banner155

banner244

04.04.2020, 00:13

Medine- Müneverede Hurma Bahçeleri.

   Suudi Arabistan, dünyada hurma sektöründe en önde gelen ülkelerindendir.

   Ülkede yaklaşık 250 cins hurma bulunmaktadır. Bunun 50 çeşidi Medine’de yetişiyor. Türk hacılarımızın 15 hurma türüne rağbet ettiklerini satıcılardan ve hacılarımızdan duymaktayım.

YANIK HURMA: ACVE
   Bunlardan en değerlisi Peygamber hurması, yani Acve’dir. Yanık hurma anlamına geliyor. Rivayete göre, Hz. Muhammet Kuba bölgesinde yanık bir hurma dalını toprağa gömer ve yarım saat sonra meyve verir. 

   Bilindiği gibi birçok A,B,C vitaminleri ve minerallerle zengin bir meyve çeşididir. Yapılan bir çok araştırmaya göre, günde 3 adet hurmanın kalp krizi riskini neredeyse sıfıra indirdiği belirtilmektedir. Hurmanın içerisinde yer alan çeşitli vitamin ve mineraller hafızamızı güçlendirerek beynimizin daha iyi çalışmasını sağlar.

   Verdiğiniz Sadakalar Ahiret Gününe Açılan Bir Hesaptır. Bu Okuyacağımız Bilgileri Lütfen Hayatınıza Tatbik Etmeye Özen Gösterelim

HZ.OSMAN (RA)’nın SUUDİ ARABİSTAN BANKASINDA HESABI OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

HZ -OSMAN ‘IN KUYUSU  Rİvayeti
   Efendimizin Medine'ye Hicret'inden sonra müslümanlar Medine'de çoğalmıştı. Medine'nin en büyük kuyularından birisinin ismi 'Roma Kuyusu idi ve bu kuyunun sahibi Bir yahudiydi. Bu yahudi halka bir damla suyu bile bedava vermiyordu parayla satıyordu. Hz Osman bunu öğrenince yahudinin yanına gitti Ve yahudiden kuyuyu satın almak istedi, yahudi satmadı haliyle kuyudan geliri vardı. Hz Osman onu kuyunun yarısını satın almaya ikna etmiş ve böylelikle kuyu bir gün Hz Osman'ın diğer gün yahudinin olmuştu. Yahudi açgözlülüğünden kabul etmişti aslında ve kendi kendine dediki 'Öyle yaparsam rekabet olur suyun fiyatı artar.' Ama iş tersine dönmüştü bile 
Hz Osman (ra) kendi gününü müslümanlara ve herkese vakfetti. İnsanlar Hz Osman'ın günlerinde gelip su ihtiyaçlarını karşılıyorlar evlerine de yetecek kadar su götürüyorlardı.   Yahudinin günü geldiğinde kimse gitmiyor. Ve yahudi zarar ettiğini görünce Hz Osman'a geldi ve geri kalan kuyunun yarısını yirmi bin dirheme Hz Osman'a satmak istedi. Hz Osman‘ın isteği de zaten buydu  ve tümünü satın aldığı kuyuyu Allah yolunda müslümanlara vakfetti. Bir müddet sonra bir sahabei kiram Hz Osman'a geldi ve kuyuyu aldığı fiyatın iki katını teklif etti. Hz Osman dedi ki: ' Daha fazlasını veren var.' Üç katını teklif etti ama o güzel insan yine dedi ki: ' Daha fazlasını veren var.' Dokuz katını teklif etti ve yine Hz Osman dedi ki: ' Daha fazlasını veren var.' Ashabı kiram dedi ki: 'Bundan daha fazlasını veremem.' dedi. Hz Osman ra. Kuyuyu Hz Allah'a vakfettim o bir haseneye, bir iyiliğe on katını veriyor dedi 

   Ve Hz Osman (ra) su kuyusunu tamamen vakfeyledi. Zaman geçtikçe kuyunun arazisinde insanların yiyipte yere attığı hurma çekirdekleri yeşermeye başlamıştı  ve kuyunun bulunduğu alan büyük bir hurma bahçesi olmuştu subhanallah.

   Osmanlı son dönemine kadar Hz Osman'ın kuyusunun hurma ağaçlarının sayısı 1550 tane idi. Ziraat bakanlığı bu hurmaları topluyordu yarısını yetim ve miskinlere dağıtıyordu ve geri kalan yarısını da satıp Hz Osman bin Affan adına bankada bir hesap açıp yatırıyordu. Böyle her sene bu malın zekatı da çıkartılarak yarısı yetim ve miskinlere dağıtılıyor, yarısı da bankada biriktirildi. Bu biriken para ile Mescidi Nebevi'nin yanında büyük bir arsa alındı. Bu arsanın üzerine beş yıldızlı büyük bir otel yapıldı. Şimdi otel bitti yıllık en düşük geliri 50 milyon riyal deniliyor rabbim kendilerinden razı olsun.

   Bunun halen yarısı yetim ve miskinlere dağıtılacak ve gerisi yine Hz Osman bin Affan'ın hesabına yatırılacak.

14 ASIR OLMASINA RAĞMEN HZ OSMANIN ADINA ÇIKARILMIŞ BİR TAPU on dört asır geçmesine rağmen şimdiki otelin arsası ve otelin binasının tapusu belediyede Hz Osman bin Affan (ra) adına kayıtlıdır. İşte gördünüz mü? Allah ile yaptığınız ticaret böyle uzun müddet devam ediyor. 

PEYGAMBER EFENDİMİZ BOŞUNA DEMEMİŞTİ.
   Her peygamberin cennette bir arkadaşı var benimde cennetteki arkadaşım Osman bin Affan'dır."  
Cenab-ı Allah bizi onun feyzinden bereketinden mahrum etmesin. Bizleri de buna benzer hayırlar ve vakfiyeler yapmayı nasip eylesin amiin amin amim.
MEKKENİN KOMŞUSU .

Yorumlar (1)
Adem koç 2 ay önce
S.Abacım böle güzel harleri bekliyoruz yapmış oldunuz haber çok anlamlı çokda güzel bilgisahibi oluyoruz yüregine ellerine saglık Allah razi olsun güzel yazılarınında devamını vede o muhteşem yerden dualarını bekliyoruz Allaha emanet