banner155

banner244

11.07.2019, 14:16

Sadece okumak!..

Bugünkü köşemde, gelişen ve yaşanan olaylarla ilgili haberleri sizlerle paylaşmak istedim.

Kendi yorumlarımı haberler için yapmadan, sizinle birlikte okuyacağımız haberlerin gerçek “okunabilirliği” ve “anladığınız gibi” yorumlamanıza bırakıyorum.

İşte son günlerdeki haber başlıkları: “Ankara’da  yüzlerce kişi ‘Binbaşı ve yarbay rütbesi taşıyan kişilerce dolandırıldık’diye Emniyet’e başvurunca büyük sahtekarlık ortaya çıktı”.

“Hükümet 200 bin kamu işçisine 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam teklif etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ‘Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar.

Bu teklifin kabul edilebilir tarafı yok dedi”. “Kızılay’da toplanan emekliler, ‘Açlık sınırının altındayız. Geçinemiyoruz’ diye haykırdı”.

“Savcı’dan müthiş tespit: ‘Fetö’nün TSK’ya sızmış ve halen deşifre  edilemeyen mensupları sayıca darbe girişimine katılanlara oranla daha fazla”. “Ekonomik krizle beli bükülen çiftçi gübre ve ilaç kullanamaz hale gelince üretim düştü.

15 üründe rekolte azalacak ve biz yine ithal edeceğiz”. “Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyenin sahibi hala ortaya çıkmadı.

Talihlinin  ikramiyeyi alması için 175 günü kaldı”. “Dev ikramiyenin Hazine’ye kalmasına 175 gün var!”.

Birazda siyasal gelişmelerle ilgili haberlere bakmaya ne dersiniz. Siyasi Parti Genel Başkanlarının Meclis’teki konuşmalarından alıntılar yaparak, neleri konuştuklarını birlikte okuyalım.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; “Türkiye’de namuslu siyaset eksik”derken; “Birilerinin cebine değil, 82 milyona hizmet edecek iktidara ihtiyaç var”.dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; “Kılıçdaroğlu’nun suyu ısınıyor” derken; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ülkenin önünü açtı. Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın siyasi çapını genişletip ‘hıyarım var’ diyene tuz atıp koşmasından ürkmüştür.

Kılıçdaroğlu için çember daralıyor, bazen üzülüyorum, demedi demeyin, gidişat hayra alamet değildir. Suyu ısınıyor”dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener; “Milleti ne zaman göreceksiniz?”diye sorarken; “Kağıt üzerinde düşürdükleri enflasyon markette, manavda düşmüyor”diye konuştu.

Biraz da siyasetin diğer olaylarına bakalım. Örneğin şu anda cezaevinde bulunan HDP eski eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili gelişmelerin gündemine bakalım. “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Demirtaş hakkındaki kararını açıkladı.  

Kararda; Demirtaş’ın  ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Buna göre  Türkiye, Demirtaş’a 2 Bin Euro manevi tazminat, Bin Euro mahkeme masrafı ödeyecek.”

Gündemde yeni bir parti oluşumu haberlerini okumaktayız. Ali Babacan’ın AKP’den istifasının ardından, yeni parti kurma çalışmalarının başladığı yönündeki gelişmeleri paylaşalım istedik.

Yeni kurulacak partinin her kesimi kucaklayacağı; Liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturtulmasının planlandığı ve Özal’ın ANAP’nın kulvarına yerleşmeyi hedeflediği ve partiye “Küskünler partisi” görüntüsü verilmeyeceği  dile getiriliyor.

Bu yazımın dip notu: Halkımız ekonomik anlamda yaşayabilme derdinde, siyasette “Beka” sorunu olanlar ise “koltuk” derdinde olsalar gerek!

Bir de sizin okumalarını bilmek isterim, o da sizin yüreğinde kalmasın, birikirse mayalanıp patladığında aklınıza zarar verebilir! Benden anımsatması, saygılarımla..

Yorumlar (0)