banner241
Hayat nedir? Kimi insanlar için güllük gülistanlık bir bahçe; kimileri için Tevfik Fikret’in dediği gibi çakıllarla, dikenlerle dolu ve insanın canını yakan bir yol; kimilerine göre de acısıyla tatlısıyla yaşanan ömürle sınırlı yaşam dilimidir.

Bana göre hayat bir paylaşım sofrasıdır. Bazı insanların tıka basa doyduğu, bazılarının aç kalktığı, bazılarının kırıntılarla yetindiği, bazılarının da başkalarının lokmasına göz dikerek zorbalıkla ekmeğini elinden almak için çırpındığı bir sofra… Bu sofradan doyarak kalmak da aç kalmak da bir bakıma bizim elimizdedir. Önemli olan ne istediğini bilmektir. Yaşamdaki payını alırken adil olmaktır. Elindeki fazla lokmayı başkasına verebilmektir. Açgözlü olmamaktır.

Hayat denilen yolda adım adım ilerlerken çok farklıkişilerle karşılaşmak mümkündür. Bazen bize çelme takıp düşürmek isteyen kötü niyetliler; bazen de kolumuza girerek o zorlu yolu daha rahat kat etmemizi sağlayan güzel insanlar da çıkabilir. Biz mutluyken sohbetleriyle mutluluğumuzu karartmaya çalışanlar olduğu gibi mutsuzken bizi gülümseten insanlarla da karşılaşırız.

Engelsiz bir hayat düşünülemez. Bazı engeller, kolaylıkla ve ufacık bir gayretle aşılabilecek türdendir.  Ancak aşılması çok zor ve uzunca zamana gereksinim duyduğumuz sorunlarımız da olabilir. Doğal olarak zaman zaman ümitsizliğe,karamsarlığa kapıldığımız günler yaşayabiliriz. “Olmayacak, başaramayacağım, bu sorunun üstesinden gelemeyeceğim.”  diyerek olumsuz düşüncelere de dalabiliriz. O dönemlerde bizi yüreklendiren insanlara ihtiyacımız vardır. Bir yakınımızla, arkadaşımızla, komşumuzla paylaşmak isteriz. Hayata güzel bakan kişiler etkili konuşmalarıyla verdikleri olumlu örneklerle gücümüze güç katarlar.  Onlarla dertleştiğimizde ufacık bir ümit ışığı yanar içimizde… O ışığı güçlendirmek kendi elimizdedir. Avrupalıların, Amerikalıların herkesçe bilinen sözlerinden biri...  “İmkânsız diye bir şey yoktur. Zoru başarabiliriz, imkânsızsa biraz zaman alır.” Demek ki aşılamayacak engel yok. Sadece bazı engeller biraz fazla uğraştırabilir ve zaman alabilir. O kadar…

Orhan Veli  “Dalgacı Mahmut” şiirinde şöyle söylüyor:

 “İşim gücüm budur benim, Gökyüzünü boyarım her sabah,
Hepiniz uykudayken.
Uyanır bakarsınız ki mavi. “
Bakınız Cemal Süreya ne diyor bir şiirinde:
 “Sabahlarımızı renklere boyayacak,
insanlara ihtiyaç var şu dünyada...”

Hayat bize yüce Allah’ın sunduğu bir mucizedir. Ömür ile sınırlanmıştır ama içini güzelliklerle doldurabilmek bir bakıma bizim elimizdedir. Yaşamı çekilebilir hale getirmek için olumlu düşünelim ki sonuç da olumlu olsun. Bir düşünürün söylediği gibi “Hayat bir aynadır. Siz ona gülümserseniz o da size gülümser. “ Dilerim yaşamımız boyunca sabahlarımızı ışıl ışıl renklerle boyayacak, içimizdeki umudu hep yeşil tutacak insanlarla karşılaşırız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155