banner155

banner244

M. Sadık Tunç İle İşgem Hakkında Röportaj

Akdeniz Bölgesi'nin en büyük bütçeli hibe projesi, Osmaniye İŞGEM Osmaniye Valiliği tarafından hazırlanan "İş Geliştirme ve KOBİ Destek Merkezi” Projesi 7 Milyon 606 Bin 151 Avro hibe desteği almaya hak kazandı. Katılım Öncesi Avrupa...

11 Şubat 2013, 11:59 Fulya Gürbüz
M. Sadık Tunç İle İşgem Hakkında Röportaj

Akdeniz Bölgesi'nin en büyük bütçeli hibe projesi, Osmaniye İŞGEMOsmaniye Valiliği tarafından hazırlanan "İş Geliştirme ve KOBİ Destek Merkezi” Projesi 7 Milyon 606 Bin 151 Avro hibe desteği almaya hak kazandı.
Katılım Öncesi Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı (IPA) programı kapsamında, proje teklif çağrısı son başvurusu 16 Ocak 2009 olan, “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı”nda Osmaniye Valiliği tarafından hazırlanan “Osmaniye İş Geliştirme ve KOBİ Destek Merkezi” adlı proje, 7.606.151 Avro hibe desteği almaya hak kazandı.
43 ilden yapılan 532 proje başvurusu arasından başarılı bulunan 47 projeden biri olarak hibe desteği alan projenin sözleşmesi,


Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca arasında 9 Ocak 2013 tarihinde imzalandı. Hizmet alımı, tedarik ve inşaat ihalesine ise 2014 yılında çıkılacağı kaydedildi. İhale ise Ankara'da olacak.

İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (İŞGEM) NEDİR?

Osmaniye Valiliği Avrupa Birliği Daimi Temas Noktası olan Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi hakkında şu bilgileri verdi:
İŞGEM’ler küçük girişimcilerin iş kurmasını ve geliştirmesini destekleyen ve kolaylaştıran, dolayısıyla da işletmelerin hayatta kalma ve büyüme imkânlarını arttıran Türkiye için yeni sayılabilecek bir istihdam yaratma ve iş kurma modelidir. Bu merkezler, en zayıf oldukları iş kurma aşamasını sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve büyümelerini sağlayan mekanizmalar olarak tanımlanmaktadır. Bünyelerinde açılacak veya yeni kurulmuş işletmelerin ayakta kalmalarını ve gelişmelerini sağlamak amacıyla, bir çok hizmeti bir arada sunmaktadır. Bu hizmetler, küçük ölçekli bir işletmenin gereksinim duyacağı hemen hemen tüm yardım ve destekleri kapsayabilmektedir."İŞGEM’İN AMACI NEDİR?
İŞGEM’in amacı hakkında da bilgiler veren Tunç, "Projemizdeki amacımız yeni girişimcileri, en zayıf durumda oldukları iş kurma aşamasında destekleyerek, bu zor aşamayı sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve ayakta kalmalarını sağlamaktır. Yeni işletmelerin kuruluş yıllarındaki başarısızlık oranları % 60 ile % 80 arasındadır. İŞGEM ortamında ise bu oran % 10’a düşmektedir. Bu da İŞGEM modelinin yeni işletmelere getirdiği avantajların önemini göstermektedir." dedi.


İŞGEM’İN YARARLARI?
İŞGEM'in yeni işletmeleri kuruluş aşamasında karşılaşacakları risklerden koruduğunu belirten Vali yardımcısı Tunç, "Uygun görülen iş fikri sahiplerine ihtiyaç duydukları eğitimler verilecek. Girişimciler sektörleri ile ilgili yurt içi ve yurt dışı ihalelerden, malzeme alımlarından haberdar edilecek. Uluslararası kalite standartlarında üretim yapmalarına yardımcı olunacak. İŞGEM, yerli ve yabancı fonları girişimciler için araştırıp ve bu fonlardan faydalanmalarına imkân sağlayacak. İşsizliğin azaltılmasına katkı yapacak, yerel gelişmeyi hızlandıracak. Türkiye'de genelinde Zonguldak, Tarsus, Kdz. Ereğli Eskişehir, Adana, Mersin, Van, Avanos, Samsun, Elazığ, Yozgat, Diyarbakır ve Eskişehir'de İŞGEM merkezleri bulunmaktadır." diye konuştu.


5 YILLIK BİR EMEĞİN ÜRÜNÜ
Projenin 5 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu vurgulayan Tunç, "Valiliğimiz tarafından hazırlanan ve Katılım Öncesi Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı (IPA) “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı”na sunulan, proje teklif çağrısı son başvurusu 16 Ocak 2009 olan, “Osmaniye İş Geliştirme ve KOBİ Destek Merkezi” adlı projemiz, 43 ilden yapılan 532 proje başvurusu arasından seçilen 47 projeden biri olarak yaklaşık 7.6 milyon  Avro hibe desteği almaya hak kazandı. Projenin sözleşmesi 9 Ocak 2013 tarihinde imzalandı. Yani 5 yıllık bir emeğin ürünüdür. Hizmet alımı, tedarik ve inşaat ihalelerine 2014 yılı içersinde çıkılacaktır." dedi.

AMAÇ, KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE DESTEK OLMAK
Amaçlarının, proje fikri ve parası olanların üretim hayatına kazandırılmasının hedeflendiğini belirten Vali Yardımcısı Tunç şöyle dedi:
"İŞGEM dediğimiz şudur, Ülkemizin değişik illerinde aslında uygulanmış olan bir modeldir. Buradaki amaç şudur; Piyasada parası olan bazı insanlar parayla nasıl iş yapacağını bilemiyorlar. Bazı insanlarında fikri var ama bunu hayata geçirecek parası yok. Bu daha çok küçük çaplı dediğimiz KOBİ ölçeğindeki proje fikri olan veya parası olan insanların üretim Hayatına kazandırılması için uygulanan bir projedir. Bizim projeden örnek verecek olursak, bizim projemiz Osmaniye Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü içerisinde tahsis edilen yaklaşık 37 bin 500 m² alanda faaliyet gösterecek ve 10.258 m² kapalı alana konumlandırılacak. Burada 16 adedi 125 m², 16 adedi 250 m² ve 6 adedi 500 m² büyüklüğünde metal, gıda, tekstil, mobilya ve diğer sektörlerde faaliyet gösterecek 38 adet işlik yani dükkan olacak. Tamamen maddi imkanı olan zaten kendi işyerini kurabilir. Ama bizim buradaki amacımız maddi imkanları kısıtlı olan ama iş yapmak isteyen, kendi işini kurmak isteyen insanlara destek olmak."İŞLETMECİLERE DANIŞMANLIK HİZMETİ SUNULACAK
"Burada ne yapılacak? İşletmeci buraya geldi ve üretime geçti, orada şunlar olacak: İşini kurdun ama bunu satman gerekiyor. Pazarlama nasıl yapılır, Bankalardan nasıl kredi alınır, kalkınma ajanslarından nasıl destek sağlanır, ihracat ithalat nasıl yapılır bunlarla ilgili bu arkadaşlarımız eğitilecekler. İşyeriniz var ve bir şeyler üretmeye çalışıyorsunuz ama size sürekli yol göstermek üzere hazır bulunan sizi eğiten insanlar var aynı zamanda. Birden fazla danışman olacak. Bunlar, yönetim danışmanlığı, patent mevzuatı ve marka danışmanlığı, hukuk işlemlerinin yürütülmesi, teknoloji konusunda destek, hibe fonlara, kredi desteklerine ulaşım, muhasebe ve vergi mevzuatı, pazarlama faaliyetleri, satış ve tanıtım faaliyetlerinin organizasyonu, iş planı hazırlama, finansal destek ve kredi bulma, insan kaynakları geliştirme, Ar-Ge ve tasarım gibi konularda danışmanlar olacak. Ayrıca, İŞGEM içerisinde konferans ve eğitim salonu, sergi salonu, kafeterya, yemekhane ve depolar bulunan ortak kullanım alanı da yapılacaktır. Akla gelecek her şey düşünülmüş durumda.
Yaklaşık 400 kişi istihdam edilecek ve bu işliklerin asgari %10’u kadın girişimcilerden oluşacaktır. Bizim Bakanlıkla yaptığımız sözleşmede asgari yüzde 10'u bayan olma şartı var. Yani dezavantajlı guruplara öncelik verme onları koruma amacı güdülüyor.

 

GİRİŞİMCİLERDEN İŞYERLERİ İÇİN SEMBOLİK KİRALAR ALINACAK
Girişimcilere, işyeri ve teknik destek sağlanacağını aktaran Tunç, "Onlara düşük ücretli kiralarla 2 ya da 3 yıl boyunca istihdam edip, daha sonrada serbest piyasa ortamına girmelerine zemin hazırlanacak. İşletmecilerimize burada 5 yıl süreyle destek olunacak ve işi öğrendikten sonra onların yerine başka girişimciler alınacak.  Bu sayede bölgedeki işsizlik sorununun çözümüne önemli bir katkıda bulunulması öngörülüyor. KOBİ’lerin kuruluşları aşamasında önemli olan rehberlik, teknik yardım, danışmanlık  çalışma mekanları, iş hizmetleri, teknoloji destek hizmetleri sunacak. Böylece ileriki aşamalara geçişte gerekli olan alt yapı desteğini verecek olan bir yapıya bürünecektir. Dolayısıyla bu merkez Osmaniye ilinde yeni iş alanları yaratacak, yeni teknolojileri ticarileştirebilecek, sonuç olarak da yerel ekonomiyi ve bölgesel rekabet edebilirliği güçlendirecektir." diye konuştu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Projenin hazırlanmasında ve bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Vali Yardımcısı Tunç, bundan sonraki aşamada ise Osmaniyelilerin Projeye destek çıkmasını istedi. Tunç, "Milletvekilimiz Sayın Suat Önal beyefendi aynı zamanda Avrupa Birliği Projeleri uzmanı. Sağ olsun özellikle bundan sonraki aşamada kendisi projeyi takip edeceğini söyledi. Kendisinin ve Önceki Valimiz Sayın Zübeyir Kemelek ve Sayın Valimiz Celalettin Cerrah beyefendinin de bu konuda çok büyük destekleri oldu. Biz ne söylediysek her türlü desteği sağ olsunlar ikisi de verdi. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesi Yönetimindeki arkadaşlarımız da destek verdiler. Projede her ne kadar daha çok benim ismim görünüyorsa da arkadaşlarımızdan İl planlama Uzmanı Harun Evran, Proje Uzmanlarımız Mustafa Efe ve Hasan Gülay'ın projeye gerçekten çok ciddi emekleri ve destekleri oldu. Her ne kadar bizim fikri desteğimiz olduysa da mutfak kısmında arkadaşlarımıza kaldı. Sağ olsunlar çok emek sarf ettiler, teşekkür ediyorum." dedi.

OSMANİYE'YE 20 TRİLYONA YAKIN HİBE PARA DESTEĞİ
Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı (IPA) programı kapsamında proje için 7 Milyon 606 Bin 151 Avro hibe desteği almaya hak kazanıldığını belirten Tunç, "Buda demek oluyor ki Osmaniye'ye 20 Trilyona yakın hibe para desteği sağlandı. Karşılaştırma yapacak olursak, Özel İdarenin yatırım bütçesi 7-8 Trilyon yani bunun 2-3 katı hibe desteği almış oluyoruz. Projeyle ilgilenen arkadaşlarımız ve bürokratlarımız tarafından bu konu gerçekten iyi sahiplenildi. Ama bundan sonraki aşamada daha çok Osmaniyelilerin sahip çıkması gerekiyor. Ticaret Odasının, Esnaf Odasının Üniversitenin yani herkesin bu projeye sahip çıkması gerekiyor. Şuana kadar benim duyduğum bu yöredeki en büyük hibe projesidir. Bu bölgede daha büyük proje yok.


AVRUPA BİRLİĞİ 5 YIL BOYUNCA DENETLEYECEK
Projenin tamamlanmasının ardından Avrupa Birliği tarafından denetimlerin 5 yıl süreceğini aktaran Vali yardımcısı Tunç, "Proje bittikten sonra uygulamaya geçince 5 yıl sonra burası denetlenecek. Gerçekten valilik bize söz verdiği amaçlar doğrultusunda binayı kullanıyor mu kullanmıyor mu? ama beşinci yıldan sonra proje tamamıyla Avrupa birliği devreden çıkacak ve Osmaniye Valiliği ile Organize Sanayi Bölgesinin tamamıyla malı olmuş olacak. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi sürekli hızla gelişen bir bölge. Böyle bir tesisin varlığı aslında oradaki büyük kuruluşlara da bir nevi taşeron diyebileceğimiz küçük işlerini görecek insanlarında orada var olmalarını sağlayacak. Onlar pek çok işlerini görebilecekler. Ve burayı geliştirmek çok mümkün olacak. Bu hizmetler sonucunda; Yeni KOBİ’ler kurulacak, KOBİ’lerin üretimde ve emekte verimliliği artacak, Rekabet ortamı iyileşecek ve İş ve istihdam artacaktır. Bu proje en azından insanlara iyi bir örnek olacak ve "İyi bir proje hazırlarsanız ve projelerinizi takip ederseniz Avrupa Birliği'nden veya değişik hibe fonlarından destek alabilme şansınız var" birazda buna iyi bir örnek. Bizim bu proje için aldığımız hibe miktarı gerçekten çok yüksek bir miktar ve İnşallah ülkemize ve Osmaniye'mize hayırlı olur, onu arzu ediyoruz."

(İlyas KÖR – İbrahim EMÜL)

Yorumlar (0)
27°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 32 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 33 38
13. İstanbulspor 32 37
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Sheffield United 35 54
7. Wolverhampton 34 52
8. Arsenal 34 50
9. Burnley 35 50
10. Tottenham 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 35 51
8. Valencia 35 50
9. Granada 35 50
10. Athletic Bilbao 35 48
11. Osasuna 36 48
12. Levante 35 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24