banner155

banner244

30.06.2020, 07:56

Kul Hakkı

   Manasız kaş çatışımızın bile kul hakkı olduğunu biliyormuydunuz?

Evet değerli arkadaşlarım. En basitiyle başlamak istedim ki okurken şöyle iğneyi kendimize batıralım diye.

İğneyi kendine, çuvaldızı ele batır atasözünün anlamı. İğneyi kendine, çuvaldızı ele (başkasına) batır, kendisi küçük bir kötülüğe katlanamayan, başkasına büyük kötülükler yapmaktan kaçınmalıdır. Hoşlanılmayan bir davranışın en küçüğünü, başkalarından önce kendimizde deneyip etkiyi görmeliyiz.

Allah Allah ne kalpler kırdık  ne küfürler ne iftiralar ettik etikte ettik oysa.  

Kul hakkının vebali yüce Allah katında oldukça fazladır. Cenab-ı Hak kul hakkı için "Benim yanıma her şey ile gelin affederim. Fakat kul hakkı ile gelmeyin, onu ben değil, kulum affeder. " demiştir.

Allah'ın bu günahı bağışlayabilmesi için hakkı yenen kula danışacağı bilinmektedir. Eğer hakkı yenen hak sahibi kişiyi bağışlamazsa Allah bu günahı affetmeyecektir. Cenab-ı Hak her insana bir takım haklar tanımıştır. İnsanların birbirleri üzerinde hakları bulunmaktadır. Bir kimse bir kimsenin hakkını yer, malını çalar, hırsızlık yapar ise büyük vebali olan kul hakkını işlemiş olur.
 
Kul hakkı pek çok sebebe bağlı olarak işlenebilir. Dolayısıyla bir kişinin istenmediği bir şey yapması, onu alay etmek, küçük düşürmek, başkasının yanında aşağılamak, rencide etmekte bir kul hakkıdır. 

Bunun helalliği ise hakkı yenen ve hak yiyen kişi arasında olacaktır. Başka biri bu günahı bağışlayamaz. Helallik alma şartı aranmaktadır.

Peygamber efendimiz buyuruyorki;

Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (Kıyâmet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevâpları alınır o adama yüklenir. Eğer sevâpları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir. - Hadis-i Şerif

Dünya için kül olacağımıza Rabbimiz kendşsi için için kul edip sonsuzluğu yakalamayı nasip etsin cümlemize inşaallah 
Evet değerli okurlarım hepimiz biliyoruzki 

Hesap günü; sağdan iyilik, soldan kötülük okunur. İnsanın iyiliğide kötülüğüde en çok kendine dokunur.
Hakkı yalnızca malını yemek onu mirasından mahrum etmekle olmuyor.

Ölçtüğümüz zaman tastamam ölçüp  doğru terâzi ile tartmayı emrediyor mevlamız. Bu, hem daha iyidir hem de neticesi bakımından daha güzeldir. 

- İsrâ Suresi, 35.Ayet
* وَاَوْفُوا الْكَيْلَ اِذَا كِلْتُمْ وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَق۪يمِۜ ذٰلِكَ خَيْرٌ وَاَحْسَنُ تَأْو۪يلاً ﴿٣٥﴾
Meal (Kur'an Yolu)

﴾35﴿ Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın. Bu hem daha iyidir hem de sonucu daha güzeldir.

Hiç kuşkusuz Allah, kendisine ortak koşma günahını bağışlamaz. Bunun dışında kalan günahları dilediğine bağışlar. Kim Allah’a ortak koşarsa son derece büyük bir iftira günahı işlemiş olur.” (Nisa-48

Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerce lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe, Cennete giremez.” (Mektubat-ı Rabbani c. 2, m. 66, 87)

Allah yolunda üç kez şehit dahi olsan ve üzerinde kul hakkı varsa Cennete giremezsin. Tüm günahların affedilir, Kul hakkı hariç. Küfür etmek bile haksa  dedikodusunu yapmak, iftira atmak bile haksa  yandık desenize euzubillah rabbim böylesine kötü amellerden muafaza eylesin bizleri.
Kul hakkı nedir bilirmisin sevgili kardeşim? Allah yarına bırakır; ama asla yanına bırakmaz! İşte budur kul hakkı...

Rabbim huzuruna kul hakkıyla gitmekten esirgesin bizleri.
MEKKENİN KOMŞUSU

Yorumlar (0)