29 Eylül, 2023, Cuma
DOLAR27.4611
EURO29.0928
ALTIN1644.5

Osmaniye'de 112’ye düşen asılsız çağrının 41 bini SIM kartsız

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Osmaniye'de 112’ye düşen asılsız çağrının 41 bini SIM kartsız
Abone ol
Osmaniye 112 Acil Çağrı Merkezine düşen 488 bin çağrıdan 288 bininin asılsız olduğu, bu çağrılardan 41 binin ise SIM kartsız aramalardan oluştuğu belirtildi.

Osmaniye 112 Acil Çağrı Merkezine düşen 488 bin çağrıdan 288 bininin asılsız olduğu, bu çağrılardan 41 binin ise SIM kartsız aramalardan oluştuğu belirtildi.

112 Çağrı Merkezi Müdürü Guddusi Arık, geçen yıl asılsız çağrı oranının yüzde 71,6 olduğunu b u yılın ilk 8 ayında ise asılsız çağrı oranını yüzde 67 seviyelerine düşürdüğünü belirtti.

Arık, SIM kartsız arama yapan 9 vatandaşa kişi başına 561 lira cezai işlem uygulandığını söyledi.



Osmaniye’de acil çağrı yapılması gereken durumlarda vatandaşların birden çok numara yerine tek bir numara olan 112'yi aramaları için kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi, vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

Yaklaşık 2 yıl önce hizmete giren ve 2022 yılının ilk 8 aylık zaman diliminde 488 bin çağrıyı yanıtlayan çağrı karşılama personelleri, 288 bin asılsız çağrıyla meşgul edildi.

Bunun yanı sıra asılsız çağrıların 41 bininin ise SIM kartsız telefonlardan geldiği, bu şekilde arama yapan 9 vatandaşa kişi başına 561 lira cezai işlem uygulandığı kaydedildi.

ASILSIZ ÇAĞRI ORANI DÜŞÜYOR

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Guddusi Arık, 1 Ocak - 31 Ağustos tarihleri arasında çağrı merkezine 488 bin çağrı düştüğünü belirterek, “Bu çağrıların yaklaşık 288 bini asılsız çağrı, 205 bini de asıl çağrılardır.

2021 yılında asılsız çağrı oranımızı yüzde 71,6 oranında kapatmıştık. Bu yılın ilk 8 ayında ise asılsız çağrı oranını yüzde 67 seviyelerine düşürmüş bulunmaktayız. Asılsız çağrı oranlarının düşmesinde tanıtım faaliyetlerimizin ve vatandaşların bilinçlenmesi etkili oldu.

Asılsız olan 288 bin çağrıların 41 bini SIM kartsız aramalardan oluşmakta. Asılsız çağrı olarak bizleri arayan vatandaşlarımıza 2022 yılı uygulanan idari para cezası 561 lira olarak belirlendi.

Bizde 9 vatandaşımıza kişi başına 561 lira idari para cezası uygulandı. Bizim vatandaşlardan isteğimiz. Gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlarımızın aramasıdır. Böylelikle acil ihtiyacı olan vatandaşları engellememişler olurlar” dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi’nde yapılan yeniliklerden de bahseden Guddusi Arık, “Yeni nesil 112 Çağrı Merkez’inde gelişen teknolojiyle birlikte sürekli yeni bir şeyler eklenmektedir. Bunların içerisinde engelsiz erişim dediğimiz uygulamamız var.

Bu uygulama engelli olan vatandaşlarımız engel durumlarını da belirterek cep telefonlarına veya tabletlerine yüklüyorlar. Bir yakınında bilgilerinin girilmesi sonucunda bizleri arayarak engelli vatandaşın engel durumunu sistemde gördükten sonra ona bilgilere aktarım yapıyoruz.

Diğer bir uygulamamız da E-Call sistemi. Bu sistem de araçlara monte edilen bir sistem. Araçların kaza yapma esnasında bizlere yerleri konum olarak düşmektedir” dedi.

ASILSIZ ÇAĞRI YAPARAK, ACİL DURUMU OLANLARI ENGELLEMEYİN

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Guddusi Arık, “Bizim vatandaşlardan isteğimiz hakikaten, gerçekten acil çağrıya ihtiyacı olan vatandaşlarımızın aramasıdır. Böylelikle acil çağrıya ihtiyacı olan vatandaşlarımızı engellememiş olurlar.

Asılsız çağrı yaparak buradaki vatandaşlarımızı mağdur duruma düşürmemelerini istiyoruz.” Dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hafif ticari araç beton direğe çarptı: 2 ölü, 3 yaralıÖnceki Haber

Hafif ticari araç beton direğe çarptı: 2...

Marc Bartra, minik taraftar Çınar Ayık ile buluştuSonraki Haber

Marc Bartra, minik taraftar Çınar Ayık i...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar