banner244

banner155

23.05.2020, 01:45

Orucu mahsun tuttuk, Bayramı İse Buruk Karşılıyoruz

    Yarın Ramazan Bayramı ama Manevi iklimimize gölge düştü, toplumumuzu ayrıştırmak adına toplum mühendislerince insanlarımızın sinir uçları ile oynanıyor. 

Her türlü olumsuzluklara rağmen Ramazan ayı vesilesi ile şükürler olsun tutmakta olduğumuz orucumuzu son gününü idrak ediyoruz. Evet bu gün orucun son günü biraz buruğuz ama Ramazan bayramınında arefesindeyiz ve mutlu olmanın gayretindeyiz. Yarın Ramazan bayramıdır. Bu vesile ile Ramazan bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Tüm İslam alemine ve insanlığın barışına mutluluğuna ve kardeşliğine vesile olsun.

Evet görüşümüz düşüncemiz ve temennimiz bu yöndedir. Arafenin güzelliğinden bayramın özelinden bahsedecektim lakin yıllarda Ortadoğu’da İslam aleminde kan gözyaşı esaret açlık sefalet Allah Allah nidaları ile müslümanların birbirini katlettiklerine şahit olduk. Emperyal güçlerin savunma alanındaki silah ve mühimmatlarının denemesinin yapıldığı tatbikatı ve insanların bombaların altında paramparça can verdiğini şahit olduk. Ortadoğu’daki yer altı kaynaklarının paylaşıldığına şahit olduk. Mısır’da firavun varlığına, Libya’daki parçalanmışlığı, Irak’ın yerle bir olduğunu, Suriye’de açlığa sefalete yerinden sürülmelerine şahit olduk. Ortadoğu ölüm tarlasına döndü. 

İstanbul sözleşmesi ile insanlar arasındaki pozitif ayrımcılık (kadının beyanının esas alındığı şikayetinde şahit ve delil olmadan ev Reis-i erkeklerin evden atılması) cinsiyet eşitliği adı altında eşcinsellerin içindeki pisliği kusmaları ve bu güruha bazı toplum önündeki insanların taraf olduğuna şahit olduk. Korona virüs nedeniyle insanların toplu ölümlerini gördük. Ekonomi durdu, alışveriş bitti, camiler kapandı, Cuma namazını kılamamanın burukluğunu yaşarken teravih namazınıda eda edemedik. Yarın bayram sokağa çıkma yasağı var Sıla’yı rahim yasak ve bayram namazını kılamayacağız. Abd’nin Rusya ve Avrupa devletlerinin Türkiye’ye karşı üstü kapalı veya açık ambargolarına şahit oluyoruz. Ayrıca dünya devletlerinin ekonomik Savaşlarıda bunun cabası. 
 Cami mineralinden İtalyan Çav Bella ve 
Selda Bağcan şarkısı dinledik ve çok üzüldük. TBMM’de grubu bulunan partiler bu çirkin olayı kınadılar lakin haberleri seyrettiğimizde ise siyasi parti liderlerinin İzmir’deki ezan üzerinden birbirlerini karşı ağır ithamlarına da şahit olduk. 

İstanbul sözleşmesine parelel olarak İstanbul Belediye Başkanının eşcinsellerin özgürlüğü ile ilgili olarak “Tabii ki eşcinsel vatandaşlarımızın da yaşam kalitelerini ya da yaşamla ilgili özgürlüklerini korumakla ilgili sorumluluğumuz var. Şunu söylemekte fayda görüyorum ki eşcinsel evliliğe izin verilmesi hususuna henüz toplumumuzun hazır olmadığının da altını çizmek isterim." diyerek 17 milyon insanın olduğu Türkiye’nin incisi Dünyanın gözbebeği Aziz İstanbul’a yakışmayan söylemine arefe gününde şahit olduk. 

Nihayetinde üzgünüm bu olumsuzluklara şahit olduğumuz için. 

Utanıyorum “Siz nasıl yaşarsanız öyle yönetilirsiniz” Hadisi şerif gereği acaba fert/kişi/birey ve cemaat/kurum/topluluk olarak nerde hata yaptık, neleri eksik bıraktık, hayatımızın "ilmî ve dinî" alanlarından başlayarak "iktisadî ve siyasî" yani topyekün bütün "sosyal" alanlarında kendimizi ne kadar düzelttik ki "daha iyi bir yönetime" lâyık olalım ve iyi yöneticiler tarafından yönetilelim. Acaba fert/kişi/birey ve cemaat/kurum/topluluk olarak vazifelerimizi yerine getirdik mi? 
Nihayetinde şükür ramazan orucumuzu tuttuk, biz kendi nefsimize zulmettik, manevi iklimi doya doya yaşayamadık çok ama çok yorulduk.

Yorumlar (0)