banner155

banner244

Evin Şeflerine Bayrama Özel Ham Ballı Güllaç Tarifi

Metro Türkiye tarafından kurulan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri, Ramazan Bayramında sofralara farklı lezzetler katmak isteyenler için klasik güllaç tarifini yeniden yorumluyor.

GÜNCEL 20.05.2020, 14:24 Ceyhun İlyas
Evin Şeflerine Bayrama Özel Ham Ballı Güllaç Tarifi
banner274

Metro Türkiye tarafından kurulan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri, Ramazan Bayramında sofralara farklı lezzetler katmak isteyenler için klasik güllaç tarifini yeniden yorumluyor. Osmanlı saray mutfağından günümüze ulaşan ve ramazanın vazgeçilmez tatlılarından güllaç, vitamin ve mineral deposu ham balla buluşuyor ve evin şeflerine farklı bir lezzet deneyimi sunuyor.

Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, herkesi bayram heyecanı sarmaya başladı. Bu sene Ramazan ayının pandemi dönemine denk gelmesiyle tükettiğimiz gıdaların bağışıklık sistemini desteklemesi, güçlendirmesi önem taşıyor; bayram tatlılarında da aynı bilinçle hareket etmek gerekiyor. Metro Türkiye’nin bu bilinçle hazırladığı Ham Ballı Güllaç tarifi, Ramazan Bayramı sofralarına hem sağlık hem lezzet katıyor.

Ramazan tatlılarının içinde bir klasik olan güllaç, Metro Türkiye bünyesindeki gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri tarafından yeniden yorumlanıyor ve ham balla buluşuyor. Kovandan alındıktan sonra pastörize ve filtre edilmeden, ısıl işlem görmeden kavanoza giren, bu sayede vitamin, mineral ve antioksidanları korunan ham bal, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudun direncini artırıyor. Dolayısıyla ham bal ile yapılan güllaç, hem lezzetini koruyor hem de ham bal içeriğiyle bağışıklığa katkı sağlıyor.

Ham Ballı Güllaç Tarifi

Malzemeler

* 200 gr Güllaç Yaprağı

* 1400 gr Süt

* 250 gr Metro Chef Ham Bal

* 250 gr Metro Chef Pirinç Ceviz

* 150 gr Nar Tanesi

Hazırlanışı

* Süt kaynamaya yakın ısıtılır.

* Ocaktan alınıp içerisine bal eklenir.

* Geniş bir tepsiye sırayla güllaç yaprakları ve 2-3 orta boy kepçe ballı süt olarak ilave edilir.

* 3-4 yaprakta bir ceviz serpilir. ( Yaprakların parlak tarafları üste gelmelidir)

* İşlem bittikten sonra bir bıçak yardımıyla tatlının üzerinde 10-12 delik açılır.

* Tamamen soğuyan tatlının üzerine nar taneleri atarak servis edilir.

* Nar taneleri yerine mevsim meyveleri kullanarak güllacınızda fark yaratabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?