banner241
Çocukların ve Gençlerin Aile Yanında Desteklenmesi

Merhaba…
   Sizler için anlamlı ve gerekli olacağını düşündüğüm yoksul aileler ve çocuklarına dönük bu yazı dizisi, dilerim bilgilendirme ve farklı bakış açısı kazandırma yönünden verimli olur.

   Hangi koşul ve şartta olursa olsun çocuklarımızın üstün yararı her şeyden önemlidir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, gençlerimizin muhtaç durumda olması onların sadece eğitim ve okul hayatlarını değil hayata bakış açılarını bile etkileyebiliyor. Çocuklarımızın yarınlara umutla, güvenle bakabilmeleri için ailelere büyük önem düşüyor. Fakat bazı anlar ailelerin kendi şartlarından ya da çevresel kaynaklı, kendi kontrolleri dışında gelişen maddi ve sosyal ekonomik yoksunluklar oluşabiliyor.

   Örneğin ebeveynlerden birinin cezaevine girmesi veya boşanma durumunda hanede ekonomik gelir getiren kimse kalmaması ya da annenin sağlık durumunun çalışmaya elverişli olmaması, eve giren düzenli bir gelirin yokluğu sonucu hanedeki çocukların korunmaya muhtaç duruma düşmesi söz konusu olabilmektedir. İşte böyle durumlarda ne yapmak gerekir gelin bir göz atalım:
   
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce İl Müdürlükleri aracılığıyla bu yoksunluk durumundaki çocuklara ve gençlere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet, uygun görülen ailelere geçici veya süreli nakdi yardım yapılması şeklindedir.

   Hizmet uygulanırken çocukların, gençlerin ve ailelerin içinde bulundukları sorunların tespitinde ve çözümlenmesinde gerekli rehberlik desteği sağlanır, gerekli çözüm önerileri sunulur, kısaca hayat standartlarının yükseltilmesi hedeflenir. Burada öncelik, korunmaya muhtaç çocuk ve gençler olduğundan, onların aile yanında yeme içme barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir.

   Temel ihtiyaçlar sadece yeme ve içmeden ibaret değil muhakkak. Aile yanında büyüyen çocuğun olmazsa olması anne-baba sevgisi ve güvenidir. Bu hizmetin uygulandığı aileler, yardımı amacına uygun kullanıp kullanmadıklarına göre, çocuklarına sundukları yaşam kalitesine göre denetlemeler görür.                                            

   Ekonomik yoksunluk ve yoksulluk halinde, ailelere ve bilhassa çocuklara kuruluş bakımı yerine ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamaları sunulması, ailenin parçalanmadan bir arada yaşaması SED Hizmetinin en önemli misyonudur. Burada insan haysiyeti ve vakarına yaraşır şekilde hareket edilir. Zira insanoğlu hassas ve kırılgan, ancak değerli…

   Bir ebeveyn olarak yoksulluk içinde olup da aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamamak elbette ağır bir yük fakat insan insana her daim muhtaç, bir yardım eli beklemek zül değil; hele yoksulluk, fakirlik ayıplanacak, utanç verici, küçültücü durum değil...

   İnsanız, hayatımızda iniş çıkışlar olacaktır. Gerek maddi durum gerekse psikolojik açıdan dalgalanmalar yaşamamız kaçınılmaz. O halde kimse içinde bulunduğu durum her zaman böyle devam edecekmiş gibi emin hareket etmesin. Bugün bana ise yarın sana atasözünden hareketle yoksul ailelere bu konuda destek olabiliriz. Tırmizi’den rivayetle güzel bir hadis gelir akla: Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. Hayra vesile olmak istemez misiniz? Eşiniz, dostunuz, akrabanız, komşunuz… Bir yerlerde yardıma muhtaç olup da ne yönde, nasıl hareket edeceğini bilemeyen aileler olabilir.

   Yoksulluk içinde olan ailelerin, hayatını sürdürmekte güçlük çeken çocuk ve gençlerin yanında olmaya var mısınız?

   Bu yazıyı okumuşsanız bir adım atmışsınız demektir. Bir sonraki yazıda Sosyal ve Ekonomik Destekten Kimler Yararlanabilir konusuna değineceğim.

   Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müslüm GEÇİLİ 2 yıl önce

Hayatta herkes kötü bir duruma düşebilir, bir yıkıma uğrayabilir. Böyle bir durumda ''bana ne” deyip çekilmek, zorda kalana yardımcı olmamak yanlıştır. Benzer bir duruma sizde düşebilirsiniz. Siz yardım edin ki, onlarda zamanı gelince size yardımcı olsunlar. Bugün onlara ise yarın size. Neyin ne zaman olacağı bilinmez; bu ister felâket, ister nimet olsun. Bugün ben bir felâket ve haksızlıkla karşılaşmışsam, yarın da sen aynı durumla karşılaşabilirsin. Hayat bu ne de olsa! Bugün sen nimetler içinde bulunup mutluysan, yarın da ben kavuşup mutlu olabilirim. Başımıza gelen her türlü iyi ya da kötü şey bir başkasının da başına gelebilir unutmamalıyız. Bu yüzden gerek iyi günde gerekse kötü günde arkadaşlarımızı yalnız bırakmamak onlara destek olmak gerekir. Geçmişe dönüp de baktığımızda insan olarak üstesinden gelemediğimiz şey yok, biz istersek her şeyi yapabiliriz ve her sorunu çözebiliriz, yeter ki bunu gönülden isteyelim, yeter ki içimize gizlenmiş o iyilik meleğini ortaya çıkartalım.

Avatar
Südar DUDU 2 yıl önce

Anlamlı bir bilgilendirmede. Tebrik ederim. Destek olmak isterim.

Avatar
Sude Kaya 2 yıl önce

Okudum ve beğendim.Tebrik ederim.

Avatar
feride 2 yıl önce

Benim bakima muhtac ikitane kuc cocugum var bu yazilar beni biraz icime huzur verdi sagolun gercekten insanlik daha varmis olmemis ben cocuklarima uc senedir tek bakiyorum babalari cezaevinde Allahim kimseyi darda birakmasin

banner244

banner155