25 Haziran, 2024, Salı
DOLAR32.9341
EURO35.4024
ALTIN2469.0
Yusuf Cinkara Otomotiv

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Uzun, SIRCON 2024 Kongresine Katıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OKÜ Rektörü Prof. Dr. Uzun, SIRCON 2024 Kongresine Katıldı
Abone ol
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “İpek Yolu ve Ötesi Kongre Serisi: Bir Yol Bir Kuşak: Dil, Beşeri Sermaye ve Kültürel Miras” teması ile düzenlenen SIRCON 2024’e katıldı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “İpek Yolu ve Ötesi Kongre Serisi: Bir Yol Bir Kuşak: Dil, Beşeri Sermaye ve Kültürel Miras” teması ile düzenlenen SIRCON 2024’e katıldı.

Kongre, Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde, 23 Mayıs 2024 Perşembe günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde başladı.

Mersin Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Özbekistan Alfraganus Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen kongrenin açılış törenine Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Serdal Gökayaz, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Özbekistan Buhara İnovasyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dilnoz Ro’ziyeva, Özbekistan-Finlandiya Pedagoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Shaxzoda Negmatova, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, akademisyenler, yurtdışından gelen heyet ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar açılış konuşmasını yaptı.

Kongrede onur konuşmacısı olarak yer alan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, İpek Yolu'nun ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel önemine değinerek, şunları söyledi:

"İpek Yolu yüzyıllardır sadece ticaretin değil, kültürel ve sosyal etkileşimin de ana arterlerinden biri olmuştur.

Çin'den başlayıp Orta Asya üzerinden Mezopotamya ve Akdeniz'e uzanan bu rota, insanlığın ortak mirasının zenginleşmesine büyük katkı sağladı.

İpek Yolu, tarihte olduğu gibi bugün de Türk coğrafyası açısından pek çok alanda önemini koruyor.

Türklerin yurtlarını birbirine bağlayan bu yol, İslam'ın daha geniş coğrafyalara yayılmasında da önemli rol oynamıştır.

Bu bağlamda İpek Yolu, farklı medeniyetlerin buluşma noktası olmuştur.

Bu kongre bize İpek Yolu'nun ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini derinlemesine incelemek için eşsiz bir platform sunuyor.

Farklı disiplinlerde çalışan bilim insanları ve araştırmacıların katılımıyla düzenlenecek bu bilimsel etkinlik, İpek Yolu coğrafyasındaki ülkelerin kalkınma süreçlerine önemli katkılar sağlayacak."

Açılış konuşmalarının ardından, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, kongreye katılan tüm rektörlere hediyeler takdim etti.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından kongrenin ilk oturumuna geçildi.

SIRCON 2024, İpek Yolu eksenindeki ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihsel meseleleri uluslararası ölçekte tartışmayı hedefleyerek, farklı disiplinlerden bilim insanları ve araştırmacıları ortak bir platformda bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bağımlılıkla mücadele eğitim programı düzenlendiÖnceki Haber

Bağımlılıkla mücadele eğitim programı dü...

Şehir Hastanesinde TAVI girişimsel tedavi yöntemi ile hastanın kalbine yeni bir kalp kapağı yerleştirildiSonraki Haber

Şehir Hastanesinde TAVI girişimsel teda...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar