05 Aralık, 2023, Salı
DOLAR28.9246
EURO31.3178
ALTIN1884.0

Kentin ilk elektrik santraliydi, bakın şimdi ne halde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kentin ilk elektrik santraliydi, bakın şimdi ne halde
Abone ol
KOCAELİ'NİN İLK ÜRETİM TESİSİ OLAN ÇUHANE BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ, YAKLAŞIK BİR ASIRDIR YILLARA MEYDAN OKUYOR. DOKUMA ATÖLYESİ VE BEDESTEN GİBİ YERLERİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN ALMANLARA YAPTIRILAN VE ŞU AN ATIL DURUMDA OLAN TESİS, BARAJLA BİRLİKTE MUHTEŞEM BİR BİR GÖRÜNÜME SAHİP.

Kocaeli’nin ilk elektrik üretim tesisi olan Çuhane Barajı ve Hidroelektrik Santrali, adeta yıllara meydana okuyor.


Başiskele ilçesi Doğantepe Mahallesi sınırları içerisinde yer alan baraj ve tesis, yaklaşık 32 yıldır atıl durumda bulunuyor. Tesis, 1930 yılında dokuma atölyesi ve bedesten gibi yerlerin elektrik ihtiyacını karşılamak için Almanlara yaptırılırken, baraj da aynı dönemde tesisle beraber inşa edildi. Alman mimarisini taşıyan tesis, Çuhane Barajıyla birlikte güzel bir görünüme sahip."Kocaeli’nin ilk barajı ve ilk elektrik üretimi yapılan yer"


Çuhane Barajı ve Hidroelektrik Santrali hakkında bilgi veren Başiskele Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi Direktörü Emin Öztürk, "Burası Kocaeli’nin ilk barajı ve ilk elektrik üretimi yapılan yerdir. Çuhane Deresi üzerinde bulunan Çuhane Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İzmit’in elektrik üretimi yapılan ilk tesisleri arasında yer alıyor. Osmanlı ordusunun giysi talebini karşılamak amacıyla, 1843 yılında Osmanlı Devleti tarafından İzmit Fabrika-i Hümayunu (İzmit Çuha Fabrikası) kurulmuş. 1930 yılında ise Almanlara, İzmit Çuha Fabrikası tesislerinin dokuma atölyesi ve bedesten gibi yerlerinin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla bir hidroelektrik santrali kurdurulmuş. Baraj da aynı dönemde santralle beraber inşa edilmiş" dedi."1930’lu yılların teknolojisini yansıtması açısından büyük önem taşıyor"


Tesisin önem taşıdığını kaydeden Öztürk, "Kocaeli’nin sanayi mirası içinde yer alan baraj ve hidroelektrik santrali, 1930’lu yılların teknolojisini yansıtması açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca tarihi hidroelektrik santralinde, 1990’lı yıllarda bile sembolik olarak elektrik üretildiği biliniyor. Hidroelektrik santrali içinde makine dairesinin bulunduğu kapalı bir mekan ile onun önündeki su sistemi ve köprüden meydana geliyor. Tesis, Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarında inşa edilmiş ve günümüze gelebilmiş örneklerden birisidir. Tarihi yapı uzun yıllardır kullanılmamaktadır. 1990’lı yıllarda son elektrik üretimini yapmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu bölgede bir proje çalışması var. Yürüyüş alanları, oyun parkları, yeşil alanlar gibi çalışmalar yapılacak" diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gemlikte polis memuru vefat ettiÖnceki Haber

Gemlikte polis memuru vefat etti

Hatay’da otomobilin motor kaputuna gizlenmiş tabanca ve 2 şarjör ele geçirildiSonraki Haber

Hatay’da otomobilin motor kaputuna gizle...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar