banner241
ALLAH’IN DOSTLUĞUNU KAZANMAK.

İnsanın gerçek dostu Allah’tır. Bu konuda Kur’nda birçok ayet vardır:

“Dost olarak Allah yeter, yardımcı olarak da Allah size yeter.”(Nisa,4/45)

“Allah, iman edenlerin mevlâsıdır.”(Muhammed, 47/11)

“Allah, muttakilerin velisidir”(Casiye,45/19)

“Allah, müminlerin velisi ve mevlâsıdır” demek; müminleri sever, amellerinin karşılığını tam verir, kötülüklerden korur, onlara yardım eder, iman üzere sabit kılar, onlardan razı ve hoşnut olur demektir. Kur’an’daki dört ayette, Hak Tealâ’nın dostluğunu, hoşnutluğunu ve rızasını kazanıp, cennete girmeye vesile olan ameller ve nitelikler zikredilmiştir. Bu nitelik ve ameller şunlardır:

Tevbe Sûresindeki Nitelikler: Şirk, küfür ve isyandan tövbe edenler; Allah’a ibadet edenler; Allah’ı övenler; Oruç tutanlar; rükû edenler; secde edenler; marufu yani iyi-güzel-doğru ve yararlı söz ve davranışları emredenler; münkeri yani kötü, çirkin, zararlı ve yanlış söz ve davranışları men edenler; Allah’ın sınırlarını koruyanlar.

Ahzab Sûresindeki Nitelikler: Müslüman erkek ve Müslüman kadınlar; mümin erkek ve mümin kadınlar; Allah’a itaat eden erkek ve kadınlar; özünde, sözünde ve işlerinde doğru olan erkek ve kadınlar; sabırlı erkek ve kadınlar; Allah’a saygılı erkek ve kadınlar; sadaka veren erkek ve kadınlar; oruç tutan erkek ve kadınlar; ırzlarını koruyan erkek ve kadınlar; Allah’ı çok zikreden erkek ve kadınlar.

Müminûn Sûresindeki nitelikler: Mümindirler; namazlarında saygılıdırlar; boş ve faydasız şeylerden yüz çevirirler; zekat verecek duruma gelmek için çalışırlar; ırzlarını korurlar; emanetlere riayet ederler; ahitlerine uyarlar; namazlarını korurlar; varislerdir; Firdevs Cennetine varis olacaklardır.
Meâriç Sûresindeki Nitelikler: Namazlarını kılarlar; namazlarında devamlıdırlar; zekatlarını verirler; kıyamet gününü tasdik ederler; Rab’lerinin azabından korkarlar; ırzlarını korurlar; emanetlerine riayet ederler; ahitlerine uyarlar; şahitliği yaparlar; namazlarını muhafaza ederler.(İsmail Karagöz, Sevgi ve Dostluk, s.209-213)

Bu surelerde bildirilen niteliklerin gereğini kısaca özetlersek, Allah’ın dostluğunu kazanmak için, kendisini yaratan ve yaşatan, vadesi geldiğinde öldürecek ve sonra da tekrar diriltecek olan Yüce Allah’ı tanıması ve O’nun buyrukları doğrultusunda hayatını düzenlemesi gerekmektedir. Evrende mevcut olan canlı ve cansız tüm varlıklar Allah tarafından yaratılmışlardır. Dolayısıyla tüm varlıklar, hayatlarını borçlu ve bağımlı oldukları Yüce Allah’a boyun eğmekte; O’nu zikretmekte, yüceltmekte; dualarla, ibadetlerle O’na yönelmekte, yakarmakta ve O’nun dostluğunu kazanmaya çalışmaktadır.

ÇOBAN ERENLER

Çobanın elinde sopası gider…
Ruhunda hep hüzün, kalbinde keder,
“Lâ ilâhe illallâh !” var dilinde,
Koyunları sayısınca zikreder !
       
Çobanın sarığı dövme keçeden,
Kırlara vurur sürüyü geceden,
Yıldızlara bakıp tefekkür eder,
Ol, Kur’an okur heceden heceden!

Çobanın çarığı sağlam deriden ,
Gıybet etmez ileriden –geriden,
Kalbi temiz Rabbe-Resûl’e bağlı,
İbadeti tam, korkmaz cin-periden!
       
Çobanın kavalı sızlar ve inler,
Bu sesi yakarış sayar tüm dinler,
Ruhu ilâhî aşkla yanık herkes ,
Hayrandır: insanlar-melekler-cinler!

Çobanın ruhu arınmış kirinden,
Tefekkür ederek derinden derinden,
OYTAN Muammer muhabbet bekler,
Çoban kılığındaki  gönül erinden!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155