuta kontrol araçları havadan helikopterlerle taşındı. Tatbikat topçu ve havan atışlarıyla sürdü. Gece başlayan Hava Hücum Harekâtına (HHH) devam edildi. Top/obüs ve komuta kontrol araçları havadan taşındı. Senaryo gereği yaralı personel helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliye edildi. Amfibi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği verildi. Amfibi harekât kapsamında makinalı tüfek ve rpg-7 r/a atışları yapıldı. Amfibi hedef sahasındaki (AHS) muhasım denizaltı (d/a) tespit edildi. Daha sonra alim torpidosu atışı yapıldı. Amfibi harekâtı destekleyen topçu atışları gerçekleştirildi. Hava muharebe devriyesi görevi yapıldı. Yamaç çökertmesi icra edilerek mayınlı saha ve tel engellerinden geçit açıldı. Ardından düşman denizaltı tespit edildi ve talim torpidosu atışı yapıldı.

‘MAG’ın tespit ettiği mayın imha edildi

Amfibi hücum harekâtını destekleyen topçu atışları yapıldı. Ardından keskin nişancı atışları gerçekleştirildi. Mayın avlama gemisinin (MAG) tespit ettiği mayın, otonom sualtı aracı ve mayın harbi dalgıçları ile teşhis edildi ve imhası gerçekleştirildi. Amfibi harekâtı destekleyen topçu atışları yapıldı. Daha sonra taarruz helikopter atışları yapılarak bot harekâtı icra edildi. Denizde arama kurtarma ve sıhhi tahliye yapıldı. Bir yaralı denizaltından TCG Anadolu’ya sıhhi tahliye edildi.

Tanksavarlar düşman zırhlı araçlarını imha etti

Senaryo gereği, tespit edilen düşman zırhlı araçların imhası kapsamında tanksavar atışı gerçekleştirildi. Muharebe arama kurtarma harekâtı ve hava savunması yapıldı. Zamana duyarlı yüksek değerde hedefe direkt görev harekatı icra edildi. Uzman nişancı unsuru tarafından kritik hedefler etkisiz hale getirildi. AKINCI TİHA atışı, zırhlı muharebe aracı (ZMA) atışı, destek ateşleri kapsamında topçu ve havan atışları, tank topu atışı gerçekleştirildi. Havadan lojistik ikmal desteği verildi.

Meskun mahal muharebesi senaryosu kapsamında, tespit edilen düşman zırhlı araçlarının imhası kapsamında tanksavar atışı gerçekleştirildi. Harekâtın yakın hava desteği verildi. Birleşme harekatı destek ateşleri kapsamında topçu ve havan atışları yapıldı. Birleşme harekâtının icrasının ardından tatbikat sona erdi.

Tatbikatın bitiminde Türk Yıldızları selamlama gösterisi gerçekleştirdi. Sonrasında Kıbrıs Barış Harekatının 50’nci yılı dolayısıyla Deniz Kuvvetler Komutanlığı 50 gemi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamladı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gençlik ve Spor Kulübü, halk oyunları yarışmasına damgasını vurduÖnceki Haber

Gençlik ve Spor Kulübü, halk oyunları ya...

Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası için geri sayım başladıSonraki Haber

Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası için ge...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar