19 Nisan, 2024, Cuma
DOLAR32.5968
EURO34.8015
ALTIN2496.1

Bilgi Çağında Sahte Haberlerle Nasıl Başa Çıkılır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bilgi Çağında Sahte Haberlerle Nasıl Başa Çıkılır?
Abone ol
İnternet, bilgiye sınırsız erişim imkanı sunarken, beraberinde sahte ve yanıltıcı haberlerle mücadele gibi zorlukları da getiriyor.

İnternet, bilgiye sınırsız erişim imkanı sunarken, beraberinde sahte ve yanıltıcı haberlerle mücadele gibi zorlukları da getiriyor.

Dijital güvenlik şirketi ESET, bilgi çağında sahte haberlerle başa çıkmak için bir dizi öneri paylaştı.

Artan Bilgi Bombardımanı: Günümüzde o kadar çok bilgiyle karşılaşıyoruz ki, uydurma, manipüle edilmiş veya yanlış içerikleri ayırt etmek gittikçe zorlaşıyor.

Eleştirel Düşünme Önemli: İnternette rastgele makaleler, sosyal medya paylaşımları ve "uzman" yorumlarına karşı dikkatli olun.

Yapay zeka destekli deepfake içerikler de dezenformasyonu kolaylaştırıyor.

Haber Kaynaklarını Doğrulayın: Haberleri tarafsız ve güvenilir kaynaklardan alın. Sahte haber sitelerine ve öznel gerçeklere dayalı medyaya karşı dikkatli olun.

Sosyal Medyada Dikkatli Olun: Sahte haberler, sosyal medyada makaleler, yorumlar, sahte sayfalar ve gruplar aracılığıyla yayılabiliyor. Politikacı veya bilim insanı gibi sahte profillere de dikkat edin.

Forumlar ve Yorum Bölümleri: Makale linkleri, kutuplaştırıcı yorumlar ve sahte bilgiler forumlarda ve yorum bölümlerinde yaygın. 4chan gibi platformlar aşırıcılığa bile yol açabilir.

Videolar ve Görüntülere Eleştirel Bakın: Sahte raporlar, manipüle edilmiş görüntüler ve önyargılı belgeseller sahte haberler için kullanılabiliyor. Toplumsal kutuplaşmadan yararlanan çevrimiçi kişilikler de bu tür içerikleri yayabiliyor. İnternette dezenformasyon veya sahte haberlerle nasıl başa çıkılır?

İnternette gördüklerimiz ve okuduklarımız üzerinde düşünmek, sahte haberlerin etkisine karşı koymanın en iyi yöntemidir.

Ne yazık ki eleştirel düşünme okullarda genellikle iyi öğretilmiyor ancak bunun evde kendi kendine öğrenilemeyeceği anlamına da gelmiyor. Peki gerçek bir hikaye ile uydurma bir hikayeyi tam olarak nasıl ayırt edebilirsiniz?

Öncelikle, durun ve karşılaştığınız bilgiler hakkında düşünün.

Sırf bir videoda beyaz önlük giyiyor diye bir “doktorun” bir aşının ya da tedavinin etkileri hakkında söylediklerine körü körüne inanmak yanlıştır, zira internette herkes doktorculuk oynayabilir.

Aynı şekilde, bu yıl gerçekten üç gözlü bir bebek doğmuş olsaydı bunun nasıl bir mucize olacağını düşünün.

İkinci olarak, karşılaştığınız her şeyi inceleyin ve doğrulayın.

Sosyal medya sıklıkla uydurma askerlik belgeleri, seçim sonuçlarının hileli olarak adlandırılması, film sahnelerinin gerçek olaylar gibi yeniden düzenlenmesi, tüm aşıların ölüme neden olduğunun söylenmesi gibi sahtekarlık ve aldatmacaları yaymak için kullanılır.

Buna karşı koymanın en iyi yolu, tarafsız haber sitelerini kontrol etmek ve aldatmacaları ortaya çıkaran araştırma sayfalarını takip etmektir.

Üçüncü olarak, her veri parçasını bir perspektife oturtun. Bir önceki maddede sunulanlar gibi çeşitli meşru kaynakları kullanarak okuyun ve kendi fikrinizi oluşturun.

Çeşitli bakış açılarını damıtarak kritik konularda kendi pozisyonlarınızı oluşturabilir ve internetin gücüyle ilginç bulduğunuz bir şeyi daha iyi anlamaya çalışabilirsiniz.

Sakin olun ve açıkça önyargılı bir görüş nedeniyle kışkırtılmamaya çalışın.

Tartışmalar hararetlenebilirken tıpkı sıradan zorbalar gibi, çevrimiçi troller de provokasyondan beslenir.

Onların deyimiyle “yemi yutarak” konumlarını meşrulaştırmaya izin vermeyin.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esnaftan muhtar adayı değilim afişiÖnceki Haber

Esnaftan muhtar adayı değilim afişi

Başkan Adayı Pekdemir projelerini açıkladıSonraki Haber

Başkan Adayı Pekdemir projelerini açıkla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar