banner155

banner244

04.04.2020, 00:12

Tarımda Kooperatifleşme ve Gelecek -3-

   Tarım, gıda ve hayvancılıkta diğer önemli adımı atarak modern tarıma geçmek durumundayız. Gıda ve hayvancılık insan sağlığında çok önemlidir. Bu farkı fark edebilmemiz gerekiyor. Devletimiz sağlıkta nasıl tüm teknolojik imkanları en yüksek seviyede kullanıyorsa tüm makina cihazları insanların sağlığı için hizmete sunuyorsa tarım gıda ve hayvancılıkta da aynı hassasiyete göstermesi gerekiyor olup kooperatifler, meslek kuruluşları ve ziraat fakültelerinin birlikte projeler üretilerek bu ivmenin önü açılmalıdır.

   Bu teknolojik yatırımların maliyeti de haliyle yüksek olacağından sınırlı  ekim alanları yüzünden en az alandan en yüksek verimi sağlamak adına Ar-Ge çalışmalarına yönelinmesi gerekmektedir. Hatta sahada daha da profesyonelleşerek yeni araştırmalarla seracılık sistemine geçilmesinin önü açılmalıdır. seralarda enerji ve su verimliliği üzerine araştırmalar yoğunlaştırılarak çiftçilerin seralarında gaz, enerji ve su kullanımında doğa ile ilişkilerini de göz önüne almaları için teknik finansman, profesyonel iş ve işçi desteği verilmesi sağlanmalıdır.

   Hatta serada söz sahibi devletlerdeki uygulamalar yerinde görülerek teknolojik ithalatın da önü açılarak Türkiye’ye örnek sunulmalıdır. Neticede doğa dostu üretim yapan seralar yapımı sağlanarak kooperatifleşme öncülüğünde işletmelere sertifikalar verilmeli ve devletimizce de bu üreticiler vergi avantajları ile desteklenmelidir. Yeni açılan tüm seraların çevreye duyarlı olduğunu gösteren ‘yeşil etiket’ sertifikasına sahip olması sağlanmalıdır.

   Bu sertifikalar, seralarda kimyasal ürünler kullanmayarak, enerji kullanımında duyarlı olmak şartıyla elde edilebilir. Üretim profesyonelce yapılarak kıymetli topraklarımızın farkına varılacaktır. Bu çevreye duyarlı, sürdürülebilir bir tarım politikası başarıyı sağlayacaktır.

   Ve daha da önemlisi artık sadece tarımsal ürünlerini değil bu alanda elde ettiği tecrübeyi ve teknolojik gücü de bu işi yapmak isteyen diğer bölgelerdeki çiftçilerde pazarlayacaklardır.

Yorumlar (0)